0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieTrucizna wykryta w popularnej herbacie

Trucizna wykryta w popularnej herbacie

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Partia herbaty znanej marki zawierała toksyczną substancję. – Podczas urzędowej kontroli stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych – poinformował właśnie Główny Inspektorat Sanitarny.

„Zgodnie z oceną ryzyka ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego spożycie produktu o podanym numerze partii stwarza istotne zagrożenie dla zdrowia konsumentów” – czytamy w komunikacie GIS-u.

Tej herbaty nie wolno spożywać!

Ostrzeżenie dotyczy ekspresowej herbaty czarnej aromatyzowanej Earl Grey w opakowaniu o gramaturze 200 g, marki Sir Roger, na której widnieje następujące oznakowanie numeru partii: „Najlepiej spożyć przed końcem / Numer partii: 12.2025/0041”.

Jeśli masz w domu tę herbatę ze wskazanym numerem partii, nie spożywaj jej.

Herbata wycofywana już w lutym

Jak informuje GIS, już 20.02.2024 producent podjął decyzję o wycofaniu zanieczyszczonej partii produktu. Natomiast 25.03.2024 r. zakończył proces wycofania od odbiorców oraz zutylizował zwrócone opakowania herbaty. Jednak dopiero 12.04.2024 GIS poinformował konsumentów o zagrożeniu w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Czy alkaloidy pirolizydynowe są szkodliwe?

Alkaloidy pirolizydynowe mogą zagrażać zdrowiu, a w wysokich stężeniach – nawet życiu ludzi. Mogą uszkadzać wątrobę i mieć działanie rakotwórcze.

Jak trucizna trafia do herbaty?

Alkaloidy pirolizydynowe to naturalny związek wytwarzany przez rośliny. Za jego pośrednictwem niektóre gatunki roślin bronią się przed drapieżnikami.

Tylko w jaki sposób alkaloidy pirolizydynowe mogą znaleźć się w herbacie? Do zanieczyszczenia może dojść na przykład podczas zbiorów. Czasem bowiem na plantacjach herbaty rosną również rośliny produkujące toksyczne alkaloidy.

Substancja ta jest wykrywana nie tylko w herbacie, ale może też znajdować się w innych rodzajach żywności, między innymi w: produktach pszczelich, takich jak miód czy pyłek, sałatach, szpinaku, ziołach, przyprawach czy suplementach diety na bazie roślin lub produktów pszczelich.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test odkurzaczy pionowych: Drogi nie znaczy dobry

60 PIONOWYCH ODKURZACZY AKUMULATOROWYCH W TEŚCIE: Na dobry odkurzacz pionowy bezprzewodowy trzeba wydać około...

Szkodliwe substancje w tanim foteliku

17 FOTELIKÓW SAMOCHODOWYCH W TEŚCIE: Uwaga! Test fotelików samochodowych 2024 ujawnił, że w jednym...

Test odkurzaczy: Najtańszy lepszy niż drogie

43 ODKURZACZE W TEŚCIE: Nowy test odkurzaczy odkrywa sporo dobrych modeli, w tym jeden...