0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieUwaga na… herbatniki z akryloamidem

Uwaga na… herbatniki z akryloamidem

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

W popularnych herbatnikach wykryto podwyższony poziom akryloamidu. Ich spożycie może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

W wyniku badań przeprowadzonych w ramach kontroli urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono podwyższony poziom szkodliwego akryloamidu w niektórych partiach herbatników Petit Beurre marki Apetitki. Akryloamid w herbatnikach dotyczy partii produktów, które podajemy poniżej.

Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego uznano, że spożycie produktu zawierającego akryloamid na poziomach oznaczonych w badaniach może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Akryloamid w herbatnikach jest tym bardziej alarmującym problemem, gdyż produkty te są często podawane małym dzieciom.

Sprawdź, czy masz te herbatniki w domu!

Produkty, w których badacze wykryli wysokie ilości akryloamidu, to: Herbatniki Premium Biscuits Apetitki Petit Beurre wyprodukowane dla spółki Eurobrand. Chodzi o ich następujące partie:

Herbatniki Apetitki Petit Beurre, 400 g

Nr partii: 23.08.2023.B

Data minimalnej trwałości: 23.08.2023

Herbatniki Apetitki Petit Beurre, mocno maślane, 200 g

Nr partii: 28.12.2022.A

Data minimalnej trwałości: 28.12.2022

Herbatniki Apetitki Petit Beurre, 200 g

Nr partii: 18.09.2023.C i 30.08.2023.B

Data minimalnej trwałości: 18.09.2023 i 30.08.2023

Jeśli masz powyższe herbatniki, nie spożywaj ich. Możesz oddać je do sklepu.

Trwa akcja wycofywania ze sklepów herbatników z podwyższonymi ilościami akryloamidu. Ich producent zobowiązał się też, że zmieni proces produkcji tak, żeby problem z przekraczaniem zaleceń UE co do zawartości akryloamidu w przyszłości już nie występował.

Co to jest akryloamid?

Akryloamid to toksyczny związek podejrzewany o działanie rakotwórcze i mogące uszkadzać płód. Występuje on w wielu produktach spożywczych z zawartością skrobi, których proces wytwarzania wymaga zastosowania temperatur wyższych niż 100⁰C.

Badania nad szkodliwością akryloamidu wciąż trwają. Na podstawie aktualnej wiedzy nie można ustalić poziomów akryloamidu, które byłyby nieszkodliwe dla zdrowia. W przypadku takich związków, które są potencjalnie rakotwórcze i uszkadzające płód, nawet małe ilości mogą stwarzać ryzyko dla zdrowia. Ryzyko jest tym większe, im więcej akryloamidu spożywamy wraz z różnymi produktami.

Trzeba tu zaznaczyć, że dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie akryloamidu. Z uwagi na swoją mniejszą wagę stosunkowo szybciej przekraczają ryzykowne ilości akryloamidu. A herbatniki należą do tych produktów, które często są podawane właśnie małym dzieciom. Zawartość akryloamidu badaliśmy między innymi w kawie rozpuszczalnej.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...

Które ziemniaki mają pestycydy? Sprawdziliśmy

Ziemniaki z Biedronki nie miały żadnych pozostałości pestycydów. Pod tym względem spełniały normy nawet...

Zbadaliśmy pestycydy w pomidorach z Lidla i Biedronki

Po teście jabłek kolej na pomidory. Okazuje się, że one również zawierają pozostałości pestycydów....