Zimą dłużej palimy światło, a tym samym zużywamy więcej prądu. Często jest to wydatek, który odczuwamy w domowym budżecie. Jest na to sposób! Można zaoszczędzić sporą kwotę, decydując się na zakup energooszczędnych świetlówek.
Świetlówki nowej generacji
Na naszym rynku pojawiły się stosunkowo niedawno. Szokowały bardzo wysoką ceną i niespotykanymi kształtami, przypominającymi miniaturowe rurki popularnych niegdyś jarzeniówek. Źródłem światła jest pokrywająca wnętrze szklanej bańki warstwa luminoforu, którą pobudza do świecenia zachodzące wewnątrz niej wyładowanie chemiczne.
Świetlówki kompaktowe
Cieszą się dużym powodzeniem, mimo stosunkowo wysokiej ceny. Za jedną świetlówkę możemy zapłacić nawet 50 zł, choć bywają i tańsze (około 15 zł). Są one delikatne i kruche, niezbyt odporne na kontakt z twardym podłożem. Nie nadają się do pomieszczeń, gdzie często i na krótko zapalamy światło, np. łazienka, przedpokój. Ich strumienia świetlnego nie można regulować za pomocą ściemniacza.
Świetlówki kompaktowe dają jasne światło. Mają one różnorodne kształty, toteż w pomieszczeniu mogą pełnić nie tylko funkcje użytkowe, ale także dekoracyjne. Największą ich zaletą jest trwałość i energooszczędność. Świecą 6 – 12 razy dłużej niż zwykłe żarówki, zużywając o 80% mniej energii elektrycznej. Znakomicie sprawdzają się w tych pomieszczeniach, gdzie światło powinno palić się długo i nieprzerwanie, np. w pokojach dziecięcych, salonach, lampach nocnych itp.
Tradycyjne żarówki
Okazuje się, że najczęściej i najchętniej kupujemy zwykłe żarówki. Światło w nich wytwarza żarnik (drucik), umieszczony w opróżnionej z powietrza bańce, rozgrzewany do żaru prądem elektrycznym. Niestety, tradycyjne żarówki trzeba stosunkowo często wymieniać, przeciętnie po upływie około tysiąca godzin pracy. Niska trwałość za niską cenę. Za jedną sztukę zapłacimy złotówkę lub niewiele więcej. Ten tani produkt ma również swoje dobre strony: bardzo dobrze znosi częste włączanie i wyłączanie. Można go używać z elektronicznym regulatorem strumienia światła (ściemniaczem). Różnorodne kształty (np. świeczki, kule, latarenki wykorzystywane są do celów ozdobnych). W sprzedaży dostępne są m.in. żarówki przezroczyste, barwne, matowe, opalizowane, zwierciadlane, mleczne.
W przeciwieństwie do świetlówek kompaktowych żarówki tradycyjne można wkręcać w każdym pomieszczeniu, zwłaszcza tam, gdzie przebywamy krotko i często (łazienka, WC).
Po zgaszeniu lampy z energooszczędną świetlówką i przed ponownym jej zapaleniem należy odczekać co najmniej dwie minuty.
Żarówka 40 W = świetlówka 9 W
Żarówka 60 W = świetlówka 11 W
Żarówka 75 W = świetlówka 15 W
Żarówka 100 W = świetlówka 20 W
Halogeny
Bardzo modne ostatnio stały się żarówki halogenowe. Działają one podobnie do tradycyjnych, mają jednak żarnik wykonany z grubszego drutu, a szklana bańka wypełniona jest halogenem.
Podczas eksploatacji należy bardzo uważać, żarówki halogenowe nagrzewają się bowiem do wysokiej temperatury i dotknięcie ich może grozić oparzeniem. Każda z halogenowych żarówek powinna być osłonięta szklanym filtrem, pochłaniającym szkodliwe dla zdrowia promieniowanie ultrafioletowe.
Halogeny dają mocne, jasne światło, są bardziej odporne na urazy i wstrząsy, dwukrotnie trwalsze od tradycyjnych żarówek i dają o 15% więcej światła.
Sklepy oferują żarówki halogenowe, przystosowane do napięcia 220 V lub tzw. niskonapięciowe, wykorzystywane przeważnie do oświetlania konkretnych miejsc, np. witryn w regałach. Takie rozwiązanie wymaga jednak zastosowania dodatkowo transformatora w instalacji elektrycznej lub w oprawie.
Ceny:
Philips:
Economy 2 – 15 zł
Ambiance – 32 zł
Slimline – 35 zł
Exterieur – 37 zł
Glob – 37 zł