17 FOTELIKÓW SAMOCHODOWYCH W TEŚCIE: Uwaga! Test fotelików samochodowych 2024 ujawnił, że w jednym z 17 przebadanych fotelików znajdują się szkodliwe substancje.
W teście porównano 17 fotelików samochodowych dla dzieci od urodzenia do ok. 12 roku życia. Szkodliwy związek chemiczny – formaldehyd – badacze wykryli w jednym z najtańszych fotelików w teście, przeznaczonym dla najmłodszych dzieci – od urodzenia do roku. Formaldehyd jest podejrzewany o działanie rakotwórcze.
Porównanie wszystkich testowanych fotelików pod względem właśnie zawartości szkodliwych substancji, ale też: bezpieczeństwa, łatwości obsługi i ergonomii znajdziesz dalej, w tabeli z wynikami testu.
Jak dobrać fotelik dla dziecka?
Fotelik dobieraj do wzrostu dziecka, a nie wieku. Wiek i wzrost to jedynie wartości orientacyjne, ponieważ dzieci rosną w różnym tempie.
Foteliki samochodowe są klasyfikowane według wzrostu dziecka, zgodnie z normą R 129 (i-Size). Jeśli szukasz fotelika dla dziecka od trzeciego roku życia, zmierz wzrost malucha. To do niego dobierzesz odpowiedni fotelik.
Nie ma jednak sztywnych przedziałów wzrostu w klasyfikacji fotelików. W sklepach znajdziesz na przykład foteliki dla niemowląt o wzroście od 40 do 75 cm, ale także takie, które według producenta pasują dla maluszków o wzroście do 87 cm.
Klasyfikacja fotelików według wagi lub wieku dzieci nie jest już stosowana.
Fotelik rosnący z dzieckiem
Oprócz fotelików przeznaczonych na konkretne etapy życia dostępne są również takie, które rosną wraz z dzieckiem. Można ich używać od wieku niemowlęcego aż do wieku przedszkolnego. Są nawet modele, w których maluch może jeździć przez całą jego dziecięcą fazę wzrostu.
Taka opcja wydaje się kusząca i oszczędna, ale czy warto postawić na fotelik rosnący wraz z dzieckiem? Niestety testy laboratoryjne pokazują, że foteliki przeznaczone dla dzieci od wieku niemowlęcego do momentu, aż osiągną 150 cm wzrostu, są zazwyczaj po prostu niewygodne. Ich konstrukcja jest dostosowana do większych dzieci. Aby dopasować je do mniejszych dzieci, producenci oferują specjalne wkładki zmniejszające rozmiar siedziska. To jednak utrudnia użytkowanie. Takie foteliki są często nieporęczne, ciężkie, a do tego chronią dziecko podczas zderzenia na ogół jedynie dostatecznie.
Ile fotelików trzeba kupić?
Zazwyczaj lepszym wyborem jest zakup fotelika-kołyski dla noworodka, a następnie przejście na większy fotelik. Takie kołyski są znacznie bardziej poręczne i wyposażone w uchwyt do przenoszenia, dzięki czemu fotelik jest też nosidełkiem. Często są mocowane w bazie, która zostaje w samochodzie, a my zabieramy ze sobą jedynie tą część, która waży 4-5 kg, a czasem nawet mniej.
Kiedy dziecko wyrośnie z nosidełka, kup większy fotelik. Ten już będzie można łatwo dostosować do wzrostu malucha. Wystarczy wydłużyć oparcie oraz – w zależności od konstrukcji – można usunąć osłonę na brzuch lub pasy szelkowe. Wtedy dziecko zapina się standardowym trzypunktowym pasem bezpieczeństwa w samochodzie, aż osiągnie wzrost 150 cm lub wiek 12 lat.
Innym rozwiązaniem jest wybór fotelika przeznaczonego dla dziecka od urodzenia do ok. 1,5 roku. Po tym, jak z niego wyrośnie, przesadzamy pociechę do fotelika dla starszaków. Taki zestaw umożliwia dłuższe korzystanie z fotelika ustawionego tyłem do kierunku jazdy. To rozwiązanie najbezpieczniejsze dla niemowląt i małych dzieci. Zgodnie z normą R 129 dzieci powinny jeździć tyłem co najmniej do ukończenia 15 miesięcy, a najlepiej do dwóch lat lub nawet dłużej.
