0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułyA kula się toczy - kręgle

A kula się toczy – kręgle

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Gra w kręgle zdobywa w Polsce coraz więcej zwolenników. W weekend do każdej z największych kręgielni na terenie naszego kraju przychodzi około tysiąca osób. W Polsce króluje raczej amerykańska wersja gry w kręgle, czyli bowling. Zamiast dziewięciu kręgli ustawionych w kształcie rombu, rozstawia się dziesięć na planie trójkąta

Gra dla wszystkich

W kręgle może grać każdy. Grają nawet 6-letnie dzieci, w ramach organizowanych przez kręgielnie imprez urodzinowych. W ciągu tygodnia, w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych, kręgielnie odwiedzają głównie studenci i młodzież szkolna (można wykupić specjalny pakiet dla zorganizowanych grup). Wieczorami, po pracy, przychodzą osoby dorosłe, pomiędzy 25-30 rokiem życia. Natomiast w weekend w bowling grają całe rodziny.
– Popularność gry w kręgle bierze się stąd, że nie wymaga ona prawie żadnych umiejętności. Nie trzeba również wykazywać się sprawnością fizyczną, bo nie jest to gra wysiłkowa. Reguły są proste i czytelne. Gra w kręgle wywołuje niesamowity dreszczyk emocji, lubimy przecież rywalizować – mówi jeden z managerów w Rodzinnym Centrum Rozrywki Hulakula w Warszawie.

Przewrócić kręgle

Zasady bowlingu nie są skomplikowane. Gra składa się z dziesięciu rund. Celem gracza jest strącenie wszystkich kręgli za pierwszym razem, czyli rzucenie „strike”. Jeżeli po pierwszym rzucie pozostaną niestrącone kręgle, gracz ma prawo do drugiego rzutu. Strącenie wszystkich kręgli w drugim rzucie to „spare”. Gdy również po drugim rzucie kręgle nadal stoją, jest to wówczas „open frame”, a grający zdobywa tyle punktów, ile strącił kręgli. Punkty z każdej rundy są dodawane do poprzedniej, aż do uzyskania ostatecznego wyniku ze wszystkich dziesięciu rund. I jeszcze jedna ważna reguła: Jeżeli gracz w ostatniej kolejce (w drugim rzucie) uzyska „spare”, to konieczny będzie dodatkowy rzut, by określić końcowy wynik. Podobna sytuacja jest w przypadku rzucenia „strike” w pierwszym rzucie – grający musi wówczas wykonać dwa dodatkowe rzuty.

Buty, kula i zaczynamy!

Kiedy pierwszy raz odwiedzimy kręgielnię, możemy mieć trudności z dobraniem odpowiedniej dla siebie kuli. Standardowa kula ma trzy otwory, gdzie wkładamy dwa środkowe palce i kciuk. Jak instruują zaawansowani gracze, palce muszą wchodzić w otwory do drugiej kostki, natomiast kciuk powinien chować się cały. Początkujący gracze obawiają się, że nie zdążą wyswobodzić palców i polecą za kulą prosto w kręgle! Najlepiej dopasować ją do palców tak, by można było rzucić nawet ciężką kulą, bez konieczności jej ściskania. Kule nie są jednakowe. Różnią się wagą (0,5 kg – 8 kg), stąd często określa się je mianem męskich, żeńskich lub dziecięcych. Stali bywalcy i wielbiciele bowlingu nie muszą korzystać z kul w kręgielniach, bo mają często swoje własne. Kupienie nowej kuli nie jest małym wydatkiem, ale prawdziwym fanom opłaca się zainwestować. Nie ma ona bowiem otworów na palce i można dopasować ją do swojej dłoni.
Do gry w kręgle nie trzeba przebierać się w sportowe ubranie, choć jest jeden element garderoby, który należy zmienić. Są to buty – specjalne, na gumowej podeszwie. W większości kręgielni do ceny za grę, wliczana jest cena za wypożyczenie obuwia.

Po grze – piwko

Nowoczesne kręgielnie to obiekty, w których nie tylko można pograć, ale też smacznie zjeść. Wspaniale smakuje danie z grilla, a do tego schłodzone piwo. Ponieważ niektóre kręgielnie znajdują się w centrach rozrywki, pomyślano także o najmłodszych. Pod fachową opieką, w specjalnie do tego przeznaczonej sali, maluchy mogą bawić się na zjeżdżalni, w basenie z piłkami lub w labiryncie rur. Natomiast dla nieco starszych dzieci przygotowano ściany do wspinaczki.
– Czas spędzony w kręgielni to wspaniały relaks i przynajmniej dla mnie najlepsza forma rozrywki – oznajmiła bywalczyni poznańskiego Niku, Joanna Śliwińska. Nowoczesne kręgielnie działają m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście, Szczecinie, Zielonej Górze.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Rodzynki nafaszerowane pestycydami

3 MARKI RODZYNKÓW W TEŚCIE: Wszystkie rodzynki z testu zawierają pozostałości pestycydów. W każdych...

Chemia w jogurcie – test

9 JOGURTÓW W TEŚCIE: Jogurt to zdrowe bakterie, dobre źródło białka i wapnia. Sprawdziliśmy,...

Test opon letnich: Wiele dobrych, jedne niebezpieczne

17 OPON LETNICH W TEŚCIE: Dobre opony letnie muszą skutecznie hamować na mokrej i...