0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Czas pyłków

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Zatkany nos, ból gardła, kaszel, łzawiące oczy, napady kichania. Objawy przeziębienia? Niekoniecznie. Może okazać się, że to pyłkowica, rodzaj alergii, którą wywołują pyłki drzew, traw, chwastów. Objawy różnych alergii ma aż 50% Polaków.

Najczęstszą dolegliwością przy pyłkowicy jest nieżyt nosa i zapalenie spojówek. Jeżeli „przeziębiamy się” każdego roku w tym samym miesiącu, a dodatkowo objawy nasilają się w pogodne dni, na przykład na spacerze, to może okazać się, że cierpimy na alergię. Trzeba wtedy zwrócić się do specjalisty, który przy pomocy testów skórnych wykluczy lub potwierdzi pyłkowicę.

Choroba cywilizacyjna

Stężenie pyłków roślin jest największe w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zielonych. Logika sugerowałaby, że najwięcej alergików jest więc na wsiach. To jednak nieprawda. Alergię coraz częściej uznaje się za chorobę cywilizacyjną, ponad połowa chorych mieszka w dużych aglomeracjach miejskich. I z roku na rok ich liczba powiększa się. Dlaczego? – Wskazuje się dwa czynniki: środowiskowy i genetyczny odpowiedzialne za wzrastającą liczbę chorych. Jeżeli na przykład rodzice są alergikami, istnieje aż 80% prawdopodobieństwa, że i dziecko będzie chore. W przypadku jednego chorego rodzica ten problem spada do 34% – wyjaśnia alergolog jednej z warszawskich poradni. Na pyłkowicę chorują zarówno dzieci, jak i dorośli.

Jak leczyć?

Leczenie pyłkowicy polega na ograniczeniu kontaktu z alergenem. Są także leki, które łagodzą objawy. Takie leki przeciwhistaminowe i obkurczające błonę śluzową nosa.

Spacer po deszczu

W Polsce badaniem stężenia pyłków w powietrzu zajmuje się Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych. Według niego osoby uczulone na pyłki roślin muszą przestrzegać określonych zasad. Powinny między innymi spać przy zamkniętych oknach i nie wietrzyć mieszkań w słoneczne dni, a w okresie pylenia uczulającej rośliny spacerować na wolnym powietrzu tylko po silnym, długotrwałym deszczu. Oczy przed pyłkami można chronić okularami przeciwsłonecznymi, choć w okresie, gdy stężenie pyłków jest najwyższe, alergicy nie powinni w ogóle wychodzić z domu.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nie wszystkie wytrzymały

13 NOŻYC DO ŻYWOPŁOTU W TEŚCIE: Z cienkimi gałęziami prawie każde nożyce akumulatorowe z...

Test małych telewizorów: Telewizor idealny

43 TELEWIZORY 32-50 cali W TEŚCIE: Ten test małych telewizorów pokazał, że nie zawsze...

Pojedynek gigantów, czyli duże telewizory w teście

64 TELEWIZORY 55-65 CALI W TEŚCIE: 29 telewizorów z testu okazało się jedynie dostatecznych....