W tej opcji rezygnujemy jednak z praktycznej, wyjmowanej opcji nosidełka. Dlatego najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest kupienie kolejno trzech fotelików: najpierw lekkiego nosidełka-kołyski, potem fotelika dla małego dziecka ustawionego tyłem do kierunku jazdy, a na końcu fotelika dla starszego dziecka ustawionego przodem do kierunku jazdy.
Czy fotelik oceniony w teście dostatecznie jest niebezpieczny?
W teście cztery foteliki uzyskały ogólne oceny dostateczne. Czy to znaczy, że nie chronią one dziecka podczas wypadku?
Ocena ryzyka i potencjalnych obrażeń w testach zderzeniowych jest skomplikowana. Ocena w kategorii „bezpieczeństwo podczas wypadku” nie oznacza konkretnych obrażeń, jakie mogłoby odnieść dziecko w razie wypadku. Ocena dostateczna w tej kategorii wskazuje jednak, że fotelik w symulacjach wypadków (zderzenia czołowe lub boczne) nie stwarza ryzyka obrażeń zagrażających życiu. Fotelik oceniony jako bardzo dobry w tej kategorii zapewnia jednak mniejsze ryzyko i mniejsze nasilenie obrażeń we wszystkich częściach ciała.
Czy można kupić używany fotelik samochodowy?
Używany fotelik samochodowy możesz stosować tylko wtedy, kiedy znasz jego pochodzenie i historię użytkowania. Na przykład kiedy masz go od bliskich krewnych lub znajomych. W przeciwnym razie nie zaleca się kupowania fotelików z drugiej ręki. Może się bowiem zdarzyć, że taki fotelik uczestniczył w wypadku. A foteliki samochodowe po wypadku nie nadają się do dalszego użytku, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie widać uszkodzeń.
Czasami w instrukcji obsługi producent podaje maksymalny czas użytkowania fotelika. Koniecznie sprawdź tę informację.
CO OTRZYMUJESZ KUPUJĄC TEN TEST WYNIKI TESTU. Oceny 17 fotelików samochodowych są przedstawione w tabeli. Są to zarówno foteliki z kategorii dla dzieci od momentu urodzenia aż po ukończenie 12 lat. Wśród nich znajdziesz takie marki, jak Britax Römer, Maxi-Cosi czy Thule oraz wiele innych. Ceny testowanych fotelików wahają się od 439 do 3196 zł. Nasze foteliki musiały wykazać się przede wszystkim skuteczną ochrona dziecka podczas wypadku. Sprawdzono je pod tym kątem w testach zderzeniowych w laboratorium. W fotelikach porównano też takie parametry, jak łatwość obsługi, ergonomia i zawartość szkodliwych substancji. Te wszystkie cechy fotelików zostały ocenione przez ekspertów w badaniach laboratoryjnych. PORADY DOTYCZĄCE ZAKUPU. Na co zwracać uwagę podczas wyboru fotelika dla twojego dziecka? Który jest bezpieczny? A który zawierał potencjalnie rakotwórczy formaldehyd? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części testu. TABELA DO POBRANIA. Po wykupieniu tego testu, otrzymujesz dostęp do tabeli z rankingiem porównującym wyniki wszystkich badanych fotelików (możesz ją pobrać w pliku PDF). Ponadto otrzymujesz dostęp do pełnej wersji artykułu opisującego badania i ich wyniki. |
Testowane foteliki: Besafe Beyond + baza Beyond, Besafe Go Beyond, Besafe Go Beyond + baza Beyond, Britax Römer Baby-Safe Core, Britax Römer Baby-Safe Core + baza Safe Core, Britax Römer Evolvafix, Britax Römer Versafix, Cosatto All in All Ultra 360 Rotate i-Size, Doona i, Doona i + baza Doona Isofix, Graco Snuglite i-Size, Joie i-Bold, Maxi-Cosi Rodifix M, Maxi-Cosi Rodifix R, Nuna Pruu, Thule Maple, Thule Maple + baza Alfi
Dokonaj jego zakupu lub uzyskaj roczny dostęp do naszych treści.
Z Waszych wpłat finansujemy kolejne testy
-
DOSTĘP do artykułu „Szkodliwe substancje w tanim foteliku” – TEST16,99 zł
-
Roczna Subskrypcja PRO-TEST139,00 zł / rok