0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaTestyTEST - AGD i RTVTest ekspresów do kawy: Wybierz tani i dobry

Test ekspresów do kawy: Wybierz tani i dobry

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

31 EKSPRESÓW DO KAWY W TEŚCIE: Czy dobry ekspres musi być drogi? Nowy test ekspresów do kawy pokazuje, że wcale nie! Różnice w cenach są ogromne, ale większość modeli w teście okazała się bardzo dobra.

Dobrą wiadomość mamy również dla amatorów mlecznej pianki: aż 13 ekspresów przyrządza ją wprost idealnie.

Porównanie modeli i rodzajów ekspresów

Jeśli planujesz zakup nowej maszyny, która przyrządzi ci idealne espresso albo cappuccino, ten test ekspresów do kawy rozjaśni ci sytuację. Dowiesz się z niego, na który model warto postawić.

A może wahasz między ekspresem automatycznym, ręcznym i kapsułkowym? W takim razie nasz test ekspresów do kawy również rozwieje twoje wątpliwości. Opisujemy, czym różnią się poszczególne modele. Pokazujemy też, jakie są wady, a jakie zalety różnych urządzeń. Nasz test ekspresów do kawy to porównanie 31 modeli, wśród których znaleźli się przedstawiciele wszystkich trzech rodzajów ekspresów: automatyczne, kapsułkowe i ręczne. Dzięki tabeli z wynikami badań każdego z ekspresów, łatwo je między sobą porównasz.

Oczywiście, jak zawsze w naszych testach, najpierw urządzenia kupione w sklepach pojechały do laboratorium. Tam badacze rozłożyli je na części pierwsze (i dosłownie, i w przenośni), żeby specjalnie dla ciebie sprawdzić jakość każdego z nich. W końcu nowy ekspres do często naprawdę duży wydatek. Nie chcemy, żebyś kilkutysięczną kwotę wydawał w ciemno.

Przetestowane ekspresy kosztują od 229 do 7399 zł. Jak więc widzisz, różnice są bardzo duże. Ale nie w jakości. Nasz test ekspresów do kawy dowodzi, że za dobrą jakość wcale nie trzeba dużo płacić.

Espresso idealne

W tabeli z wynikami zobaczysz rubrykę z ocenami za jakość sensoryczną espresso. Jakie jest tak właściwie espresso idealne?
 
Naukowcy zajmujący się badaniem cech sensorycznych biorą pod uwagę liczne odczucia zmysłów. Opisują charakter espresso w pięciu wymiarach.
 
1. Pianka crema: Korona z pianki składającej się ze związków tłuszczowych i oleistych sprawia, że związki aromatyczne nie ulatniają się z espresso tak szybko. Najlepiej, gdy pianka ma małe pęcherzyki powietrza, barwę orzechów laskowych, a przy tym jest trwała. Im bardziej stabilna, tym lepiej. W idealnym wypadku wsypany do espresso cukier będzie utrzymywał się na piance przez kilka sekund, zanim opadnie na dno.
 
2. Zapach: Powinien być możliwie intensywny i przypominać świeżo zaparzoną kawę. Zapach espresso powinien być bardzo mało palony i tylko lekko dymowy i wilgotny.
 
3. Smak: Znawcy życzą sobie bardzo złożonych i intensywnych doznań smakowych na języku. Napar powinien być w smaku jak najmniej przypalony lub spalony i tylko lekko kwaskowy.
 
4. Uczucie w ustach: W ustach espresso powinno być tylko lekko ściągające, lekko wysuszające i słabo osadzające się.
 
5. Posmak: Posmak pozostający po wypiciu espresso powinien być mocny, wyraźnie prażony i długo utrzymujący się oraz tylko nieznacznie kwaskowy.
 
Wyniki oceny sensorycznej naparów przyrządzanych przez ekspresy z naszego testu znajdziesz w tabeli.

Czy warto kupić ekspres na kapsułki?

