0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Proszek proszę!

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Najważniejszy wynik testu: cztery tanie marki sieci handlowych piorą dokładnie tak samo dobrze jak markowy Persil firmy Henkel. Generalnie najlepiej wypadają proszki – płynne środki do prania gorzej usuwają brud.

Szef firmy Henkel, Ulrich Lehner uważa, że tanie środki do prania dyskontowych sieci Aldi i Lidl wypadały w testach niemieckiej Fundacji Warentest zbyt dobrze – taką wiadomość podały niedawno agencje informacyjne. Ostatnie dwa testy Fundacji Warentest dotyczące środków do prania kolorowego oraz białego potwierdziły, że siła prania proszków Persil-Megaperls oraz Persil-Megaperls color firmy Henkel była lepsza niż w przypadku tańszych produktów konkurencyjnych.

Wyniki aktualnego testu jeszcze mniej ucieszą prezesa koncernu. Tym razem marki prowadzone przez sieci Aldi, Lidl i Schlecker dorównują Persilowi w zakresie siły prania, a są o ponad połowę tańsze. Natomiast Ariel firmy Procter & Gamble, konkurenta firmy Henkel, zepchnął Persil z czołowych miejsc w tabeli.

Producentem testowanych proszków sieci Aldi i Schlecker jest zresztą firma Propack, spółka należąca do brytyjskiego koncernu Reckitt-Benckiser; informacja o tym znajduje się na opakowaniach. W przypadku sieci Lidl sprawa wygląda inaczej – tu nie jest podany producent proszku Lidl Maxitrat Color. Szkoda, przecież przejrzystość i otwartość mają pozytywny wpływ na zaufanie konsumentów.

Proszki piorą najlepiej

Ale niezależnie od tego, czy chodzi o marki sieci handlowych, czy znanych producentów, jedno jest pewne: proszki wypadają zawsze lepiej niż środki piorące w płynie. Piorą lepiej i są mniejszym obciążeniem dla środowiska.

W kategorii „skuteczność prania” produkty płynne uzyskały najwyżej ocenę dostateczną, natomiast prawie wszystkie proszki – dobrą. Środki do prania poddane testowi musiały przejść nie lada próbę: na potrzeby badań 60 rodzin brudziło różne części garderoby (koszulki i ręczniki frotté). Rodziny dostarczały brudne rzeczy do laboratorium do prania, a następnie znów je zabierały do użytkowania. Oceniono czystość tkanin po pięciu, 10 i 15 praniach. Dodatkowo specjaliści wytwarzali w laboratorium szczególnie uciążliwe plamy, na przykład za pomocą szminki, trawy czy oleju silnikowego. Również z nimi środki do prania musiały sobie poradzić. Większa skuteczność prania proszków wynika z faktu, iż jako środki zmiękczające wodę, zawierają one szczególnie efektywne zeolity. Związki te występują jednak tylko w formie stałej i nie są stosowane w płynach do prania.

 Ochrona przed blaknięciem

W przypadku środków do prania kolorowego szczególnie istotne jest, aby w parniu tkanina nie była niszczona, a kolory nie blakły. W przeciwieństwie do środków do prania rzeczy białych nie zawierają one wybielaczy ani z reguły rozjaśniaczy optycznych. W kategorii „odporności na blaknięcie” większość produktów otrzymała ocenę dobrą. Niemniej jednak czasami na tkaninach można było dostrzec ślad działania rozjaśniaczy optycznych, a w przypadku żelu Dosia Color, nawet bardzo wyraźnie. Pod wpływem rozjaśniaczy zmieniały się w szczególności pastelowe kolory prania. Jednak środki do prania białego są w tym względzie przeważnie jeszcze gorsze. Jeśli stosujemy je do prania rzeczy kolorowych, pranie może blaknąć lub nawet zmieniać kolor. Niestety, nie wszyscy zdają się być tego świadomi, gdyż dane rynkowe są jednoznaczne: mimo że rzeczy kolorowe stanowią ponad połowę prania, udział produktów przeznaczonych do prania kolorowego w rynku środków piorących wynosi tylko 25%.

