0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaTestyTEST - AGD i RTVNajtańszy oczyszczacz w czołówce testu

Najtańszy oczyszczacz w czołówce testu

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

12 OCZYSZCZACZY W TEŚCIE: W nowym teście oczyszczaczy powietrza w szranki stanęło 12 modeli. Okazuje się, że najtańszy z nich – za 299 zł – badacze ocenili bardzo wysoko. Daleko za nim w rankingu znalazły się drogie oczyszczacze, w tym model za blisko 4000 zł!

Dobry oczyszczacz szybko poprawi jakość powietrza w twoim domu, nie powodując przy tym nadmiernego hałasu. Nie będzie też zużywał zbyt dużo energii. Takie właśnie modele wyłonił ten test oczyszczaczy powietrza.

Ale w teście znalazły się też urządzenia o niskiej wydajności. One będą działać znacznie wolniej i wychwycą mniej cząsteczek niż inne w tym samym czasie. Będą głośne, a ich właściciele zapłacą wyższe rachunki za prąd.

Wybierz najlepszy oczyszczacz dla siebie 

Test oczyszczaczy powietrza pokazał, że niektóre urządzenia okazały się naprawdę wszechstronne, podczas gdy inne lepiej radzą sobie z tylko jednym rodzajem zanieczyszczeń. Jeśli na przykład cierpisz na katar sienny, wybierz oczyszczacz, który świetnie wyłapuje pyłki. Porównanie oczyszczaczy pod tym kątem znajdziesz w tabeli z wynikami testu.

W tym teście badacze rozłożyli na czynniki pierwsze 12 oczyszczaczy powietrza i zmierzyli te wszystkie parametry, które świadczą o ich jakości. Sprawdź też jakość innych modeli oczyszczaczy w naszych poprzednich testach.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, który oczyszczacz powietrza jest dla ciebie najlepszym wyborem, jakie są dostępne rodzaje oczyszczaczy i ile musisz wydać na taki sprzęt, żeby być z niego zadowolonym.

Jaki oczyszczacz usunie cały smog? 

Badacze przetestowali oczyszczacze powietrza pod kątem usuwania kurzu, pyłków i cząsteczek dymu. To powszechne alergeny domowe.

Nie mogliśmy przeprowadzić testów na cząsteczkach zanieczyszczeń pochodzących z ruchu drogowego. One oczywiście również wpływają negatywnie na jakość powietrza w naszych domach i zapewne chcesz się ich pozbyć. Dobra wiadomość jest taka, że oczyszczacze, które dobrze wypadły w usuwaniu kurzu, najprawdopodobniej równie dobrze wychwytują szkodliwe cząsteczki PM2,5 z zanieczyszczeń komunikacyjnych. Skąd to wiemy? Bo wiele cząsteczek kurzu ma podobną wielkość, czyli 2,5 µm (mikrometra). Cząsteczki stałe to jednak tylko część smogu. Problemem są też gazy, takie jak NO₂ (dwutlenek azotu). Ich nie zatrzyma filtr główny oczyszczacza. Jeśli martwisz się zanieczyszczeniami powodowanymi przez smog, poszukaj takiego oczyszczacza powietrza, który ma również filtr węglowy. Zadaniem właśnie tego filtra jest bowiem wychwytywanie gazów.

Jak kupić najlepszy oczyszczacz powietrza?
Inwestycja w niewłaściwy oczyszczacz powietrza może być kosztowna. Ten test oczyszczaczy powietrza daje ci wskazówki, czego możesz spodziewać się po różnych modelach dostępnych w sklepach i jakiego oczyszczacza powinieneś szukać.

Rozmiar pokoju ma znaczenie

Nie możesz porządnie przewietrzyć mieszkania, bo powietrze na zewnątrz ma złą jakość? A może cierpisz na katar sienny, a otwarte okna powodują, że pyłki wpadają do domu? Wtedy oczyszczacz powietrza może być dobrą inwestycją. Kiedy go włączasz, pamiętaj, żeby zamknąć drzwi i okna pomieszczenia, w którym stoi.

Musisz wiedzieć, że żaden oczyszczacz nie będzie w stanie usunąć zanieczyszczeń w całym mieszkaniu. Każdy model jest dostosowany do konkretnej maksymalnej wielkości pomieszczenia, którą jest w stanie oczyścić. Przed zakupem oczyszczacza sprawdź, jaką kubaturę będzie oczyszczał.

Duże różnice w skuteczności

Test oczyszczaczy powietrza pokazał, które modele skutecznie usuną z powietrza w twoim pokoju zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki czy dym.

Okazuje się, że wszystkie testowane modele usunęły przynajmniej część cząsteczek zanieczyszczeń z powietrza, ale różnica między najlepszymi a najgorszymi jest ogromna.

Jak widzisz w tabeli z wynikami testu, wśród badanych urządzeń jest jedno, które jedynie w miernie oczyszcza powietrze. Co ciekawe, to najdroższy z testowanych modeli – kosztuje 3799 zł.

Są też trzy oczyszczacze z oceną dostateczną wystawioną za osiągi w badaniu usuwania zanieczyszczeń. Na początku rankingu znajdziesz jednak trzy modele, które z oczyszczaniem powietrza radzą sobie bardzo dobrze. Zapewne ucieszy cię fakt, że jeden z tych topowych modeli kosztuje tylko 299 zł. To model o najlepszym stosunku ceny do jakości w teście.

Testowane oczyszczacze powietrza: AEG AX51-304WT, Blueair Blue 3210, Blueair DustMagnet 5240i, Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde HP09, Homedics 5 in 1 TotalClean Air Purifier AP-T30, IKEA Starkvind, Hoover H-Purifier 700, Leitz TruSens Z-1000, Levoit Core 300S, Levoit Core 400S, Philips AMF220 3 w 1, Winix Zero Compact

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...