Strona głównaTestyTEST - AGD i RTVTest oczyszczaczy: W poszukiwaniu czystego powietrza

Test oczyszczaczy: W poszukiwaniu czystego powietrza

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

7 OCZYSZCZACZY POWIETRZA W TEŚCIE: Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Taki, który skutecznie usuwa wirusy, pyłki, smog i inne szkodliwe substancje z powietrza w twoim domu. Nowy test oczyszczaczy powietrza pokazał, że tylko jedno urządzenie z siedmiu przebadanych, jest w tym wszystkim dobre.

Ten test oczyszczaczy powietrza daje odpowiedź na pytanie, które postawiliśmy na początku: Jaki oczyszczacz wybrać? Żeby znaleźć odpowiedź, siedem oczyszczaczy powietrza pojechało do laboratorium. Tam badacze w restrykcyjnych testach porównali je między sobą.

Sprawdzili przede wszystkim skuteczność oczyszczania powietrza z różnych cząsteczek unoszących się w powietrzu. Z punktu widzenia użytkownika ważna jest też łatwość obsługi oczyszczacza. A więc i ten parametr został wzięty pod uwagę w porównaniu. Eksperci dokonali też pomiarów zużycia prądu oraz głośności naszych maszyn. No i w końcu sprawdzili je pod względem bezpieczeństwa. Ten test oczyszczaczy powietrza daje też odpowiedź na pytanie, którym aplikacjom dołączanym do urządzeń możesz zaufać.

Walka ze szkodliwymi cząsteczkami

Tej zimy smogu zapewne nie unikniemy. Zanieczyszczenie powietrza może wręcz osiągać rekordowe poziomy. W końcu w uwagi na powszechny brak węgla, Polacy ogrzewają swoje domy, czym się da. Jak co roku wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego wzrasta zainteresowanie oczyszczaczami powietrza. Czy słusznie wierzymy ich producentom zapewniającym o skutecznym usuwaniu szkodliwych cząsteczek? Test oczyszczaczy powietrza pokazał, że tak, ale… dowiódł też, że nie każdemu urządzeniu możesz zaufać.

Ceny przetestowanych modeli wahają się od 839 do 2649 zł. Z nowymi filtrami każdy świetnie radzi sobie z usuwaniem cząsteczek aerozoli. To one odpowiadają za przenoszenie wirusów. Co ciekawe, tylko cztery oczyszczacze wciąż dobrze usuwają aerozole, kiedy filtry są już zużyte.

Inne cząsteczki, których chcemy pozbyć się z powietrza (a w szczególności chcą tego alergicy), to pyłki. Z nimi dobrze radzi sobie każdy z oczyszczaczy z testu.

Oczyszczacz ma też usuwać szkodliwe związki chemiczne, takie jak na przykład formaldehyd. I tutaj pojawiają się problemy. Aż cztery urządzenia okazały się w obliczu tego wyzwania niemal bezskuteczne. Jedno poradziło sobie średnio, a dwa dobrze. Tylko jeden model okazał się skuteczny w walce ze wszystkimi rodzajami zanieczyszczeń: to zwycięzca testu. W tabeli z wynikami testu zobaczysz, jaki to model.

Testowane oczyszczacze powietrza: Ideal AP 30 Pro, Levoit Core 400S, Medion MD 10378, Philips AC2887/10, Philips AC2939/10, Rowenta Intense Pure Air XL Connect PU6080, Xiaomi Mi Air Purifier Pro

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test golarek: Ostra, lecz delikatna

9 GOLAREK ELEKTRYCZNYCH W TEŚCIE: Niektóre golarki szarpią skórę albo nie są wodoszczelne. Jest...

Najtańszy oczyszczacz w czołówce testu

12 OCZYSZCZACZY W TEŚCIE: W nowym teście oczyszczaczy powietrza w szranki stanęło 12 modeli....

Te opony są bezpieczne

32 OPONY ZIMOWE W TEŚCIE: Przyczepność na śniegu, lodzie i mokrej nawierzchni ma zimą...