0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaTestyTEST - AGD i RTVKawa z domowego automatu

Kawa z domowego automatu

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

39 AUTOMATYCZNYCH EKSPRESÓW DO KAWY W TEŚCIE: Kremowe cappuccino czy mocne espresso? Znajdź ekspres automatyczny, który spełni twoje oczekiwania co do kawy idealnej. Z tego testu dowiesz się też, ile naprawdę musi kosztować dobry ekspres do kawy.

Automatyczne ekspresy do kawy przygotowują włoskie specjały kawowe, takie jak espresso, cappuccino czy caffè latte, za naciśnięciem jednego przycisku. Ale różnice w cenach testowanych ekspresów są ogromne: najdroższy model w teście kosztuje czterokrotnie więcej niż najtańszy. Ten test ekspresów do kawy pokazał, czy cena i jakość rzeczywiście idą ze sobą w parze.

Badania wyłoniły zwycięzców

Nasz nowy test ekspresów do kawy to porównanie 39 w pełni automatycznych modeli, które przeszły rygorystyczne badania w laboratorium. W tabeli z wynikami testu zobaczysz, które modele są najlepsze i godne wydanych na nie pieniędzy, a które sprawią ci więcej kłopotów niż radości. Wśród najwyżej ocenionych na pewno zaskoczy cię jeden z najtańszych ekspresów – kosztuje 1539 zł i uznaliśmy go za model o najlepszym stosunku ceny do jakości.

A może szukasz jeszcze tańszego ekspresu do kawy? W takim razie też mamy dla ciebie dobrą wiadomość: w innym teście – ekspresów kapsułkowych i ręcznych z uchwytem filtra – również znajdziesz dużo dobrze ocenionych modeli.

Mężczyzna zmienia ustawienia ekspresu do kawy
Niektóre ekspresy wymagały zmiany ustawień, aby wydobyć z nich to, co najlepsze

Dobre espresso, gorsze cappuccino

Jedno dotknięcie wystarczy, żeby po chwili w kubku pojawiła się twoja ulubiona kawa. Espresso czy napój z mlekiem, jak cappuccino czy latte macchiato to dla większości maszyn z testu pestka. Ale nie każda przyrządza je na piątkę. W tabeli z wynikami testu porównasz oceny za jakość sensoryczną espresso, pianki crema oraz cappuccino i jej pianki mlecznej.

Co się okazało? Podczas gdy espresso nie budziło większych zastrzeżeń naszych badaczy, to już z cappuccino nie było tak kolorowo. Owszem, test ekspresów do kawy wyłonił modele, które przyrządzą wyśmienite cappuccino, ale wśród badanych są też trzy takie, które ze spienianiem mleka sobie nie radziły, bo przyrządzona przez nie pianka mleczna miała niedostateczną jakość.

Ekspres automatyczny zadba nie tylko o przygotowanie naparu, ale też o wypłukanie maszyny po zaparzeniu kawy. Tylko że taka wygoda często ma swoją cenę. I to nie niską. Kilka urządzeń z testu kosztuje ponad 4000, a nawet ponad 5000 zł. Jednak w tabeli z wynikami znajdziesz również prawdziwe hity cenowe z automatycznym spieniaczem do mleka za mniej 2000 zł.

Tanie, lecz bez spieniacza do mleka

Oprócz luksusowych modeli z dużymi wyświetlaczami dotykowymi i wieloma możliwościami ustawień, masz też do wyboru proste ekspresy automatyczne, bez żadnych dodatków, licznych napojów do przygotowania i bez spieniacza mleka. Takie urządzenia są tańsze, ale – jak wykazał nasz test ekspresów do kawy – często w swoim głównym zadaniu – przyrządzaniu wybornego espresso – w niczym nie ustępują droższym urządzeniom.

Takie modele albo posiadają dyszę do spieniania mleka ręcznie, albo w ogóle nie oferują możliwości spieniania mleka. Te minimalistyczne, lecz wciąż w pełni automatyczne ekspresy dla osób, które wolą pić kawę czarną, kosztują od ponad 1000 zł wzwyż.

Co testowaliśmy w ekspresach

W teście oceniliśmy w naszych automatach wszelkie możliwe cechy, które są ważne dla każdego użytkownika. A więc w tabeli z wynikami testu znajdziesz informacje, jak ekspresy radzą sobie z mieleniem ziarna, zaparzaniem kawy i ewentualnie spienianiem mleka.

