0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaTestyTEST - AGD i RTVNajlepsze ekspresy są wśród najtańszych

Najlepsze ekspresy są wśród najtańszych

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

43 EKSPRESY KAPSUŁKOWE I RĘCZNE W TEŚCIE: Ten test wskazał dwa tanie ekspresy wśród najwyżej ocenionych. Pomożemy ci zdecydować, jaki rodzaj ekspresu wybrać i jaki konkretnie model najlepiej spełni twoje oczekiwania.

Jaki ekspres wybrać? Rodzajów ekspresów do kawy jest w sklepach kilka. W poprzednim teście wyłoniliśmy najlepsze (i najgorsze) ekspresy automatyczne, a tym razem do laboratorium pojechały modele na kapsułki i ręczne – z uchwytem filtra. Zaraz dowiesz się nie tylko, jaki rodzaj ekspresu będzie najlepszym wyborem do twoich potrzeb i preferencji, ale też który konkretnie model wybrać. Czytaj dalej, żeby poznać najlepsze ekspresy do kawy wśród 43 przetestowanych modeli dostępnych w sklepach. Dowiesz się też, jakie wyszły najsłabiej w teście.

Test wyłonił najlepsze ekspresy kapsułkowe i ręczne

Szybko i wygodnie – tak zaparzysz swoją kawę w ekspresie kapsułkowym. Na czele naszego rankingu znalazło się kilka niedrogich ekspresów właśnie na kapsułki. Uwaga! Najtańszy model w teście jest na podium! Kosztuje 251 zł. Ale pamiętaj, że do ceny ekspresu należy doliczyć jeszcze koszt kapsułek, które do niego pasują.

Teraz popularność zyskują kapsułki wielokrotnego użycia. Z pewnością pozwolą oszczędzić wydatki na kawę i chronić środowisko, ale czy kawa z takich zamienników będzie równie smaczna? To także sprawdzili badacze w ramach tego testu.

Nasz test ekspresów obejmuje też 18 urządzeń ręcznych, czyli z uchwytem filtra, w którym musisz samodzielnie ubić zmieloną kawę i umieścić w ekspresie. Ten rodzaj ekspresów to dobry wybór dla amatorów włoskiego espresso, którzy lubią eksperymentować, aby z ziarna kawy wydobyć to, co najlepsze. No i także dla osób, które nie chcą wydawać kilku tysięcy na ekspres automatyczny czy mnożyć wydatków na kapsułki z kawą do ekspresu kapsułkowego. Ceny ekspresów ręcznych z naszego testu zaczynają się już od 399 zł. I tu znów niespodzianka: ten najtańszy ekspres znalazł się w czołówce rankingu.

Łącznie przetestowaliśmy tym razem 43 ekspresy do kawy, w tym 25 kapsułkowych i 18 ręcznych. Natomiast jeśli szukasz dobrego ekspresu automatycznego, to przed zakupem koniecznie zajrzyj do testu 39 właśnie takich w pełni automatycznych modeli. Tam znajdziesz najlepsze ekspresy automatyczne. Sprawdzisz też, na które nie ma sensu wydawać pieniędzy.

Jaki rodzaj ekspresu wybrać?

EKSPRES KAPSUŁKOWY: CZY TO DOBRY WYBÓR DLA CIEBIE?

Zanim zdecydujesz się na ekspres na kapsułki, musisz wiedzieć o nim kilka rzeczy. Po pierwsze ten rodzaj ekspresów do kawy nie należy do drogich, ale – jak już wspomnieliśmy – generuje dodatkowe koszty: kapsułki z kawą są droższe od kawy ziarnistej do innych rodzajów ekspresów.

Ekspresy kapsułkowe wyróżniają się też małymi rozmiarami. No i są proste w obsłudze: wkładamy kapsułkę z kawą w odpowiednie miejsce w ekspresie, zamykamy, wciskamy przycisk i po chwili do kubka leci napar. Zwykle w takim ekspresie możemy wybierać między pojedynczym a podwójnym espresso.

Rodzaj kawy, jaką będziesz pić, zależy od tego, jaki rodzaj kapsułek wybierzesz. Mogą to być kapsułki cappuccino lub latte, ale także na przykład kapsułki z kakao. Jednak zwróć uwagę na to, że w kapsułce cappuccino – oprócz kawy – znajduje się cukier, zaś mleko jest w proszku. To zdecydowanie gorszy wybór pod względem odżywczym od kawy cappuccino z ekspresu automatycznego lub ręcznego, do której używamy zwykłego mleka, a z cukru możemy w niej zrezygnować.

W teście wzięliśmy też pod uwagę dwa modele na kapsułki ze spieniaczem mleka. W ich wypadku pianka powstanie ze zwykłego mleka, więc to zdecydowanie lepszy wybór dla amatorów mlecznych kaw.

Co znajduje się w kapsułce do ekspresu

A zatem już wiesz, co znajduje się w kapsułce z kawą mleczną. Ale wiele osób zastanawia się, co tak właściwie tkwi w klasycznych kapsułkach kawowych. Odpowiadamy: To czysta, zmielona kawa. Tak więc takie klasyczne kapsułki nie są gorszym wyborem od innych postaci kawy: czy to w ziarnach, czy mielonej.

