0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułyKult ciała - Sterydy

Kult ciała – Sterydy

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Rynek sterydów jest w Polsce coraz lepiej zorganizowany, a wybór środków coraz większy. Sięgają po nie głównie ludzie młodzi. Chcą mieć piękne i umięśnione ciała jak najszybciej i jak najmniejszym nakładem pracy. Niektóre źródła podają, że nawet 80% bywalców siłowni może przyjmować anaboliki.

– Moją specjalnością jest kontrola masy ciała. Nie zajmuję się jednak w profesjonalny sposób kulturystyką. Tym niemniej zgłasza się do mnie wiele osób, które drogą na skróty chcą ominąć stosowanie odpowiedniej diety i odżywek. Wyrzucam je po prostu za drzwi – mówi Hubert Krystofiak, lekarz Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Warszawie.

Walczyć o zdrowie

Krystofiak nie odmawia pomocy zdesperowanym rodzicom, którzy w rzeczach swoich pociech odkryli dziwne medykamenty. Jako skrajny przykład podaje pewnego piętnastolatka, który w ciągu roku przytył 22 kg.

– Staram się wytłumaczyć jakie mogą być konsekwencje stosowania tego typu środków – dodaje Krystofiak. A jest o co walczyć, gdyż organizm nafaszerowany sterydami przestaje dobrze funkcjonować. Skutki uboczne to rozregulowany układ hormonalny, zła praca serca, nerek i mózgu. W przyszłości zagrożone może być ojcostwo.

W specjalistycznych sklepach dostępne są odżywki zawierające kondensaty białkowe lub węglowodanowe. Wśród nich jest tak ostatnio modna kreatyna. Dr Krystofiak wyjaśnia, że odżywki te są przeznaczone głównie dla osób zajmujących się wyczynowo sportem. Ten, kto uprawia go rekreacyjnie, niepotrzebnie wydaje pieniądze.

Na duże zainteresowanie odżywkami ćwiczących w fitness klubach zwraca uwagę Leszek Legal, wiceprezes działającego już od 42 lat stołecznego ośrodka Herkules. Jego zdaniem w małych miastach, których placówki nie oferują zbyt ciekawego programu spędzania wolnego czasu, możliwe jest częste sięganie po sterydy. – U nas tego nie ma. Odwiedzają nas osoby w przedziale wieku 15-80 lat, od robotnika do profesora. Swego czasu mieliśmy dziewięćdziesięciolatka, który na ławeczce wyciskał 100 kg. Uważam, że stosowanie anabolików przez aktorów czy uczącą się młodzież nie miałoby sensu, gdyż spowalniają one działanie umysłu. Tak reklamowane ostatnio odżywki już po trzech miesiącach mogą dać efekty – mam tu na myśli zbicie wagi – wyjaśnia Legal.

Anabol na telefon

Dwudziestoośmioletni Piotr z Piły w programie nakręconym przez TVN potwierdza jednak, że amatorów szybkiego „udoskonalania” własnego ciała wciąż nie brakuje. – Pewnego razu na siłowni spotkałem chłopaka, który zapytał mnie, ile czasu potrzeba, aby wyglądał tak jak ja. Kiedy dowiedział się, że ćwiczę pięć lat, odparł, że chyba jestem niespełna rozumu. On to osiągnie w kilka miesięcy – Piotr przypomniał rozmowę sprzed pół roku.

Presja środowiska, w którym żyją młodzi ludzie (zwłaszcza słabiej wykształceni) jest tak wielka, iż pcha ich w ramiona różnych handlarzy i pseudolekarzy, którzy chcą osiągnąć jak największy zysk. Anabole, czytaj testosteron, metanabol czy nandrlon, są łatwo dostępne na siłowniach przez telefon czy internet. Tak uważa dużo osób bezpośrednio związanych ze sportami siłowymi. Oczywiście dla wielu potencjalnych nabywców sterydów cena nie gra roli.

Podkomisarz Marcin Szyndler z KG Policji sądzi, że dostęp do niedozwolonych specyfików nie jest na szczęście taki łatwy. Jego zdaniem ktoś spoza środowiska musi sobie zapracować na zaufanie. Sytuacja przedstawia się podobnie jak z narkotykami. Niezbędny jest kontakt z dealerem. Szyndler dodaje, że do tej pory nie stwierdzono w Polsce handlu anabolikami na większą skalę. Za nielegalny obrót nimi grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat wynikająca z ustawy o środkach farmaceutycznych.

Jest jeszcze inny aspekt sprawy: – Niestety młodzi ludzie, którzy kupują sterydy, często nie mają świadomości, że przyjmują leki dla… koni – mówi komisarz Sławomir Cisowski, rzecznik KG Policji. To prawda. Substancje, które docierają do nas ze Wschodu, ale także i z Zachodu, w dużej części powinny być stosowane w weterynarii. Jeśli już są przeznaczone dla ludzi, to często są kiepskiej jakości. Dawkowanie bez wiedzy lekarza też nie pozostaje bez znaczenia. Rynek anabolików w Polsce ma się dobrze, gdyż pięknie wyrzeźbione ciało jest teraz w modzie. Wyrzeźbione nawet kosztem zdrowia…

Ludzie, którzy kupują sterydy, często nie mają świadomości, że przyjmują leki dla… koni.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...