AHA – ( hydroksykwasy, kwasy octowe) ?-hydroksykwasy są naturalnymi, nietoksycznymi kwasami występującymi w niektórych owocach, warzywach, trzcinie cukrowej i kwaśnym mleku. Wykazują korzystny wpływ na skórę. Działanie ich polega na uzyskaniu efektu peelingu. Głębokość działania eksfoliacyjnego zależy od stężenia kwasu. Ponadto AHA stymulują proces odnowy skóry, działają nawilżająco i rozjaśniająco (przez równomierne rozprowadzenie pigmentu) oraz poprawiają jakość skóry przywracając równowagę między martwymi i żywymi komórkami.
Algi – (glony) są grupą samożywnych, wodnych roślin zarodkowych. Glony pochłaniają energię słoneczną przetwarzając ją na energię biologiczną. Zawierają dziesięciokrotnie więcej mikroelementów niż rośliny lądowe. Glony są bogate w: wapń, jod, brom, żelazo, magnez, miedź, cynk, mangan, ß-karoten, witaminy z grupy B, witaminę C i E. Kuracje algowe w kosmetyce są zalecane w przypadku: słabej jędrności skóry, zmęczenia nóg i skłonności do żylaków, w sytuacji dużego napięcia mięśni grzbietu, do pielęgnacji dłoni, ramion oraz biustu.
Aromatoterapia – należy do niekonwencjonalnych metod terapii, polegającej na leczeniu środkami zapachowymi, z wykorzystaniem olejków eterycznych pochodzenia naturalnego.
Azuleny – są substancjami pochodzenia roślinnego. Wykazują działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne, przeciwalergiczne. Najbardziej znanymi ziołami o takim działaniu są rumianek i krwawnik.
Body painting – malarstwo ciała, metoda malowania ciała stosowana m.in. w teatrze, operze, balecie.
Body wrapping – (szczelne owijanie ciała) – to jedna z metod walki z cellulitem. Polega na aromaterapii oraz bandażowaniu obciskającym. Kuracja obejmuje 7-10 zabiegów. Efekty utrzymują się kilka miesięcy.
Cellulit (lipodystrofia) – to defekt skóry polegający na stwardnieniu tkanki tłuszczowej na udach, pośladkach i biodrach. Skóra jest gąbczasta o charakterystycznych nierównomiernych zgrubieniach i bruzdach, przypomina wyglądem skórkę pomarańczy. Cellulit jest efektem niedostatecznego wydalania końcowych produktów przemiany materii, czyli wadliwego funkcjonowania układu limfatycznego. Przyczyną powstawania cellulitu mogą być: zaburzenia układu trawiennego, nerwowego i krążenia, niewłaściwa dieta, uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne.
Ceramidy – są jednym z podstawowych składników warstwy rogowej naskórka. Są to „cegiełki” tłuszczu, które wbudowują się w naskórek, wzmacniają naturalną warstwę ochronną skóry. Choć są lipidami, nie natłuszczają jej, tylko nawilżają. Spłycają zmarszczki, łagodzą podrażnienia i przywracają skórze świeżość. Uszczelnianie skóry ceramidami staje się konieczne podczas menopauzy, gdyż w tym okresie ich produkcja w skórze spada.
Czarny muł – pochodzi z Morza Martwego. Badania bakteriologiczne wykazały, że jest on wolny od zarazków. Po naniesieniu na skórę podnosi jej ciepłotę, dotlenienie, poprawia przemianę materii oraz pobudza ukrwienie. Łagodzi objawy łuszczycy i stany zapalne skóry.
Darsonwalizacja miejscowa – w kosmetyce stosuje się ją do elektrycznego masażu twarzy, wykorzystując działanie bodźcowe na układ naczyniowy skóry oraz odświeżające. Stosuje się ją w leczeniu nerwobóli, zaburzeń czucia skórnego, świądu, odmrożeń.
Depilacja – to usuwanie zbędnego owłosienia na twarzy lub ciele za pomocą różnego typu preparatów lub przyrządów (usuwa się łodygę włosa, a korzeń zostaje nienaruszony).
