0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaTestyTEST - Sport i turystykaTanie zapięcia lepsze od drogich

Tanie zapięcia lepsze od drogich

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz rower najskuteczniej? Aż sześć z 23 modeli zapięć do rowerów w teście wypadło niedostatecznie: albo nie chronią przed kradzieżą, albo zawierają toksyczne związki. Które więc wybrać? Test zabezpieczeń do rowerów rozwiewa wszystkie wątpliwości.

Szukasz bezpiecznego zapięcia do roweru? W tych poszukiwaniach zwykle możemy polegać tylko na informacjach o skuteczności zabezpieczenia dostarczanych przez producentów. Niestety te dane nie są ani standaryzowane, ani łatwe do zweryfikowania. Ten test zapięć do rowerów to porównanie 23 modeli w cenach od 130 do 779 zł. Ranking powstał na podstawie badań laboratoryjnych.

W tabeli z wynikami, którą znajdziesz poniżej, zobaczysz, jakie modele są godne zaufania, a na które nie ma sensu wydawać pieniędzy. I wcale nie jest tak, że zawsze droższe zapięcie jest lepsze. Z pomocą przychodzi ten test zapięć do rowerów. Wyniki pokazują jasno: Na zwycięzcę wydasz 200 zł. Tymczasem model za 760 zł dostał najniższą ocenę.

Test zapięć do rowerów stawia czoła złodziejom

W laboratorium badacze musieli użyć złodziejskiego fachu. Podjęli się próby przecięcia lub otworzenia rowerowych zabezpieczeń. Co się okazało? Zapięcia z podanym wysokim poziomem bezpieczeństwa rzeczywiście dobrze chronią przed kradzieżą. Niestety ich ceny są wysokie. Często te zapięcia są też bardzo ciężkie.

Jak się jednak okazuje, modele z podaną przez producentów wysoką klasą bezpieczeństwa to wcale nie jedyny dobry wybór: Wśród zabezpieczeń o średnich poziomach bezpieczeństwa, w cenach od około 200 do 350 zł, badacze także znaleźli modele, które skutecznie ochronią rower przed kradzieżą.

Ale uwaga! Wybierając zapięcie klasy średniej, można mieć pecha i trafić na mało skuteczny model. Niektóre z takich zabezpieczeń zostały podczas testu szybko otworzone lub przecięte. Warto więc zajrzeć do tabeli z wynikami testu, którą znajdziesz poniżej.


Zastanawiasz się, czy łańcuch z kłódką dobrze zabezpieczą rower?

ŁAŃCUCH I KŁÓDKA? ANI TANIEJ, ANI BEZPIECZNIEJ

Łańcuch ze sklepu budowlanego i kłódka nie są dobrą alternatywą – pokazał test.

W ramach testu badacze sprawdzili, jak w roli zabezpieczenia roweru sprawdzi się polecany w internecie patent: łańcuch kupiony w markecie budowlanym zapięty zwykłą kłódką. Użyli do tego sześciomilimetrowego łańcucha z hartowanej stali w osłonie. Takie zapięcie domowej roboty uzyskało ocenę jedynie mierną w badaniu, w którym eksperci przecinali zapięcie. Ale w takim razie może takie zapięcie kosztuje mniej od pozostałych zapięć z testu? Okazuje się, że niewiele mniej. Za łańcuch trzeba zapłacić około 100 zł, zaś kłódka kosztuje 26 zł. Lepiej więc dołożyć 74 zł i kupić zwycięski i pewny łańcuch z testu.


Skala bezpieczeństwa

Tylko o co właściwie chodzi z tym poziomem bezpieczeństwa widocznym na każdym zapięciu? To specjalna skala, według której producenci klasyfikują stopień zabezpieczenia danego zapięcia. Niestety w tych stopniach trudno się połapać. W dodatku jedna skala ma 15 poziomów, inna 10, a jeszcze inna sześć. A zatem konsumentowi trudno porównać poziomy bezpieczeństwa różnych zabezpieczeń.

Znajdź najlepsze zapięcie dla siebie

W tym teście eksperci zbadali 23 zapięcia rowerowe z różnych poziomów bezpieczeństwa wyrażonych w różnych skalach. W teście porównano zapięcia od tych samych producentów sklasyfikowane przez nich na różnych poziomach bezpieczeństwa. Oczywiście ich ceny są adekwatne do podanego poziomu. Dlatego tym ciekawsze są wyniki testu.

CO OTRZYMUJESZ KUPUJĄC TEN TEST
 
WYNIKI TESTU. Oceny 23 zapięć do rowerów są przedstawione w tabeli. Wśród nich znajdziesz takich liderów rynku, jak Abus, Axa czy Kryptonite. Ceny testowanych zapięć wahają się od 130 do 779 zł. W teście znajdziesz przedstawicieli zapięć różnych typów: łańcuchy, U-lock i składane. Wszystkie musiały wykazać się skutecznością ochrony roweru przed kradzieżą, łatwością obsługi i trwałością. Dodatkowo test ujawnił, które zapięcia zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje. Zapięcia były poddane szczegółowym badaniom laboratoryjnym, a ich wyniki znajdziesz w tabeli z porównaniem wszystkich modeli.
 
PORADY DOTYCZĄCE ZAKUPU. Jaki rodzaj zapięcia do roweru wybrać? Czy warto kierować się poziomem bezpieczeństwa deklarowanym prze producenta? A może cena jest wyznacznikiem jakości? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w teście. Dzięki wynikom każdy znajdzie najlepsze dla siebie zapięcie do roweru, a przy tym nie wyrzuci pieniędzy w błoto.
 
TABELA DO POBRANIA. Po wykupieniu tego testu, otrzymujesz dostęp do tabeli z rankingiem porównującym wyniki wszystkich badanych zapięć (możesz ją pobrać w pliku PDF). Ponadto otrzymujesz dostęp do pełnej wersji artykułu opisującego badania i ich wyniki.

Testowane zapięcia do rowerów:

Łańcuchowe: Abus Granit City-Chain Xplus 1060/110, Abus Steel-O-Chain 8807K/110 BK, Axa Clinch+ 85, Axa Newton Promoto+ 2 100/9, Kryptonite Keeper 785, Kryptonite New York Fahgettaboudit Chain 1410 & New York Disc Lock, Trelock BC 380, Trelock BC 680

U-lock: Abus Granit Xplus 540/160HB300 + USH540, Abus Ultra 410/170HB230 + SH34, Axa Newton Pro 190, Axa Newton UL-230, Kryptonite Keeper 12 STD, Kryptonite New York Lock M18-WL, Trelock U4 Plus, Trelock U6

Składane: Abus Bordo Granit 6500K/90 BK SH, Abus Bordo Lite 6055K/85 BK SH, Axa Fold Lite 100, Axa Fold Ultra 90, Kryptonite Evolution 790 Folding Lock, Kryptonite Keeper 510 Folding Lock, Trelock FS 580 Toro X-Press

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Które ziemniaki mają pestycydy? Sprawdziliśmy

Ziemniaki z Biedronki nie miały żadnych pozostałości pestycydów. Pod tym względem spełniały normy nawet...