Krótkie spódniczki, szorty, bikini – latem chętnie odsłaniamy nogi… Chętnie, o ile są piękne i gładkie. Jak sprawić, żeby takie były i pozbyć się cellulitu? Przedstawiamy skuteczne sposoby.
„Wyraźne zmniejszenie skórki pomarańczowej po czterech tygodniach”, „widoczne efekty już po ośmiu dniach”, „pożegnaj cellulit” – producenci preparatów antycellulitowych obiecują wiele. Często zbyt wiele… Testy środków mających zwalczać skórkę pomarańczową nie pozostawiają złudzeń: magicznego produktu, który pozwoli nam się z nią pożegnać, nie ma. Środki, które eksperci z laboratorium poddawali publikowanym przez nas badaniom, nie miały najmniejszego wpływu na cellulit.
Ale to nie znaczy, że cellulitu się nie pozbędziemy. O nie! Jest na to kilka sposobów.
Co to jest cellulit i kogo dopada?
Cellulit, zwany potocznie skórką pomarańczową, a naukowo Dermopanniculosis deformans, należy do zmian skóry, które kobiety wstydliwie zakrywają i usiłują zwalczyć wszelkimi metodami. Te drobne deformacje pojawiają się głównie na kobiecych udach i pośladkach, niekiedy na brzuchu. Zdarza się, że nawet młode dziewczyny mają zmartwienie w postaci cellulitu. Najczęściej problem ten dotyczy osób ze skłonnością do nadwagi. Z upływem lat tkanka łączna słabnie i cellulit dopada większość kobiet.
Na początku zmiany na skórze można dostrzec tylko, jeśli wykonamy prosty test: dwoma palcami chwycimy skórę – na przykład ud – tak, jak byśmy ją szczypali. Jeśli widać grudki, jak na skórce pomarańczy, oznacza, że mamy do czynienia z cellulitem. W bardziej zaawansowanym stadium szczypanie jest zbędne – nierówności na skórze stają się coraz bardziej widoczne.
To nie choroba
Cellulit, zwany potocznie skórką pomarańczową, nie jest chorobą. Predyspozycje do odkładania się pod skórą tłuszczu w postaci nierównych grudek ma aż 80% kobiet. Mężczyźni nie mają z nim kłopotów z racji odmiennej gospodarki hormonalnej i innej budowy skóry, a ściślej – tkanki łącznej.
Nie chodzi tylko o to, że skóra kobiety jest cieńsza. Główna różnica to warstwa tłuszczu, która w określonych miejscach (np. w górnych partiach ud, na brzuchu i kolanach) jest u kobiety zwykle grubsza niż u mężczyzny. Również pojedyncze komórki tłuszczowe kobiety są większe. Włókna kobiecej tkanki łącznej przebiegają równolegle i skupiają się wokół większych komórek tłuszczowych. Dzięki temu tkanka łączna jest bardziej elastyczna i rozciągliwa, co organizm wykorzystuje w czasie ciąży, ale jednocześnie komórki tłuszczowe zbijane w twarde grudki mogą z łatwością deformować tkankę łączną. Wraz z upływem lat ta deformacja staje się coraz bardziej widoczna.
Jednocześnie gromadzące się komórki tłuszczowe mogą uciskać naczynia krwionośne i powodować zaburzenie mikrokrążenia w skórze oraz pracy układu limfatycznego.
Cellulit jest dziedziczny, ale przyczyną jego powstania może być też brak ruchu oraz niewłaściwa dieta z dużą ilością niezdrowych tłuszczów.
Skuteczne sposoby
Fakt, że balsamy i żele antycellulitowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, to jeszcze nie powód, żebyś zrezygnowana usiadła na kanapie z miską chipsów na pocieszenie. O nie! Weź sprawy w swoje ręce. W jaki sposób?
