Kurkuma jest bardzo zdrowa – to pewne. Ale czy ty też zastanawiasz się, czy wybierać świeży korzeń kurkumy czy może sproszkowaną przyprawę? Czy kurkuma w proszku będzie nadal dostarczała ci cennych substancji czy może nie jest w nie już tak bogata?
Zacznijmy od początku, czyli od tego, w jaki sposób z korzenia kurkumy powstaje przyprawa w proszku. A więc najpierw świeżą kurkumę się gotuje, następnie dokładnie suszy, a na końcu mieli na proszek.
Matka Natura wie, co robi
W wyniku procesu produkcji w kurkumie w proszku zawsze część wartości odżywczych zostanie utracona. Chodzi przede wszystkim o cenne olejki eteryczne, których w sproszkowanej przyprawie już nie ma.
Druga sprawa to kurkumina – antyoksydant, dla którego tak bardzo cenimy kurkumę. Otóż zawartość tej aktywnej substancji w sproszkowanej kurkumie również maleje, choć nadal w niej jest.
Pojawia się jednak inny problem – z biodostępnością kurkuminy, czyli ilością, jaką nasz organizm może wchłonąć i wykorzystać. W przypadku proszku ta biodostępność jest niższa niż ze świeżego korzenia. Różnica wynika z faktu, że Matka Natura już zadbała o to, by substancje aktywne były jak najlepiej wykorzystane przez nasz organizm. W jaki sposób? Otóż świeża kurkuma zawiera olejek, który umożliwia absorbcję cennych składników do naszego krwiobiegu i ich wykorzystanie.
Dodaj pieprz!
Jak więc widzisz, lepszym wyborem od przyprawy w proszku jest świeży korzeń kurkumy. Ale to nie znaczy, że przyprawa w proszku nie jest nic warta. Wręcz przeciwnie! Ona również dostarczy ci wiele cennych substancji i pozytywnie wpłynie na twój organizm.
Biorąc pod uwagę fakt, że świeża kurkuma jest trudniej dostępna w sklepach, ta sproszkowana będzie dobrą alternatywą.
Pamiętaj, żeby zawsze do potrawy z kurkumą dodawać jeszcze pieprz. Po co? Piperyna, czyli składnik pieprzu odpowiadający za jego ostry smak, wspomaga bowiem wchłanianie kurkuminy.
Do czego dodać kurkumę?
Wypróbuj nasz przepis na golden latte, czyli eliksir odporności.
GOLDEN LATTE
SKŁADNIKI
2 cm kurkumy
2 cm imbiru
1 ząbek czosnku
1 łyżka miodu
sok z 1 cytryny
szczypta pieprzu
200 ml wody
100 ml maślanki
PRZYRZĄDZANIE
1. Korzeń kurkumy i imbiru obierz i umyj.
2. Cytrynę umyj, sparz i wyciśnij z niej sok.
3. Wszystkie składniki, oprócz maślanki, zblenduj.
4. Przelej do kubka i dodaj maślankę.
Zapewne zainteresuje cię też: Kurkuma – mało znana przyprawa
Więcej pomysłów na użycie kurkumy w kuchni znajdziesz w książce „Dieta bez diety. Przepisy”