0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaTestyTEST - AGD i RTVJaki odkurzacz jest dobry i tani?

Jaki odkurzacz jest dobry i tani?

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

65 ODKURZACZY W TEŚCIE: Czy droższy znaczy lepszy? Okazuje się, że w przypadku odkurzaczy ta zasada się nie sprawdza. Najdroższy odkurzacz w teście został oceniony jedynie dostatecznie, a wśród dobrych znajdziesz kilka znacznie tańszych.

Jaki odkurzacz kupić? Najpierw musisz wybrać jego rodzaj. Tradycyjny odkurzacz z workiem na kurz i podłączany kablem do sieci to tylko jedna z opcji. Do wyboru masz też odkurzacze bezworkowe i pionowe. Przedstawicieli każdego z tych gatunków znajdziesz w tym teście. A może marzysz o odkurzaczu automatycznym, który całą robotę robi sam, bez twojej pomocy? W takim razie zajrzyj też do testu odkurzaczy-robotów.

Dzięki wynikom naszych testów wybierzesz odkurzacz, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom i nie przepłacisz. No i nie kupisz bubla, z którym będziesz się męczyć, a efektów sprzątania i tak nie będzie widać.

Badania jak odkurzanie w domu

Jeśli szukasz nowego odkurzacza, najważniejsza będzie dla ciebie na pewno skuteczność, z jaką urządzenie usuwa kurz i inne zabrudzenia z podłogi. Dla nas ten parametr też był najważniejszy w teście, dlatego ocena za skuteczność odkurzania ma największy wpływ na ogólną ocenę jakości każdego z urządzeń.

W tabeli z wynikami testu sprawdzisz, jak poszczególne odkurzacze radziły sobie zarówno na dywanie, jak i na twardej podłodze, a także w szczelinach i przy ścianach. Mało tego! Sprawdziliśmy też, czy nasze odkurzacze potrafią usuwać nitki z podłogi. Krótko mówiąc, w laboratorium zbadaliśmy każdy aspekt odkurzania, z którym masz do czynienia również w domu.

Wygodny i trwały odkurzacz

Oczywiście na badaniu odkurzania nasz test się nie kończy. Co nam bowiem po skutecznym odkurzaczu, z którym będziemy się męczyć, bo jest uciążliwy w obsłudze. Rozkładanie, uchwyt, przełączniki, wymiana worka czy w końcu czyszczenie samego odkurzacza – to wszystko może zaważyć na tym, czy odkurzanie stanie się przyjemną (w miarę) czynnością czy będziesz przeklinać swój nowy odkurzacz.

W tabeli z wynikami testu porównasz oceny świadczące o wygodzie użytkowania odkurzaczy. Warto też sprawdzić, czy odkurzacz jest ciężki, czy długość jego kabla wystarczy do odkurzenia twojego mieszkania i czy kabel łatwo się zwija i rozwija. To wszystko oczywiście odczytasz z tabeli.

Czy wiesz, że mechanizm zwijania kabla to jeden z najbardziej awaryjnych elementów odkurzaczy? Oczywiście sprawdziliśmy jego trwałość również w naszym teście i… okazało się, że zawiódł aż w czterech odkurzaczach.

Przy okazji zbadaliśmy też trwałość silników w testowanych odkurzaczach. Tutaj wyniki były lepsze – większość przeszła test bez zarzutu, choć był i jeden niechlubny wyjątek. O który model chodzi? Szczegóły znajdziesz w tabeli z wynikami testu.

Sprawdziliśmy, jak odkurzacze radzą sobie między innymi na miękkim dywanie

Mniej prądu, a lepiej ciągną

Kiedy kilka lat temu wprowadzano nowe etykiety energetyczne dla odkurzaczy i ograniczono ich moc do maksymalnie 900 W, niektórzy łapali się za głowę, że teraz odkurzanie nie będzie tak skuteczne jak dawniej. Ten scenariusz się jednak nie sprawdził, a stało się wręcz odwrotnie: okazało się, że oprócz zmniejszenia poboru energii elektrycznej przez odkurzacze zaczęły one jednocześnie lepiej odkurzać. Jak pokazują bowiem nasze testy, odkurzacz nie potrzebuje dużej mocy, żeby był skuteczny. Jego wydajność zależy w znacznej mierze od budowy całego urządzenia, od tego, czy poszczególne elementy (dysze, rura, obudowa) szczelnie do siebie przylegają.

