0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaTestyTEST - AGD i RTVWstrząśnięte i zmieszane

Wstrząśnięte i zmieszane

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

10 MIKSERÓW W TEŚCIE: Najlepsze miksery są łatwe w użyciu i poręczne. Ale przede wszystkim wyręczą cię w ubijaniu, miksowaniu, wyrabianiu i jeszcze paru innych czynnościach kuchennych. My już wiemy, który warto kupić, a przy tym nie przepłacić.

Który z 10 przetestowanych mikserów z miską jest najlepszy? Niezależne badania przeprowadzone w laboratorium dały odpowiedź na to pytanie. Sprawdziliśmy modele takich marek, jak: Bosch, Kenwood, Moulinex, Kitchen Aid i Clatronic w cenach od 375 do 2468 zł. Okazało się, że nie musisz wydawać fortuny, jeśli chcesz mieć dobry mikser –najtańszy model w teście okazał się lepszy od kilku znacznie droższych…

Niezłe zamieszanie

Mikser ma jedno zadanie: ułatwić ci pracę w kuchni. Dlatego zwróć uwagę, czy model, który chcesz kupić, rzeczywiście zaoszczędzi ci czasu i pracy. Czy może – wręcz przeciwnie – będzie uciążliwy w montażu i rozmontowywaniu, a jego czyszczenie okaże się gehenną. W sklepie może być ci to trudno ocenić. Dlatego sprawdziliśmy nasze miksery dokładnie pod względem łatwości obsługi, w tym i wygody. Niestety nie wszystkie są wygodne w użyciu. Najsłabiej pod tym kątem wypadł testowany model…

Testowane miksery: Bosch MUM52110, Bosch MUM54230, Bosch MUM54420, Clatronic KM 3323, Kenwood KM262, Kenwood KMM760, Kenwood KMX50 Series, Kitchen Aid 5KSM150PS, Moulinex QA400 Masterchef Gourmet, Moulinex QA401 Masterchef Gourmet

…Kitchen Aid. Ale za to należy on do najcichszych mikserów z testu. Równie cichy jest jeszcze tylko Kenwood KMX50 Series.

A co z czyszczeniem? Miksery, jak sama nazwa wskazuje, mogą nieźle namieszać. Na tyle, że po skończonej pracy trzeba będzie posprzątać. Dlatego przed zakupem sprawdź, czy przy czyszczeniu wybranego przez ciebie modelu nie trzeba się będzie namęczyć. Najlepiej, gdy jego części można myć w zmywarce. Szukaj więc mikserów z końcówkami ze stali nierdzewnej – zwykle są odporne na mycie w zmywarce, a do tego trwałe.

Drogi i ładny

Wspomniany model Kitchen Aid to jednocześnie najdroższy z przebadanych mikserów. Trzeba na niego wydać aż 2468 zł. Skąd tak wysoka cena, skoro 5KSM150PS ma niewiele funkcji w porównaniu z pozostałymi mikserami? Nie ma na przykład możliwości miksowania, siekania, ucierania, szatkowania i wyciskania soku. To, co potrafi, to jedynie ubijanie białek, śmietany, no i wyrabianie ciasta.

Producent Kitchen Aid każe sobie słono płacić głównie za design – z niego słyną jego urządzenia. Faktycznie mikser prezentuje się ładnie i elegancko – to ważne, jeśli chcesz go postawić na stałe na blacie, ale czy warte ceny kilkukrotnie wyższej od ceny paru innych mikserów z testu, które również wyglądają niczego sobie? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Dodamy tylko, że za jakość wykończenia model Kitchen Aid dostał najlepszą notę w teście.

Świat końcówek

Zanim wybierzesz mikser, zastanów się, do czego będzie ci potrzebny. Własnoręcznie pieczesz chleb? W takim razie sprawdź, czy wybrane przez ciebie urządzenie ma końcówkę do zagniatania ciasta. Ale jeśli nie planujesz wypieku chleba czy pizzy, dopłacanie za tę funkcję mija się z celem.

Pamiętaj też, że do niektórych modeli różne końcówki można także dokupić oddzielnie.

Nasza rada
 
Najwyższą ocenę w teście uzyskał mikser Bosch MUM54420/01 typ CNUM51 za 777 zł. Z pewnością będziesz zadowolona z jego funkcji. Jest też dość łatwy w obsłudze, choć nie najcichszy. Najlepszy stosunek ceny do jakości odnotowaliśmy w przypadku miksera Clatronic KM 3323 – kosztuje jedyne 375 zł, a zasłużył na ocenę dobrą.