Zgodnie wiedzą naukową, jaką obecnie dysponujemy, są dwie rzeczy, które mogą wpływać na zmniejszenie cellulitu: pierwsza to ruch, a druga – wyważona dieta uboga w tłuszcze. Oto dwa podstawowe sposoby walki z niechcianą skórką pomarańczową, które warto wypróbować niezależnie od wieku.
Zaraz dowiesz się, co jeszcze może pomóc. Ale pamiętaj, że do zmniejszenia widocznego cellulitu konieczne są dyscyplina i wytrwałość.
- Sport. Unikanie nadwagi i dużo ruchu – w ten sposób można przynajmniej zatrzymać rozwój skórki pomarańczowej. Lekarze zalecają zmagającym się problemem cellulitu w szczególności uprawianie joggingu, pływanie, jazdę na rowerze, skakanie na skakance i długie spacery. Korzystne będą wszystkie dyscypliny sportu, przy których pracują mięśnie w miejscach najbardziej zagrożonych cellulitem. Jeśli bowiem komórki tłuszczowe mają się zmniejszyć, musi jednocześnie nastąpić wzmocnienie leżących pod nimi mięśni. Co ważne, ruszać się trzeba jak najczęściej i regularnie. 10 minut dziennie to absolutne minimum.
- Odżywianie. Równie ważna jest dieta uboga w tłuszcze zwierzęce, cukry i sól oraz bogata w błonnik. Osoby z nadwagą powinny schudnąć, ale nie ma tu mowy o jakichś radykalnych dietach, bo niechybnie doprowadzą do efektu jo-jo. Szczególnie starsze kobiety powinny bardzo ostrożnie likwidować zbędne kilogramy, inaczej skóra może stać się wiotka. Lekarze radzą, że najlepszym sposobem na uniknięcie cellulitu jest pilnowanie prawidłowej wagi już od dzieciństwa. Jak schudnąć bez uciążliwych diet i bez efektu jo-jo, podpowiadamy w książce „Dieta bez diety, czyli jak schudnąć przy okazji”.
- Masaż. Dodatkowo korzystnie wpłynie masaż pobudzający krążenie krwi i tkankową przemianę materii, który utrudni nadmierne gromadzenie się tłuszczu. Do masażu najlepiej używać twardej szczotki. Można też stosować naprzemiennie zimny i gorący prysznic.
- Rzucenie palenia. Palenie osłabia ukrwienie i tkankę łączną skóry. Przesadzać nie należy również z alkoholem. Za to picie dużych ilości wody i herbatek ziołowych korzystnie wpłynie na wygląd naszego ciała.
Dużo obietnic, wątpliwe efekty
Do walki z cellulitem stają także salony kosmetyczne i chirurdzy plastyczni. Oto krótki przegląd oferowanych zabiegów:
- Endermologia: Specjalne urządzenie do masażu zasysa skórę i ugniata ją między dwoma wałkami. Ma to usprawnić odprowadzanie limfy i wody. Jednak jak na razie istnieją tylko nieliczne badania naukowe potwierdzające skuteczność tej metody.
- Liposukcja: To innymi słowy odsysanie tłuszczu. Lekarz usuwa zbędny tłuszcz specjalnymi rurkami. Metoda ta jest inwazyjna i nie nadaje się dla każdego pacjenta. Czasami po liposukcji cellulit staje się znacznie bardziej widoczny niż przed nią.
- Laser: Jak na razie w fazie próbnej jest kilka systemów. Skuteczność żadnego z nich nie jest jeszcze w pełni potwierdzona.
- Elektrolipoliza (cellulipoliza), Hypoxi Trainer, body wrapping: Jak na razie brak niezależnych badań naukowych, które potwierdzałyby skuteczność tych metod.
Czytaj też:
Test kremów do opalania: Nie każdy krem chroni!
Dieta bez diety, czyli jak schudnąć przy okazji: Zaskakujące sposoby, jak zacząć chudnąć bez wysiłku i uciążliwych diet
Test preparatów antycellulitowych: Czy któryś z intensywnie reklamowanych preparatów antycellulitowych jest skuteczny?