Wśród najtańszych ekspresów w teście przeważają te na kapsułki. Oprócz tego, że są tanie, wyróżniają się też małymi rozmiarami. Używa się do nich specjalnych kapsułek z kawą – wystarczy włożyć taką kapsułkę w specjalne miejsce w ekspresie i nacisnąć przycisk. Po chwili do filiżanki poleci aromatyczny napar.

Mimo że to proste rozwiązanie, nie każdy jest do niego przekonany. Przede wszystkim trzeba być świadomym, że stosunkowo niska cena kapsułkowców to tylko czubek góry lodowej. Pod uwagę trzeba wziąć późniejsze wydatki na kapsułki. Cena kapsułek z kawą jest wyższa od ceny kawy w ziarnach do tradycyjnego ekspresu.

Po drugie kupując ekspres kapsułkowy, skazujesz się jedną konkretną markę kawy. Do każdego urządzenia z testu pasuje tylko jeden konkretny system kapsułek: do ekspresów DeLonghi i Magimix – tylko Nespresso, a do Krupsa – Nescafe Dolce Gusto.

Co potrafi ekspres automatyczny?

Kolejna grupa ekspresów w naszym teście to ekspresy automatyczne. Takie ekspresy zrobią za ciebie niemal wszystko, czego zapragniesz. Oczywiście, jeśli chodzi o kawę i napoje jej pokrewne. Wystarczy, że wciśniesz odpowiedni przycisk, a kawa popłynie do filiżanki sama: Najpierw młynek mieli ziarna, a następnie pompa wysokociśnieniowa transportuje zimną wodę do systemu podgrzewania. Potem woda po osiągnięciu 92-95°C przepływa pod ciśnieniem przez zmieloną kawę. Fusy wypadają do specjalnego pojemnika. Dzięki pojemnikowi na świeżą wodę i funkcji stand-by, ekspres jest w każdej chwili gotowy do pracy.

W ekspresie automatycznym możesz dużo rzeczy ustawić według własnych upodobań: na przykład temperaturę naparu, ilość naparu w filiżance czy stopień zmielenia ziaren. Część automatycznych modeli w teście jest też wyposażona w spieniacz mleka, a więc i o piankę na kawie nie musisz się martwić.

W teście znajdziesz ekspres automatyczny nawet za 7399 zł – to Saeco Xelsis Suprema SM8889/00. Ale jest też DeLonghi ECAM 22.110.SB na który wydasz ponad pięć razy mniej.

Saeco Xelsis Suprema SM8889/00

Porównaj ceny w różnych sklepach

__________________________________________

DeLonghi ECAM 22.110.SB

Porównaj ceny w różnych sklepach

___________________________________________

Czy jest coś, co robi drogi ekspres automatyczny, czego nie potrafi tani model?

Testowane ekspresy: Ariete 1380, Bestron AES1000CO, Breville VCF152 Barista Max +, DeLonghi ECAM 22.110.SB, DeLonghi ECAM 370.70 DINAMICA PLUS, DeLonghi ECAM290.81.TB Magnifica Evo, DeLonghi ECAM290.22.B Magnifica Evo, DeLonghi ECAM290.42.TB Magnifica Evo, DeLonghi ECAM290.31.SB Magnifica Evo, DeLonghi ECAM290.61.SB Magnifica Evo, DeLonghi ECAM290.61.B Magnifica Evo, Jura E4 Piano White (EA), DeLonghi Nespresso Vertuo Next, Gaggia Anima Class R18759/01, Gaggia Magenta Milk, Jura ENA 8 Aluminium, Krups Dolce Gusto Piccolo XS KP1A3B, Krups EA897B Evidence Eco Black, Krups Mini Me KP1201, Magimix Nespresso Vertuo Next XN910N, Melitta Latticia OT F30/0-100, Philips EP3246/70, Qilive 600094159 Q.5404, Saeco Xelsis Deluxe SM8785/00, Saeco Xelsis Suprema SM8889/00, Smeg BCC02 50´s Style, Smeg ECF01CREU, Smeg ECF01WHEU, Solis 1018 Grind & Infuse Compact, Tristar CM-2276

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...