Na rynku pojawiły się też saszetki z kawą. Takie saszetki noszą nazwę ESE. To skrót od słów „Easy Serving Espresso”. Kawa z saszetek to taka sama kawa, jak z kapsułek. Różnica polega tylko na tym, że w przypadku saszetek, nie produkujemy tak dużej ilości śmieci w postaci aluminiowych odpadów. Saszetki są więc bardziej przyjazne środowisku od kapsułek. Wybór ekspresów na saszetki jest jednak wciąż niewielki.

Skazanie na system

Mimo że ekspres kapsułkowy to proste i szybkie rozwiązanie dla amatorów kawy, wciąż nie każdy jest do niego przekonany. Przede wszystkim trzeba być świadomym nie tylko kosztów związanych z obsługą takiego ekspresu, czyli że stosunkowo niska cena kapsułkowców to tylko czubek góry lodowej, bo pod uwagę trzeba wziąć późniejsze wydatki na kapsułki. Ale jest jeszcze jedna wada związana z używaniem kawy w kapsułkach. Otóż kupując ekspres kapsułkowy, skazujesz się jedną konkretną markę kawy. Do każdego urządzenia z testu pasuje tylko jeden konkretny system kapsułek: na przykład do ekspresów DeLonghi – Nespresso, a do Krupsa – Nescafe Dolce Gusto.

Tak jak już wspomnieliśmy, jest jednak pewna alternatywa: w sklepach pojawiły się kapsułki wielokrotnego użytku. Po prostu po użyciu, ponownie napełniasz je zmieloną kawą. Czy to dobre rozwiązanie dla miłośników espresso? Czy kapsułki do kawy wielokrotnego użytku zaparzą dobrą kawę? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć badacze. Co się okazało?

Czy kapsułki wielokrotnego użytku zaparzą dobrą kawę

Kapsułki do ponownego napełniania oszczędzają pieniądze i środowisko naturalne. Jednak nie jest łatwo sprawnie napełnić je kawą: część zmielonych ziaren ląduje obok kapsułki. Czasem taką kapsułkę trudno jest też zamknąć. Niektóre rodzaje kapsułek wielokrotnego użytku zamyka się za pomocą aluminiowej naklejki. Za każdym razem musisz wtedy użyć nowej przykrywki.

A jaka kawa wychodzi z kapsułki wielokrotnego użytku? Okazało się, że napar jest słabszy od na przykład kapsułek Nespresso. Z kolei pianka crema była mniej równomierna.

Teraz pora na ocenę czyszczenia. To dodatkowa czynność, którą musisz wykonać, jeżeli używasz kapsułek wielorazowych. Umycie takiej kapsułki zajmuje około minuty. Tylko uważaj: zużyta kapsułka, która ląduje w pojemniku na odpadki, jest bardzo gorąca.

Niezaprzeczalnym plusem takiego rozwiązania jest oczywiście oszczędność. Już po zaparzeniu kilku kaw zamortyzuje się cena zakupu kapsułki wielokrotnego użytku. Dodajmy, że cena takiej kapsułki zaczyna się już od kilku złotych.

Podsumowując: Używanie wielorazowych kapsułek do kawy jest co prawda nieco bardziej uciążliwe od jednorazowych, ale dla osób, które piją dużo kawy – warte rozważenia. Decydując się na takie rozwiązanie, zaoszczędzisz pieniądze i zadbasz o środowisko. Jeżeli jednak lubisz mocną caffe crema, prawdopodobnie nie będziesz zadowolony z naparu, jaki uzyskasz z kapsułki wielokrotnego użytku.

Ekspresy na kapsułki są bardzo proste w obsłudze, mają niewielkie rozmiary i są stosunkowo tanie.

? Porównaj ceny różnych modeli ekspresów kapsułkowych dostępnych w sklepach

EKSPRES RĘCZNY: COŚ DLA WIRTUOZÓW ESPRESSO

Wśród przetestowanych ekspresów jest 18 ręcznych modeli, inaczej zwanych kolbowymi. Osiem z nich mogliśmy ocenić dobrze. Reszta wypadła w teście dostatecznie.

Taki ekspres ręczny to prawdziwa gratka dla amatorów włoskiego espresso, którzy lubią eksperymentować, aby z ziarna kawy wydobyć to, co najlepsze. Jednym słowem: czują w sobie żyłkę baristy.

Eksperymentuj z zaparzaniem

Ekspres ręczny daje pole do popisu i wymaga własnego wkładu włożonego w jakość każdej przyrządzanej filiżanki kawy. Tu wszystko zależy od ciebie i twoich umiejętności: najpierw zmielenie ziaren, następnie odmierzenie właściwej ilości kawy i wsypanie na sitko uchwytu. Potem trzeba jeszcze kawę ugnieść – nie za mocno, nie za słabo – i zamontować uchwyt w urządzeniu.