Ocena jakości uwzględnia także czas od uruchomienia urządzeń do uzyskania pierwszego napoju. Sprawdziliśmy też, czy w ekspresach da się łatwo zmieniać ustawienia, takie jak stopień zmielenia ziarna czy temperaturę wody. Zmierzyliśmy też hałas, jaki ekspresy emitują podczas pracy. Ale na tym nie koniec. Po zaparzeniu kawy, ekspres trzeba wypłukać. I to kolejna rzecz, której przyjrzeli się nasi badacze. Porównali łatwość czyszczenia poszczególnych modeli, a także obliczyli, ile prądu zużywają nasze maszyny – również w trybie czuwania.

CO OTRZYMUJESZ KUPUJĄC TEN TEST
 
WYNIKI TESTU. Oceny 39 automatycznych ekspresów do kawy są przedstawione w tabeli. Wśród nich znajdziesz takich liderów rynku, jak DeLonghi, Philips, Jura czy Siemens. Ceny testowanych ekspresów wahają się od 1299 do 5499 zł. Większość modeli jest wyposażona w spieniacz mleka. Ekspresy z testu musiały wykazać się zaparzaniem wyśmienitego espresso i cappuccino, łatwością obsługi, cichą pracą i jeszcze wieloma innymi cechami, które porównaliśmy w badaniach laboratoryjnych.
 
PORADY DOTYCZĄCE ZAKUPU. Jaki rodzaj ekspresu do kawy jest stworzony dla ciebie? Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy ci na prostej obsłudze czy może chcesz włożyć w obsługę ekspresu więcej swoich umiejętności, aby uzyskać napar najwyższych lotów. W tym drugim wypadku warto zastanowić się nad innym rodzajem ekspresu niż automaty z tego testu – nad ekspresem z uchwytem filtra (porównanie takich modeli znajdziesz w osobnym teście). Warto odpowiedzieć sobie też na pytanie, czy przyda ci się funkcja spieniania mleka czy może i tak wolisz kawę czarną, więc spieniacz nie będzie ci potrzebny. Z testu dowiesz się też, jak dbać o ekspres, żeby wydłużyć jego żywotność i co zrobić, żeby do kawy nie przedostawały się szkodliwe metale z komponentów ekspresu. Dzięki naszemu testowi każdy może znaleźć najlepszy ekspres dla siebie i swoich domowników.
 
TABELA DO POBRANIA. Po wykupieniu tego testu, otrzymujesz dostęp do tabeli z rankingiem porównującym wyniki wszystkich badanych ekspresów (możesz ją pobrać w pliku PDF). Ponadto otrzymujesz dostęp do pełnej wersji artykułu opisującego badania i ich wyniki.

Testowane ekspresy do kawy: DeLonghi ECAM220.21.B Magnifica Start, DeLonghi ECAM220.22.GB Magnifica Start, DeLonghi ECAM220.30.SB Magnifica Start, DeLonghi ECAM220.31.SB Magnifica Start, DeLonghi ECAM290.21.B Magnifica Evo, DeLonghi ECAM290.22.B Magnifica Evo, DeLonghi ECAM290.42.TB Magnifica Evo, DeLonghi ECAM290.61.SB Magnifica Evo, DeLonghi ECAM290.81.TB Magnifica Evo, DeLonghi ECAM350.15.B, DeLonghi ECAM450.65.G Eletta Explore, DeLonghi ECAM450.86T Eletta Explore Titanium, DeLonghi ECAM 46.860.B Eletta Cappucciono Evo, Gaggia Magenta Plus RI8700, Jura E4 Piano White, Jura E6 15439, Jura E8 Moonlight Silver (EB) 15336, Jura E8 Dark Inox (EB) 15364, Jura ENA 4, Krups EA875E Intuition Preference Quattro Force, Melitta Avanza F270-100 Mystic Titanium, Melitta F85/0-102, Melitta Latticia OT F300-100, Melitta Purista F23/0-101, Philips 1200 serie EP1200, Philips 1200 serie EP1220/00, Philips 2200 serie EP2220/10, Philips 2200 serie EP2224/10, Philips 2200 serie EP2235/40, Philips EP2230/10, Philips EP2231/40, Philips Series 5400 LatteGo EP5441/50, Philips Series 5400 LatteGo EP5447/90, Siemens EQ300 TF303E01 (2023), Siemens EQ.700 Integral TQ703R07, Siemens EQ.700 Integral TQ705R03, Siemens EQ.700 Integral TQ707R03, Smeg BCC01 BLMEU, Smeg BCC02 BLMEU

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...