0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułyAGD i RTVTego nie wiesz o etykiecie energetycznej pralki

Tego nie wiesz o etykiecie energetycznej pralki

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Kiedy kupujesz pralkę, z pomocą przychodzi etykieta energetyczna. Tylko, czy dane na niej zawarte są odzwierciedleniem tego, jak oszczędna będzie pralka u ciebie w domu? Najczęściej wcale nie! Oto, dlaczego…

Pralki muszą być wyposażone w etykietę energetyczną od lat 90. XX wieku. Etykieta energetyczna pralki ma informować o najważniejszych danych technicznych – przede wszystkim zużyciu prądu i wody. Dzięki etykiecie konsument powinien móc na pierwszy rzut oka rozpoznać, czy ma do czynienia z oszczędnym, czy też z nieefektywnym modelem. Ale czy w praktyce rzeczywiście można zadać się na etykietę energetyczną?

Metamorfoza etykiety

Całkiem niedawno etykieta energetyczna pralki przeszła metamorfozę: Od marca 2021 r. obowiązuje nowa etykieta w całej Unii Europejskiej. Klasy efektywności są teraz obliczane inaczej niż dawniej. Poprzednio obowiązujące najlepsze klasy A+++, A++ i A+ zostały usunięte. Zastąpił je zakres klas od A do G. Większość pralek z klasą A+++ spadła do klasy B lub C.

Od zielonego do czerwonego, czyli kolory etykiety

Na etykiecie widnieje siedem kolorowych pasków. Oznaczają one klasy efektywności od A do G. Pralka oznaczona A jest bardzo oszczędna, a G wyjątkowo nieefektywna. Skala kolorów zaczyna się na kolorze ciemnozielonym dla najbardziej oszczędnych urządzeń, a kończy na głębokiej czerwieni dla największych „pożeraczy” energii.

Komisja Europejska zdefiniowała granice klas w taki sposób, że przy wprowadzeniu nowej etykiety tylko niewiele modeli osiągało najlepszą klasę A. Dopiero w ciągu 10 lat większość modeli ma osiągnąć tę najwyższą klasę.

Skala jest stopniowana w taki sposób, że różnica między dwiema sąsiadującymi klasami wynosi od 11 do 14%.

To musisz wiedzieć, żeby później się nie zdziwić

Ważna informacja, o której musisz pamiętać, porównując etykiety energetyczne pralek w sklepie: Wszystkie dane na etykiecie energetycznej dotyczą wyłącznie programu oszczędnego „Eco 40-60”.

Co z tego wynika dla ciebie? Cóż, jeżeli w domu na co dzień korzystasz właśnie z programu eco, to jak najbardziej dane na etykiecie odzwierciedlą to, w jakim stopniu pralka będzie oszczędzała twoją wodę i prąd.

Jednak większość osób najczęściej włącza pranie na program podstawowy, a nie ekologiczny. Pamiętaj, że wtedy zużycie prądu i wody wygląda w pralce zupełnie inaczej niż przedstawia to etykieta energetyczna.

Klasyfikacja do danej klasy efektywności energetycznej odbywa się na podstawie wskaźnika efektywności energetycznej (EEI). Wartość ta jest obliczana według wzoru, który uwzględnia zużycie energii podczas cyklu prania przy pełnym, połowicznym i zapełnionym w jednej czwartej bębnie oraz wielkość pralki.

Jak powstaje etykieta energetyczna pralki?

Przepisy dotyczące etykiet energetycznych, wydawane w Brukseli, powstają na podstawie specjalnych testów i formuł obliczeniowych. Producenci urządzeń muszą się do nich dostosować.

Jednak rzeczywiste zużycie energii przez poszczególne pralki w codziennym użytkowaniu oraz poziom hałasu zależą w dużym stopniu od indywidualnego sposobu użytkowania. Tak więc kierowanie się etykietą energetyczną podczas wyboru pralki, to jedno. Ale ważniejsze jest to, jak pralka będzie zachowywać się u ciebie w domu. Żeby się o tym przekonać, Fundacja Pro-Test poddaje pralki znacznie bardziej szczegółowym badaniom laboratoryjnym, niż ma to miejsce w przypadku określania wartości na etykietę.

W naszych niezależnych testach urządzeń bierzemy pod uwagę to, jak pralki używane są na co dzień przez konsumentów.

A zatem zanim kupisz nową pralkę, zajrzyj do wyników testu, w którym porównujemy aż 57 modeli pralek dostępnych w sklepach.

Bez etykiety nie ma reklamy

Co jeszcze warto wiedzieć o etykiecie energetycznej? Otóż musi ona być dobrze widoczna na zewnętrznej stronie urządzenia w sklepie. Nie wystarczy umieszczenie jej w instrukcji obsługi lub wewnątrz bębna.

Co więcej, bez przypisanej klasy efektywności energetycznej sprzedawcy nie mogą reklamować pralki. Niezależnie od tego, czy chodzi o prospekty, ulotki czy sklepy internetowe – jeśli przy produkcie podana jest cena lub informacje techniczne, musi być również wskazana klasa efektywności.

Zapewne zainteresuje cię też test 57 modeli pralek.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test butów trekkingowych

10 PAR BUTÓW W TEŚCIE: Z membraną czy bez? Test butów trekkingowych pokazał, że...

Test pralek: Tania jest najlepsza

57 PRALEK W TEŚCIE: Mimo że ich ceny rzadko schodzą poniżej 2000 zł, ten...

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...