Dopasuj do dłoni

Idealny mikser powinien być lekki i wygodny. Urządzenia z naszego testu mają obrotową miskę, ale czasem być może zechcesz miksować bez niej. Dlatego zwróć uwagę na to, by mikser nie był zbyt ciężki.

Waga miksera jest też istotna dla ciebie, jeśli nie chcesz trzymać go cały czas na kuchennym blacie, tylko planujesz chować go do szafki po każdym użyciu. Najlżejsze miksery z testu to dwa modele Moulinex. Ważą nieco ponad 4,5 kg. Niewiele cięższe są też badane urządzenia Boscha (4,7 kg). Ponad dwa razy większy ciężar muszą za to dźwigać właściciele Kitchen Aid 5KSM150PS.

Możesz zadać pytanie: Po co rezygnować z używania miski, skoro ją mam? Cóż, z doświadczenia badaczy z naszego laboratorium wynika, że – co prawda miska ulży zmęczonym dłoniom – ale miksowanie z jej użyciem wydłuża się i jest mniej wygodne w porównaniu z trzymaniem miksera w ręku.

Ponieważ podczas używania miksera przez dłuższy czas trzymasz go w dłoni, musi mieć wygodny uchwyt. Przed zakupem spróbuj potrzymać różne modele, żeby sprawdzić, który do twojej dłoni pasuje najlepiej. Nasi eksperci z laboratorium także sprawdzili, na ile wygodne są badane miksery. Co się okazało? Otóż z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że wygodne są cztery z nich: wszystkie trzy modele Boscha oraz Clatronic.

TAK TESTOWALIŚMY
 
W międzynarodowym teście z udziałem Fundacji Pro-Test, przetestowano 10 mikserów z miską. O wyniku w teście decydowała: w 50% ocena ich funkcji, w 40% – łatwości obsługi i w 10% – jakości wykończenia.
 
FUNKCJE 50%
 
Wszystkie funkcje mikserów zastosowano zgodnie z zaleceniami producentów. Jeżeli brakowało informacji o danej funkcji w instrukcji obsługi, lecz producent dołączył stosowną końcówkę, testowano również tę funkcję. Jeśli do danej funkcji było kilka końcówek, zbadano wszystkie i pod uwagę wzięto wynik dla tej najlepszej. Badanie każdej funkcji było wykonywane przez tego samego eksperta. W przypadku każdej funkcji oceniono zarówno wynik pracy miksera, jak i czas, jaki był potrzebny na wykonanie zadania.

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI 40%
 
Instrukcja obsługi: Sprawdzono kompletność instrukcji (obecność niezbędnych ostrzeżeń i informacji związanych z bezpieczeństwem użytkowania, sposobu instalacji i konserwacji, sposobu obsługi, czyszczenia oraz danych kontaktowych i listy punktów serwisowych). Oceniono też przejrzystość i czytelność podanych informacji. Wygoda: Sprawdzono łatwość montażu i wstawiania miski, w tym siłę, jakiej trzeba użyć. Pod uwagę brano też możliwość błędnego montażu. Hałas: Pomiaru głośności dokonywano podczas pracy przy ustawieniach na najwyższe obroty.
 
JAKOŚĆ WYKOŃCZENIA 10%
 
Eksperci dokonali oceny jakości konstrukcji mikserów na podstawie kilkunastu parametrów, między innymi: jakości wykończenia, występowania ostrych krawędzi, jakości i umiejscowienia kontrolek, oznaczeń czy dopasowania poszczególnych części. Ocenili też bezpieczeństwo elektryczne zgodnie z normą BS EN 60335:2002. Bezpieczeństwo mechaniczne zaś oceniono zgodnie z normą BS EN 60335-2-14:1997.

[/content_lock

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...

Które ziemniaki mają pestycydy? Sprawdziliśmy

Ziemniaki z Biedronki nie miały żadnych pozostałości pestycydów. Pod tym względem spełniały normy nawet...

Zbadaliśmy pestycydy w pomidorach z Lidla i Biedronki

Po teście jabłek kolej na pomidory. Okazuje się, że one również zawierają pozostałości pestycydów....