0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Etykieta bez plusów

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

W marcu znane i ułatwiające życie konsumentom etykiety energetyczne na sprzętach AGD i RTV ulegają zmianom. Teraz rozpoznanie najważniejszych cech urządzeń będzie jeszcze prostsze.

Jak głośna jest lodówka? Ile wody zużyje pralka? Te informacje znajdziesz na nowych etykietach energetycznych zamieszczanych na sprzęcie AGD i RTV. Pojawią się na nich nowe piktogramy i wprowadzone zostaną kody QR. Znikają zaś plusy – sprzęt będzie oznaczany po prostu literami od A do G.

Zmiany już się zaczęły

Etykiety energetyczne znane są konsumentom od połowy lat 90. XX wieku. Informują o podstawowych parametrach technicznych sprzętów gospodarstwa domowego i pozwalają w łatwy i szybki sposób porównać właściwości dostępnych na rynku produktów tego samego typu. Przyznasz, że są one pomocne w dokonaniu najlepszego wyboru w sklepie. Dzięki informacjom umieszczonym na etykietach jeszcze przed zakupem można obliczyć na przykład ile dane urządzenie zużyje prądu czy wody. Etykieta jest identyczna w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Nowe etykiety na początek – już 1. marca 2021 r. – pojawiły się na początek na takich produktach jak: telewizory i monitory cyfrowe, pralki i pralko-suszarki, urządzenia chłodnicze oraz zmywarki do naczyń. Z kolei od 1 września 2021 r. wejdzie również w życie zmieniona skala i wzory nowych etykiet na źródłach światła, czyli żarówkach.

Gdzie szukać etykiety?

Sprzedawcy mają obowiązek umieszczania nowych etykiet energetycznych na eksponowanych urządzeniach, a producenci – dołączania ich do produktów. Klasa efektywności energetycznej powinna być także widoczna podczas zakupów online (uwidoczniona w pobliżu ceny) i czytelna.

Zobacz nową etykietę!
 
? Nowe etykiety będą miały prostszą skalę (od A do G), dzięki czemu łatwiej porównasz efektywność energetyczną różnych produktów.

? Unijna etykieta energetyczna jest uniwersalna pod względem języka, co jest ułatwieniem dla konsumentów z różnych państw członkowskich Unii, w których mówi się 24 językami.

? Po zeskanowaniu kodu QR w prawym górnym rogu będziesz mieć dostęp do szczegółowych informacji o produkcie zawartych w europejskim rejestrze produktów do celów etykietowania energetycznego (EPREL). Baza danych EPREL pomoże krajowym organom nadzoru rynku w zweryfikowaniu, czy dany produkt spełnia wymogi w zakresie efektywności energetycznej oraz czy informacje na etykiecie są prawidłowe.

? Nowe etykiety mogą również zawierać ikony z użytecznymi informacjami, z których w łatwy sposób dowiesz się o pojemności lub wymiarach produktu, o poziomie hałasu lub zużyciu wody.

Innowacje i rozwój jeszcze bardziej energooszczędnych, zrównoważonych produktów nadal trwają, więc w przyszłości konieczne będą kolejne zmiany skali, gdy kategorie A i B zostaną już w dużej mierze zapełnione.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...