0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieUwaga na ten syrop dla dzieci!

Uwaga na ten syrop dla dzieci!

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

W opakowaniu suplementu przeznaczonego dla dzieci znalazł się lek z zawartością alkoholu. Sprawdź, czy masz go w domu!

W opakowaniu syropu o nazwie „Balsam Jerozolimski dla dzieci” kontrolerzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej znaleźli zupełnie inny produkt: lek o nazwie Antinervinum. Dalej podajemy partię produktu, o którą chodzi.

Zaskakująca zawartość

Suplement „Balsam Jerozolimski dla dzieci” jest syropem na przeziębienie przeznaczonym dla dzieci od trzeciego roku życia. Tymczasem w jednej z partii suplementu można znaleźć zupełnie inny produkt, który po pierwsze jest lekiem, a po drugi nie jest przeznaczony do stosowania przez tak małe dzieci.

Lek, który znalazł się w opakowaniach Balsamu Jerozolimskiego, nosi nazwę Antinervinum. Jest to środek stosowany w stanach wzmożonego napięcia nerwowego i okresowych trudnościach w zasypianiu. Nie jest absolutnie przeznaczony dla dzieci poniżej 12 lat. Zawiera alkohol (etanol) w ilości 28–34% obj., czyli do 1,3 g na dawkę 5 ml, co odpowiada 34 ml piwa lub 14 ml wina na dawkę. Z tego powodu nie tylko nie nadaje się dla dzieci, ale też może być szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Fakt, że lek zawiera alkohol, należy uwzględnić też u kobiet w ciąży lub karmiących piersią i grupach zwiększonego ryzyka. Także kierowcy powinni być świadomi, że spożywają produkt z zawartością alkoholu.

Lek zamiast suplementu

Co więcej, Antinervinum jest lekiem, a nie suplementem, a więc dla bezpieczeństwa należy go stosować ściśle według wskazań i tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Tymczasem pojawienie się leku w opakowaniu suplementu dla dzieci, może sprawić, że zostanie on spożyty nieświadomie przez osoby, które nie powinny go przyjmować.

Jeśli masz produkt o numerze partii, którą podajemy poniżej, nie spożywaj go, ani nie podawaj dziecku.

Sprawdź, czy nie masz w domu opakowania suplementu z niewłaściwą zawartością. Oto jego numer partii:

„Balsam Jerozolimski dla dzieci”
suplement diety 200 ml, nr partii: 220602, data minimalnej trwałości: 05.2024. W opakowaniu zamiast suplementu, możesz znaleźć butelkę z płynem oznakowanym jako produkt leczniczy „Antinervinum”, nr serii: 211001, termin ważności 10.2023.
 
Producent: Prowincja Polska Zakonu Szpitalnego Św. Jana Bożego p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Bonifraterska 12, 00-213 Warszawa (aktualnie Boni Fratres Pharmaceutical Sp. z o.o., ul. Krakowska 50/4, 31-066 Kraków).
Od lewej: Opakowanie zewnętrzne i buteleczka suplementu „Balsam Jerozolimski dla dzieci”; nr partii feralnego opakowania; lek Antinervinum, który może znajdować się w środku

Uważaj też na inny suplement

Co ciekawe, również inny suplement tego samego producenta, może zawierać inny produkt, niż głosi etykieta. Chodzi o „Balsam Jerozolimski FORTE”, 200 ml, nr partii: 220803, o terminie ważności: 08.2024. W jego opakowaniu także można znaleźć butelki z płynem oznakowanym jako produkt leczniczy o nazwie Antinervinum.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...