W popularnych herbatnikach wykryto podwyższony poziom akryloamidu. Ich spożycie może stanowić zagrożenie dla zdrowia.
W wyniku badań przeprowadzonych w ramach kontroli urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono podwyższony poziom szkodliwego akryloamidu w niektórych partiach herbatników Petit Beurre marki Apetitki. Akryloamid w herbatnikach dotyczy partii produktów, które podajemy poniżej.
Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego uznano, że spożycie produktu zawierającego akryloamid na poziomach oznaczonych w badaniach może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Akryloamid w herbatnikach jest tym bardziej alarmującym problemem, gdyż produkty te są często podawane małym dzieciom.
Sprawdź, czy masz te herbatniki w domu!
Produkty, w których badacze wykryli wysokie ilości akryloamidu, to: Herbatniki Premium Biscuits Apetitki Petit Beurre wyprodukowane dla spółki Eurobrand. Chodzi o ich następujące partie:
Herbatniki Apetitki Petit Beurre, 400 g
Nr partii: 23.08.2023.B
Data minimalnej trwałości: 23.08.2023
Herbatniki Apetitki Petit Beurre, mocno maślane, 200 g
Nr partii: 28.12.2022.A
Data minimalnej trwałości: 28.12.2022
Herbatniki Apetitki Petit Beurre, 200 g
Nr partii: 18.09.2023.C i 30.08.2023.B
Data minimalnej trwałości: 18.09.2023 i 30.08.2023
Jeśli masz powyższe herbatniki, nie spożywaj ich. Możesz oddać je do sklepu.
Trwa akcja wycofywania ze sklepów herbatników z podwyższonymi ilościami akryloamidu. Ich producent zobowiązał się też, że zmieni proces produkcji tak, żeby problem z przekraczaniem zaleceń UE co do zawartości akryloamidu w przyszłości już nie występował.
Co to jest akryloamid?
Akryloamid to toksyczny związek podejrzewany o działanie rakotwórcze i mogące uszkadzać płód. Występuje on w wielu produktach spożywczych z zawartością skrobi, których proces wytwarzania wymaga zastosowania temperatur wyższych niż 100⁰C.
Badania nad szkodliwością akryloamidu wciąż trwają. Na podstawie aktualnej wiedzy nie można ustalić poziomów akryloamidu, które byłyby nieszkodliwe dla zdrowia. W przypadku takich związków, które są potencjalnie rakotwórcze i uszkadzające płód, nawet małe ilości mogą stwarzać ryzyko dla zdrowia. Ryzyko jest tym większe, im więcej akryloamidu spożywamy wraz z różnymi produktami.
Trzeba tu zaznaczyć, że dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie akryloamidu. Z uwagi na swoją mniejszą wagę stosunkowo szybciej przekraczają ryzykowne ilości akryloamidu. A herbatniki należą do tych produktów, które często są podawane właśnie małym dzieciom. Zawartość akryloamidu badaliśmy między innymi w kawie rozpuszczalnej.