Dermabrazja – to kontrolowane usunięcie powierzchniowych warstw skóry za pomocą specjalnego urządzenia. Wskazania do zabiegu: drobne zmarszczki na twarzy, blizny, nierówności skóry po przebytym trądziku, tatuaż.
D.H.A. – dwuhydroksyaceton to pochodna procesu utlenienia gliceryny. Jest składnikiem samoopalaczy, odpowiedzialnym za sztuczne, długo utrzymujące się zabarwienie skóry.
Drenaż limfatyczny – metoda leczenia fizykalnego polegająca na zastosowaniu odpowiedniego masażu usprawniającego krążenie limfy.
Eksfoliacja – zabieg złuszczania, usuwania suchej, zrogowaciałej warstwy naskórka za pomocą stężonego kwasu glikolowego (otrzymanego z trzciny cukrowej).
Embrioblasty – są wyciągiem z komórek embrionów zwierzęcych. Preparaty zawierające e. dostarczają substratów niezbędnych do właściwego funkcjonowania skóry i utrzymania ładnego jej wyglądu. Stosuje się je w przypadku zmarszczek i zwiotczenia skóry twarzy i szyi. Embrioblasty podaje się śródskórnie, metodą wielokrotnych wkłuć.
Epilacja – to proces usuwania zbędnego owłosienia, polegający na wyrywaniu włosów razem z korzeniem, czyli cebulką lub niszczenie mieszków włosowych przy użyciu prądu elektrycznego, lasera.
Fitoterapia – ziołolecznictwo, to leczenie chorób substancjami pochodzenia roślinnego stosowanymi w różnych formach farmaceutycznych, np. napary, odwary, nalewki, wyciągi, mieszaniny substancji roślinnych.
Helioterapia (gr. Helios – słońce) – metoda wykorzystująca słońce do celów leczniczych, czyli naświetlanie całego ciała lub jego części promieniowaniem słonecznym. Naświetlania takie, jeśli są rozsądnie dawkowane, mają korzystny wpływ na organizm. Podnoszą ogólną odporność, pobudzają czynność krwiotwórczą, zwiększają przemianę podstawową oraz powodują wzmożone przyswajanie tlenu.
Hydrożele – to preparaty beztłuszczowe, ułatwiające nawilżanie naskórka i umożliwiające wprowadzenie substancji rozpuszczalnych w wodzie.
Jontoforeza (jonoforeza) – to zabieg elektroleczniczy, polegający na wprowadzeniu do tkanek, za pomocą sił pola elektrycznego, jonów mających działanie lecznicze.
Kaszak (atheroma) – występuje w postaci pojedynczych lub mnogich, okrągłych, twardych torbieli, wielkości od ziarna grochu do gołębiego jaja. Pojawia się najczęściej w obrębie mieszka włosowego lub gruczołu łojowego. Kaszaki są pokryte skórą, bez cech zapalnych. Umiejscawiają się na owłosionej skórze głowy, twarzy, karku, za uszami, na tułowiu i w okolicy narządów płciowych. Leczenie tylko chirurgiczne.
Koenzym Q10 – określany także jako ubichinon, jest substancją odżywczą niezbędną do produkcji energii znajdującą się w każdej komórce naszego ciała. Odgrywa ważną rolę w ochronie integralności błon komórkowych przed działaniem wolnych rodników. Zawartość koenzymu w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem.
Kolagen – jest naturalną proteiną (białkiem) tkanki łącznej. Stanowi składnik skóry, mięśni, ścięgien i kości. Kolagen zawarty w skórze jest źródłem jej sprężystości, struktury i kształtu.
Krioterapia – jest to metoda polegająca na zamrażaniu zmian skórnych lub błon śluzowych, w wyniku czego następuje zniszczenie tkanki patologicznej. Do zamrażania stosuje się dwutlenek węgla zestalony w postaci śnieżnej masy (tzw. suchy lód) lub płynny azot.
Kuperoza – charakteryzuje się przekrwieniem niektórych części twarzy (policzki – skrzydełka nosa, czoło – broda), któremu towarzyszy występowanie rozszerzonych naczyń włosowatych.