W przypadku prania kolorowego problemem mogą być rzeczy farbujące. Dlatego środki do kolorowych tkanin zawierają zazwyczaj również tak zwane inhibitory farbowania. Środki te zapobiegają osadzaniu się pigmentów – dajmy na to z dżinsów -na innych rzeczach. W tej kategorii najgorzej wypadły (z ocenami miernymi) wszystkie testowane produkty z Polski: proszki E Automat i Dosia, płyny Persil i Dosia, a z Niemiec jedynie dwa: Sunil i domal. W kategorii usuwania brudu domal został oceniony wręcz niedostatecznie (tak samo polska Dosia Color Gel), a był to jeden z najdroższych testowanych środków!

Sunil jako jedyny środek w płynie wykazywał pozytywne właściwości ekologiczne. Wynika to z faktu, iż produkt ten zawiera niewiele czynnych substancji piorących. Niestety żel Sunil nie doprał rzeczy do czysta. Rozczarowaniem był także płynny Persil Color Gel. W poprzednim teście jako jeden z niewielu środków w płynie uzyskał ocenę dobrą. W aktualnym teście jego siła prania okazała się jedynie dostateczna.

Płyny gorsze we właściwościach ekologicznych

W przypadku środków do prania zakupionych w Niemczech sprawdzono również, jak poważne stanowią one obciążenie dla środowiska. Co się okazało? Cztery z testowanych płynów wypadły gorzej od pozostałych produktów w teście. Persil Color Gel oraz płyny Aldi i domal zawierają, stosunkowo duże ilości związków powierzchniowo czynnych. Mogą one przedostać się do rzek i jezior i zanieczyścić ich ekosystemy. Produkty te nie uzyskałyby raczej znaku ekologicznego UE dla środków piorących.

Generalnie płyny przegrywają z proszkami w kwestii ochrony środowiska. Ponieważ płyny nie zawierają zeolitów, potrzebują większej ilości związków powierzchniowo czynnych, które z kolei są szkodliwe dla rzek i jezior.

Mimo tych wad co piąty konsument w Niemczech sięga jednak po płyn do prania. Pokutuje bowiem opinia, że płyny lepiej od proszków chronią kolory. Nasze testy jednak tego nie potwierdzają. Inny powód wybierania płynów to pozostałości proszku na ubraniach, spotykane przeważnie wówczas, gdy pralka nie płucze dobrze. Aby dokładnie zbadać, jak w tek kwestii zachowują się wszystkie proszki, testowane były one podczas prania w zwykłej pralce, w 30 stopniach, w programie krótkim. Proszek ma wówczas mniej czasu na rozpuszczenie się i bardziej prawdopodobne jest, że na ubraniach zauważymy pozostałości proszku. Co się jednak okazało? Tylko sporadycznie testujący stwierdzali drobne pozostałości, które przeważnie wystarczyło otrzepać.

Płyn zamiast proszku?

Zamierzacie zmienić proszek na płyn z powodu śladów proszku pozostających na ubraniach? Najpierw warto wypróbować kilka sprawdzonych sposobów, aby pozbyć się pozostałości:

– Nie zapełniać zbytnio bębna pralki i nie stosować zbyt dużo proszku.
– Używać przycisku dodatkowego płukania, w który wyposażone są niektóre pralki.
– Przy zakupie nowej pralki zwrócić uwagę na dobrą jakość płukania.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Wielki test lodówek

87 CHŁODZIARKO-ZAMRAŻAREK W TEŚCIE: Nie kieruj się marką, kiedy wybierasz nową lodówkę. Nasz test...

Test butów trekkingowych

10 PAR BUTÓW W TEŚCIE: Z membraną czy bez? Test butów trekkingowych pokazał, że...

Test pralek: Tania jest najlepsza

57 PRALEK W TEŚCIE: Mimo że ich ceny rzadko schodzą poniżej 2000 zł, ten...