0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaTestyTEST - AGD i RTVCzy oczyszczacz usunie wirusy, kurz i pyłki?

Czy oczyszczacz usunie wirusy, kurz i pyłki?

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

31 OCZYSZCZACZY POWIETRZA W TEŚCIE: Czy oczyszczacz sprawi, że będziesz mógł oddychać czystym powietrzem w swoim domu, pozbawionym smogu, dymu, kurzu, pyłków i innych alergenów? A może nawet wirusów z koronawirusem na czele? Sprawdź, co wykazały niezależne badania oczyszczaczy powietrza dostępnych w polskich sklepach.

Wybór oczyszczacza powietrza nie jest prostym zadaniem. Na początku musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, w tym przede wszystkim o wielkość oczyszczanych powierzchni. Musisz też krytycznie spojrzeć na hasła reklamowe producentów oczyszczaczy, zapewniające o niemal stuprocentowej skuteczności w usuwaniu zanieczyszczeń. Żeby skonfrontować je z rzeczywistym działaniem tych urządzeń, badaniom laboratoryjnym poddano 31 oczyszczaczy powietrza dostępnych na polskim rynku. Pod lupę zostały wzięte takie marki oczyszczaczy, jak: Philips, Dyson, Blueair, Beurer, DeLonghi i wiele innych.

Test pokazał między innymi, które oczyszczacze poradzą sobie z najbardziej szkodliwym składnikiem smogu, pyłem zawieszonym PM2,5, a które nie. W czasach pandemii wiele osób zastanawia się, czy oczyszczacz usunie z powietrza również wirusy. Odpowiedź na to pytanie także znajdziesz w tym teście. W tabeli z wynikami znajdziesz zarówno oczyszczacze z poprzedniego testu, z zeszłego sezonu (które jednak wciąż są dostępne w sklepach), jak i nowe modele, przetestowane w tym roku.

Czy oczyszczacz poradzi sobie z koronawirusem?

Niektórzy producenci oczyszczaczy powietrza reklamują swoje urządzenia, twierdząc, że potrafią one filtrować, a nawet niszczyć wirusy i bakterie, w tym koronawirusa wywołującego COVID-19. Ale czy mają rację? Czy oczyszczacz powietrza może być pomocny w pozbywaniu się z pomieszczenia wirusów, w tym SARS-CoV-2?

Odpowiedź brzmi: tak, ale… tylko do pewnego stopnia. Wiele oczyszczaczy powietrza jest w stanie wyłapać, a nawet zniszczyć wirusy unoszące się w pomieszczeniu, ale – uwaga – mogą wyłapać tylko niewielką część tych wirusów. Na pewno nie usuną wszystkich wirusów i bakterii z oczyszczanego pokoju.

Filtr HEPA a koronawirus

Filtr HEPA, uchodzący za najbardziej efektywny w oczyszczaniu, może filtrować cząsteczki o wielkości od 300 nanometrów. A jaki rozmiar ma wirus? Średnica większości wirusów waha się między 20 a 400 nanometrami, choć zdarzają się i większe. Koronawirus ma natomiast około 100 nanometrów średnicy. To znacznie mniej niż potrafi wychwycić filtr HEPA.

Niemniej jednak badania pokazują, że nawet tak małe cząsteczki mogą być wyłapane przez filtr HEPA. Jak to możliwe? Ponieważ tak małe cząsteczki unoszące się w powietrzu poruszają się w różnych kierunkach, a nie w linii prostej. To sprawia, że istnieje szansa, iż przelatując przez filtr trafią we włókna, z którego jest wykonany, zamiast przelecieć przez otwór. W ten sposób zostaną wyłapane przez powierzchnię filtra, podobnie jak większe cząsteczki, na przykład kurzu.

Małe cząsteczki aerozolu, które wydalamy kaszląc lub kichając mogą utrzymywać się w powietrzu wiele godzin. Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA może pomóc je usuwać.

Tak więc bardzo prawdopodobne, że oczyszczacz z filtrem HEPA wychwyci wirusy unoszące się w powietrzu, w tym również koronawirusa wywołującego COVID-19. Pamiętaj jednak, że niekoniecznie je zniszczy. Wirus nawet wychwycony przez oczyszczacz może pozostawać aktywny na powierzchni filtra przez wiele godzin, a nawet dni. Po tym czasie zapewne jednak zginie, o ile wcześniej nie wyjmiesz filtra. Wtedy może dojść do uwolnienia wirusa z powrotem do pomieszczenia lub na twoje ciało.

Warto tu zwrócić uwagę również na to, że oczyszczacz potrafi filtrować cząsteczki jedynie unoszące się w powietrzu i tylko tę ich część, która znajdzie się w jego zasięgu. Z wirusami znajdującymi się na ludzkiej skórze albo na jakiejś innej powierzchni oczyszczacz sobie już nie poradzi.

Reasumując, nie ma co polegać na oczyszczaczu powietrza w kwestii ochrony przed zakażeniem koronawirusem. Może on być jedynie uzupełnieniem bardziej skutecznych metod, które zapewne już doskonale znasz, czyli: zachowania dystansu społecznego, unikania niepotrzebnych kontaktów z innymi ludźmi, dokładnego mycia rąk mydłem oraz ich dezynfekcji, a także dezynfekcji powierzchni, które są często dotykane.

W walce ze smogiem

Skoro już wiesz, jak oczyszczacz powietrza poradzi sobie z koronawirusem, pora przyjrzeć się jego umiejętnościom walki ze smogiem. Smog to przecież także duże zagrożenie dla naszego zdrowia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym i szczególnie w naszym kraju. Powietrze w Polsce należy bowiem do najbardziej zanieczyszczonych na świecie.

Dlatego oczyszczacz powietrza to coraz częściej spotykane wyposażenie naszych mieszkań. Dobry oczyszczacz powietrza powinien szybko usuwać szkodliwe cząsteczki, być łatwy w obsłudze i nie hałasować, kiedy śpisz lub pracujesz. Oprócz smogu jego zadaniem jest też usuwanie cząsteczek kurzu, dymu tytoniowego oraz pyłków i innych alergenów.

Tylko jak tak naprawdę oczyszczacze radzą sobie z usuwaniem z powietrza tych cząsteczek? Odpowiedź na to pytanie dają badania laboratoryjne, jakie zostały przeprowadzone w ramach tego testu.

Testowane oczyszczacze powietrza: Beurer LR 200, Beurer LR300, Beurer LR 500, Bionaire BAP1700-IUK, Blueair 405, Blueair 480i , Blueair Classic 205, Blueair Classic 605, Blueair Pure 221, Blueair Pure 411, Blueair Sense+, Boneco Hybrid H300, De’Longhi AC 100, DeLonghi AC150, Dyson Pure Cool DP04, Dyson Pure Cool TP04, Dyson Pure Humidify+Cool, Homedics AP-25A, Homedics TotalClean PetPlus, Honeywell HPA710WE, Levoit LV-H133, Meaco MeacoClean CA-HEPA, Meaco MeacoClean CA-HEPA 119×5, Philips AC0820, Philips AC1214/10 , Philips AC2889/60, Philips AC3256 30, Philips AC3259/60, Philips AC3829/60, Stadler Form Roger Little, Winix ZERO Pro AZPU370-IWB

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...

Które ziemniaki mają pestycydy? Sprawdziliśmy

Ziemniaki z Biedronki nie miały żadnych pozostałości pestycydów. Pod tym względem spełniały normy nawet...