0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułyAGD i RTV7 trików, które obniżą zużycie prądu twojej zamrażarki

7 trików, które obniżą zużycie prądu twojej zamrażarki

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Zamrażarka pracuje w twoim domu 24 godziny na dobę. Przez cały ten czas pobiera prąd. Na szczęście w zużyciu energii dużo zależy od ciebie i sposobu, w jaki ją użytkujesz. Oto siedem wskazówek, które pomogą ci zmniejszyć zużycie prądu przez zamrażarkę.

Na rynku znajdziesz zamrażarki, które są bardziej lub mniej energooszczędne. Jeżeli akurat stoisz przed wyborem nowej zamrażarki, sprawdź w naszym teście, który model nie narazi cię na wysokie rachunki za prąd. Test zamrażarek wyłonił dwa modele, które są szczególnie oszczędne. Jak już zamrażarka stanie w twoim domu, używaj jej tak, żeby oszczędzać energię. Jak więc postępować z zamrażarką, żeby pobierała jak najmniej prądu? Oto siedem wskazówek:

1. Nie kupuj za dużego urządzenia

Dokładnie zastanów się, jakiej pojemności faktycznie potrzebujesz. Duże zamrażarki oferują różnorodne możliwości przechowywania żywności i są energooszczędne. Jednak przy obliczaniu efektywności energetycznej zawsze porównuje się zużycie energii w odniesieniu do rozmiaru urządzenia. Dlatego może okazać się, że w ujęciu bezwzględnym zużywają one więcej prądu niż małe zamrażarki. Wyjątkiem są zamrażarki skrzyniowe: ich prostsze kompresory często działają na tyle oszczędnie, że nawet model o dużych rozmiarach zużywa czasem mniej energii niż mała zamrażarka szafkowa.

W naszym teście zamrażarek oprócz ocen efektywności energetycznej, podajemy również całkowite zużycie prądu. Porównaj zamrażarki o różnych rozmiarach i w razie wątpliwości wybierz urządzenie o mniejszej pojemności.

2. Umieść zamrażarkę w chłodnym miejscu

Duży wpływ na zużycie energii ma temperatura otoczenia. I tak w pomieszczeniu o temperaturze 25℃ zużycie energii jest o około 25% niższe niż kiedy mamy 32℃. Z kolei przy temperaturze 10℃ zużycie prądu spada nawet o 62%.

A zatem jeśli ustawisz zamrażarkę w chłodnej piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym zamiast w ciepłej kuchni, zaoszczędzisz dużo prądu. Jeśli jednak nie masz innej możliwości niż postawienie zamrażarki w kuchni, możesz nieco ograniczyć zużycie energii, ustawiając ją z dala od źródeł ciepła, takich jak grzejniki czy piekarnik.

3. Funkcję szybkiego mrożenia stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne

Kiedy w zamrażarce zostaje aktywowana funkcja szybkiego mrożenia (zwana też „super freeze” lub „fast freeze”), temperatura w urządzeniu spada znacznie poniżej standardowej temperatury przechowywania. Tworzy się wówczas „rezerwa chłodu”, która pozwala szybciej schłodzić większe ilości świeżych produktów.

Dla mrożonej pizzy to się nie opłaca. Funkcja szybkiego mrożenia znacznie zwiększa bowiem zużycie energii. Powinna być więc włączana wyłącznie w przypadku zamrażania większej ilości świeżych produktów. W starszych urządzeniach zachowaj ostrożność: czasami ten tryb nie wyłącza się automatycznie.

4. Transportuj mrożonki w chłodnych warunkach

Zachowaj zimno produktów mrożonych od momentu zakupu aż do przywiezienia ich do domu. Przenośne lodówki i torby chłodzące chronią żywność przed rozmrożeniem podczas zakupów i w czasie transportu, a także pozwalają zaoszczędzić prąd. Im bardziej schłodzone są produkty, takie jak pizza czy inne mrożonki, w momencie, kiedy trafiają do zamrażarki, tym mniej pracy musi wykonać urządzenie, aby ponownie osiągnąć wymaganą temperaturę przechowywania.

5. Regularnie rozmrażaj warstwy lodu

Gdy w zamrażarce tworzą się grube warstwy lodu, wydajność obiegu chłodniczego spada, a zużycie energii rośnie. Według ekspertów już przy warstwie lodu o grubości jednego centymetra zużycie prądu wzrasta o 10-15%.

Zamrażarki z funkcją no frost automatycznie rozwiązują problem odkładania się lodu. Natomiast jeśli w swoim urządzeniu nie masz funkcji automatycznego rozmrażania, musisz to robić ręcznie co najmniej raz w roku. Najlepiej w mroźny zimowy dzień, gdyż zamrożone produkty można przechować wtedy na balkonie lub tarasie.

Rozmrażanie jest proste: wyłącz zamrażarkę, wyjmij wszystkie produkty, szuflady oraz wkłady chłodzące i otwórz drzwi zamrażarki, aby ciepłe powietrze stopiło lód. Możesz przyspieszyć proces, używając farelki. Uwaga: unikaj usuwania lodu ostrymi narzędziami lub siłą, ponieważ może to uszkodzić zamrażarkę.

Przy okazji rozmrażania warto wyczyścić zamrażarkę i uporządkować produkty. Możesz przeznaczyć jedną szufladę na żywność, która powinna być wkrótce spożyta, aby łatwiej zachować porządek.

6. Sprawdź uszczelki

Stare zamrażarki mogą zużywać dużo energii. Jednym z powodów mogą być uszkodzone uszczelki. Aby to sprawdzić, zgaś światło w pomieszczeniu i umieść w zamrażarce włączoną latarkę. Jeśli światło przenika na zewnątrz, konieczna jest naprawa.

Często uszczelki można łatwo wymienić. Jednak w przypadku starszych urządzeń może być trudno znaleźć odpowiednie części zamienne. Jeśli dużych szczelin nie da się naprawić, lepiej rozważyć zakup nowej zamrażarki. Sprawdź wyniki naszego testu, żeby wybrać odpowiednią dla siebie i nie przepłacić.

7. Rozważ wymianę urządzenia – zmierz zużycie energii

Badania wskazują, że ekologicznie i ekonomicznie opłacalna jest wymiana starego zamrażalnika po około 15 latach użytkowania. W przypadku droższych modeli do zabudowy wymiana staje się opłacalna po około 20 latach.

Zasada jest prosta: im mniej energii zużywa nowe urządzenie w porównaniu do starego, tym szybciej zakup się zwróci. Aby sprawdzić zużycie energii starego zamrażalnika, użyj miernika energii elektrycznej. Ważne, aby pomiar trwał co najmniej tydzień i by w tym czasie zamrażarka była używana jak najmniej – dzięki temu wyniki będą porównywalne z danymi z etykiet energetycznych i wynikami testów. Podczas pomiaru należy też unikać skrajnych temperatur otoczenia.

Tabela z wynikami naszego testu zamrażarek pokazuje rzeczywiste zużycie energii przez poszczególne testowane modele, a także oceny za ich wydajność energetyczną.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test opon letnich: Wiele dobrych, jedne niebezpieczne

17 OPON LETNICH W TEŚCIE: Dobre opony letnie muszą skutecznie hamować na mokrej i...

Papryka z Lidla czy Biedronki? Wiemy, która ma pestycydy

Są wyniki kolejnych badań na zawartość pestycydów. Tym razem do laboratorium oddaliśmy czerwoną paprykę...

Test zmywarek: mniej niż połowa dobrych

30 ZMYWAREK W TEŚCIE: Nowy test zmywarek pokazał, że nie zawsze drogi model jest...