Po włączeniu zaparzania podgrzana woda zaczyna przepływać pod ciśnieniem przez kawę. Wtedy trzeba w odpowiednim momencie zatrzymać przepływ wody – dokładnie w chwili, kiedy w filiżance znajdzie się już właściwa ilość czarnego naparu, a jego powierzchnię ukoronuje delikatna, beżowobrązowa pianka crema.

Po przyrządzeniu kawy w ekspresie z uchwytem filtra musisz opróżnić i oczyścić sitko. Dopiero wtedy urządzenie jest gotowe do zaparzenia kolejnej filiżanki naparu. W tabeli z wynikami testu przedstawiamy najlepsze ekspresy ręczne oraz te, których polecić ci nie możemy.

Ekspres ręczny, inaczej kolbowy, daje pole do popisu i wymaga własnego wkładu włożonego w jakość każdej przyrządzanej filiżanki kawy.

? Porównaj ceny różnych modeli ekspresów ręcznych dostępnych w sklepach

CO OTRZYMUJESZ KUPUJĄC TEN TEST
 
WYNIKI TESTU. Oceny 43 ekspresów do kawy (w tym 25 kapsułkowych i 18 ręcznych) są przedstawione w tabeli. Wśród nich znajdziesz takich liderów rynku, jak DeLonghi, Krups, Jura czy Beko. Ceny testowanych ekspresów wahają się od 251 do 5999 zł. Ekspresy z testu musiały wykazać się zaparzaniem wyśmienitego naparu, łatwością obsługi, cichą pracą i jeszcze wieloma innymi cechami, które porównaliśmy w badaniach laboratoryjnych.
 
PORADY DOTYCZĄCE ZAKUPU. Jaki rodzaj ekspresu do kawy jest stworzony dla ciebie? Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy ci na prostej obsłudze czy może chcesz włożyć w obsługę ekspresu więcej swoich umiejętności, aby uzyskać napar najwyższych lotów. Od odpowiedzi na to pytanie zależy, czy zdecydujesz się na ekspres kapsułkowy czy ręczny, z uchwytem filtra. Być może wolisz model w pełni automatyczny – test 39 takich modeli znajdziesz w innym teście, w którym okazało się, jaki model zaparzy najlepszą „Kawę z domowego automatu”. Warto odpowiedzieć sobie też na pytanie, czy przyda ci się funkcja spieniania mleka czy może i tak wolisz kawę czarną, więc spieniacz nie będzie ci potrzebny. Z testu dowiesz się też, czy warto kupować kapsułki wielokrotnego użytku. Dzięki naszemu testowi każdy może znaleźć najlepszy ekspres dla siebie i swoich domowników. 
 
TABELA DO POBRANIA. Po wykupieniu tego testu, otrzymujesz dostęp do tabeli z rankingiem porównującym wyniki wszystkich badanych ekspresów (możesz ją pobrać w pliku PDF). Ponadto otrzymujesz dostęp do pełnej wersji artykułu opisującego badania i ich wyniki.

Testowane ekspresy do kawy:

Kapsułkowe: DeLonghi EN80.B inissia,DeLonghi ENV300.W Vertuo latissima, DeLonghi Genio S EDG225W, DeLonghi Genio S Touch EDG426.GY, DeLonghi Lattissima one EN510.B, DeLonghi Nespresso Citiz EN167.B, DeLonghi Nespresso Gran latissima EN 640.W, DeLonghi Nespresso Essenza Mini D30 – EN85.B, DeLonghi Nespresso Vertuo Next ENV120.GY, DeLonghi Nespresso Vertuo Pop ENV90.Y, Delta Q Quick, Krups Dolce Gusto Genio S KP2401, Krups Dolce Gusto Genio S Touch KP440E, Krups Dolce Gusto Infinissima KP1701, Krups KP123B Mini Me Grey, Krups KP170810 Infinissima Black, Krups KP173B Infinissima, Krups Nespresso Inissia XN1005, Krups Dolce Gusto Piccolo XS KP1A3B, Krups KP1A05 Piccolo XS, Krups Nespresso Essenza Mini XN1101 White, Krups Nespresso Essenza Mini XN1108 Black, Krups Nespresso Vertuo Plus XN900810, Krups XN304T pixie, Krups XN920110

Ręczne: Ariete Espresso Slim 1381, Beko CEP5152B, Breville Barista Mini VCF125, Cecotec Cafelizzia 890 Dark, DeLonghi EC230.BK Stilosa, DeLonghi EC235.BK Stilosa, DeLonghi EC260.BK, DeLonghi EC685.BK Dedica Style, DeLonghi EC9255.M La Specialista Arte Evo, DeLonghi EC9865.M La Specialista Maestro, Domo DO720K, Gaggia Classic Evo RI9481, Jura ONO (EA) 15505, Krups XP442C11 Virtuoso, Sage the Bambino™ SES450BSS4EEU1, Sage the Barista Express™ Impress SES876BTR, Smeg ECF01, Smeg ECF02CREU

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...