Lanolina – to produkt uboczny otrzymywany przy oczyszczaniu wełny owczej. Skład chemiczny lanoliny jest podobny do naturalnej wydzieliny gruczołów łojowych – sebum. Jest ona dobrym emulgatorem woda w oleju oraz doskonale wchłania się w skórę, uzupełnia jej barierę lipidową i hamuje utratę wody, dzięki czemu działa zmiękczająco i nawilżająco na powłokę skórną.
Laser – laser to skrót utworzony od pierwszych słów Light Amplicification by Stimulated Emission of Radiation. Jest to urządzenie, w którym uzyskuje się wzmocnienie lub generację promieniowania elektromagnetycznego w wyniku wymuszanej emisji w zakresie widma od ultrafioletu, poprzez światło widzialne do dalekiej podczerwieni. Lasery wykorzystuje się w medycynie i kosmetyce.
Liposukcja (liposuction) – odsysanie tkanki tłuszczowej. Metodą tą można usunąć tłuszcz z okolic brzucha, pośladków, ud, bioder, ramion i podbródka.
Uszczyca – chroniczna choroba skóry objawiająca się rumieniem i łuszczeniem. Zmiany skórne mogą być różnej wielkości, mają regularne kształty. Podstawowa forma łuszczycy występuje na owłosionej skórze głowy, łokciach i kolanach.
Mikrodermabrazja – mikropeeling kontrolowany. Zabieg polega na ścieraniu warstw naskórka za pomocą specjalnego aparatu. Uelastycznia skórę, regeneruje ją, stymuluje krążenie, powoduje lepsze odżywienie komórek skórnych i wzmocnienie zdolności obronnych skóry. Wzmaga produkcję kolagenu i elastyny. Wskazania: przy zabiegu czyszczenia skóry, zwłaszcza przy rozszerzonych porach, zamiast peelingu tradycyjnego, przy likwidowaniu plam pigmentacyjnych, przy usuwaniu zmarszczek w okolicy ust, nosa, oczu i zmarszczek na czole, przy rozstępach skórnych, przy usuwaniu owłosienia.
Nagietek lekarski – wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze. Stosowany zewnętrznie wpływa korzystnie na właściwy wzrost nabłonka, hamuje łuszczenie się skóry, przyspiesza ziarninowanie i bliznowacenie uszkodzonej skóry, chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz zmniejsza kruchość naczyń włosowatych.
NMF – naturalny czynnik nawilżający (natural moisturizing factor) – w skład NMF wchodzi zespół składników: mocznik, aminokwasy, kwas piroglutaminowy, keratyna. Skład ten warunkuje zatrzymanie wilgoci w naskórku, dzięki czemu NMF jest czynnikiem uelastyczniającym skórę. W przypadku jego niedoboru naskórek staje się suchy.
Ostuda – plamy pigmentacyjne, którym nie towarzyszy rumień ani łuszczenie. Przyjmują różne rozmiary, mają nieregularne kontury, są rozmieszczone symetrycznie (czoło, skrzydełka nosa, skronie, policzki). Mogą pojawić się w okresie ciąży, być wywołane przez promienie słoneczne lub powstać z innych przyczyn. Ostuda występuje tylko u kobiet.
Prosak (milium) – występuje w postaci maleńkiego, białawego tworu, wielkości ziarnka maku lub prosa, umiejscowionego tuż pod naskórkiem. Jest to najczęściej torbiel gruczołu potowego lub łojowego powstała na skutek nadmiernego rogowacenia wydzieliny zatrzymanej w wyniku zaczopowania ujścia mieszka włosowego. Prosak występuje najczęściej na twarzy, policzkach, czole, powiekach, zdarza się w okolicy narządów płciowych i na powierzchni blizn.
Solarium – mechanizm powstawania opalenizny w solarium jest podobny do opalania na słońcu. Istotą jego jest wytwarzanie pigmentu w komórkach warstwy podstawnej skóry. Opalanie w solarium może pogłębić skłonność do powstawania przebarwień pigmentacyjnych i bielactwa. Przeciwwskazaniem są: fotodermatozy, nowotwory złośliwe, nadciśnienia tętnicze, niewydolność krążenia, gruźlica, nadczynność tarczycy, leki światłouczulające, antybiotyki, hormony, klaustrofobia.