W tabeli z wynikami testu sprawdzisz, które z odkurzaczy zużywają najmniej prądu i porównasz to z ich skutecznością. Przekonasz się, że są modele oszczędne i skuteczne jednocześnie.

Workowe najczęściej lepsze

W teście porównaliśmy zarówno odkurzacze workowe, jak i bezworkowe. Trend wyższości tych workowych nad bezworkowymi jest widoczny wyraźnie i powtarza się po raz kolejny, podobnie jak w naszych poprzednich testach odkurzaczy: ranking otwierają w większości odkurzacze w workiem, a zamykają te bez niego.

W odkurzaczach bez worka zamiast torebki na kurz znajduje się specjalny pojemnik, w którym wiruje powietrze. Zasada działania jest taka, że kurz, jako cięższy od powietrza, pozostaje przy ściankach, a oczyszczone przez to powietrze wysysane jest ze środka wiru. Podobnie jak to ma miejsce w tradycyjnych odkurzaczach, powietrze jest z reguły dodatkowo oczyszczane jednym lub większą liczbą filtrów. Niestety, pojemnik trzeba opróżniać z kurzu. To dość brudna robota i wyzwanie dla alergików. Odkurzacze bezworkowe z reguły są też głośniejsze.

Dużo prościej jest po prostu wyrzucić napełniony kurzem worek z odkurzacza bezworkowego. Wtedy minusem są jedynie dodatkowe wydatki na nowe worki. Ale tu możesz znaleźć oszczędności. W jaki sposób? Zamiast wybierać drogie markowe worki, wykonane przez producenta danego odkurzacza dla określonych typów modeli tej marki możesz kupić tańsze niemarkowe zamienniki. Większość niemarkowych worków pasuje do wielu modeli odkurzaczy różnych producentów, choć bywa, że są przeznaczone do konkretnego modelu jednej marki. Testy pokazują, że niemarkowe zamienniki worków często są równie skuteczne jak te markowe.

Testowane odkurzacze: AEG VX8-2-6SB, Amazon Basics ‎VUS30ASS5, Black&Decker BXVMS600E, Bosch BGB2HYG1, Bosch BGC05A322 serie 2, Bosch BGC41X36, Bosch BGL2POW1, Bosch BGL6HYG1, Bosch BGLS4HYG2 Serie 4 ProHygienic, Bosch BGLS4POW2 Serie 4 ProPower, Bosch BGLS4PET2, Bosch BGLS4SIL1, Bosch BGLS4X200, Bosch BGLS4X380 Serie 4, Bosch BGS05X240 Serie 2, Bosch BGS2POW1 Easyy’y ProPower, Bosch BGS41HYG1, Bosch BGS41PET1 ProAnimal, Bosch BGS7PET, Bosch BZGL2X100, Cecotec Conga Popstar 4000 Ultimate, Cecotec Conga Popstar 4000 Ultimate Animal Pro, Cecotec Conga Popstar 4000 Ultimate Pro, Concept VP 5240, Deerma DX700, Domo DO7294S, Electrolux EUFC82EB, Electrolux PC91-6MG Pure C9, Electrolux PD82-ANIMA, Eta 251790000, Eta 3519 Avanto, Hoover HP710PAR 011, Hoover HP720PET 011, Klindo (Carrefour) KVC24BL-20, Miele Blizzard CX1 Series 120 Parquet PowerLine – SKRF3, Miele Complete C3 Select SGDF3, Nilfisk One Pet Care, Nilfisk Select Classic DRCL13E08A2, Philips FC8240/09 PowerGo, Philips FC8241/09 PowerGo, Philips FC8243/09 PowerGo, Philips FC8575/09 Performer Active, Philips FC8577/09 Performer Active, Philips FC8578/09 Performer Active, Philips FC9555/09 Power Pro Active, Philips FC9729/09 Power Pro Expert, Philips FC9741/09, Philips FC9743/09 Power Pro Expert, Philips FC9744/09 Power Pro Expert, Philips XB2122/09, Philips XB2125/09, Philips XD3110/09 – 3000 series, Rowenta RO3125EA POWER XXL, Rowenta RO4825EA Compact Power XXL , Rowenta RO4871EA Compact Power XXL, Rowenta RO6859EA Silence Force Allergy+, Rowenta RO7260EA Silence Force Cyclonic, Rowenta RO7473EA Silence Force Allergy+, Rowenta RO7487EA Silence force, Sencor SVC 1086TQ, Sencor SVC6001BK, Sencor SVC 6920OR, Severin BC7047, Severin MY 7102, Turbotronic TT- CV07

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...