Światłolecznictwo – dział fizykoterapii, w którym do celów leczniczych wykorzystywane jest promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie widma promieniowania podczerwonego, widzialnego i ultrafioletowego. Naturalnym źródłem promieniowania jest słońce, a źródłami sztucznymi generatory i żarówki o różnej mocy.
Teleangietazja – trwałe rozszerzenie drobnych naczyń tętniczych lub żylnych, które są widoczne przez naskórek.
Terapia laserowa – polega na dostarczeniu właściwej dawki energii promieniowania do odpowiedniego obszaru tkanek objętych patologią. Dawka ta zależy od: reakcji chorego na promieniowanie laserowe, techniki naświetlania, głębokości penetracji światła określonej długości i mocy w zależności od umiejscowienia zmian, typu schorzenia.
Tokoferol – jest naturalnym środkiem przeciw utlenianiu, występuje w olejach roślinnych, nasionach słonecznika, owocach, migdałach i orzeszkach ziemnych. Powszechnie określane jako witamina E, tokoferole działają jako koenzymy w błonach komórkowych i służą do usuwania wolnych rodników, które działają destrukcyjnie na błony i wewnętrzne składniki komórek. Odgrywają także istotną rolę w tworzeniu czerwonych ciałek krwi i w przyswajaniu witaminy K.
Toniki – to roztwory służące do zmywania i odświeżania skóry. W zależności od składu mogą wykazywać różne działanie pielęgnacyjne, oprócz składników myjących i utrzymujących właściwe pH skóry mogą zawierać substancje nawilżające, odżywcze.
Trądzik różowaty – choroba skóry występująca na środkowych partiach twarzy. Charakteryzują ją: przekrwienie, rozszerzenie naczyń włosowatych, grudki i krosty.
Wody do ust – służą do odkażania jamy ustnej po oczyszczeniu zębów. Zawierają środki antyseptyczne oraz olejki zapachowe.
Wolne rodniki – powstają pod wpływem promieniowania UV oraz działania specyficznych czynników chemicznych. Występują w skórze jako wynik jej naturalnych procesów metabolicznych. Bez obecności wolnych rodników nie mogłaby przebiegać w skórze żadna reakcja, w wyniku której powstają niezbędne związki budulcowe. Jednocześnie wolne rodniki są przyczyną: pojawienia się zmarszczek, wysychania skóry, zmniejszenia jej jędrności, ogólnego przyspieszenia procesu starzenia.
Zaskórnik (comedones – wągier) – jest to drobny czop rogowo-łojowy, zalegający w przewodzie gruczołu łojowego. Jego powierzchnia jest ciemna na skutek utleniania się keratyny. Spotyka się dwa rodzaje zaskórników: otwarte, w którym czop rogowo-łojowy jest czarny, dobrze widoczny; zamknięte – pokryte naskórkiem (przed usunięciem należy zrobić ujście). Zaskórniki występują głównie w miejscach objętych łojotokiem. Usuwa się je mechanicznie po specjalnym przygotowaniu skóry.
Złuszczanie biologiczne naskórka – przeprowadzane jest w gabinecie kosmetycznym, polega na zastosowaniu na skórę preparatów złuszczających. Uzyskuje się przez rozpuszczenie i usunięcie martwych komórek warstwy rogowej. Wykonuje się je najczęściej przy: łojotoku, trądziku młodzieńczym, skórze tłustej, przy przebarwieniach, objawach starzenia się skóry w celu pobudzenia jej żywotności oraz jako wstępne postępowanie przed stosowaniem preparatów tkankowych lub witaminowych.
Złuszczanie (desqumatio) – to oddzielanie się najbardziej powierzchniowych, zrogowaciałych warstw naskórka z tworzeniem łusek w różnym stopniu przylegających do powierzchni lub całkowicie oddzielonych.
Znamiona – ich powstawanie powodują zaburzenia występujące w procesie wytwarzania melanocytów. W zależności od ilości melanocytów lub aktywności melanogenezy powstają znamiona niedostatecznie zabarwione, znamiona o nadmiernym zabarwieniu oraz piegi.