0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaTestyTEST - AGD i RTVJaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

22 OCZYSZCZACZE POWIETRZA W TEŚCIE: Niezależny test oczyszczaczy powietrza przeprowadzony w laboratorium pokazał, że rzeczywista wydajność oczyszczaczy często nie pokrywa się z deklaracjami producentów co do skuteczności usuwania szkodliwych cząsteczek z pomieszczenia. Test wyłonił jednak również najlepsze oczyszczacze.

Zaraz dowiesz się, które oczyszczacze usuną większość szkodliwych zanieczyszczeń z powietrza w twoim domu, a przy tym nie będą głośne, ani nie narażą cię na wysokie rachunki za prąd. Wśród najlepszych oczyszczaczy w teście są też całkiem niedrogie modele.

Z drugiej strony test pokazał również, że niektórzy producenci oferują ci oczyszczacze, których wydajność jest nawet o ponad połowę mniejsza niż zapewniają. Do tej pory nikt nie opublikował w Polsce niezależnych wyników badań skuteczności oczyszczaczy. Co najwyżej miałeś do dyspozycji porównania parametrów oczyszczaczy na podstawie danych przedstawianych przez producentów. Cóż, większość z nich twierdzi, że ich urządzenia potrafią usuwać do 99%, ba! – nawet do 99,9% zanieczyszczeń. Jak pokazał ten test, prawda jest jednak inna. Żaden z oczyszczaczy w teście nie pozbył się aż tylu szkodliwych cząsteczek. Najsłabszy pod tym względem usunął ich tylko 44%, a najlepszy 93%.

Oczyszczacze powietrza są stworzone do tego, aby chronić ciebie i twoją rodzinę przed szkodliwymi skutkami smogu i obecności w powietrzu takich cząsteczek, jak kurz, dym tytoniowy, pyłki i inne alergeny. Do tego tanie nie są (na modele z testu wydasz od 570 do 3330 zł). Jeśli więc decydujesz się na kupno oczyszczacza powietrza, powinieneś mieć pewność, że wydane pieniądze i zaufanie pokładane w jego skuteczności nie pójdą na marne. Właśnie dlatego publikujemy ten test.

Powietrze w Polsce należy do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Szczególnie w czasie chłodniejszych pór roku smog daje o sobie znać. Dlatego oczyszczacz powietrza to coraz częściej spotykane wyposażenie naszych mieszkań. Dobry oczyszczacz powietrza powinien szybko usuwać szkodliwe cząsteczki, być łatwy w obsłudze i nie hałasować, kiedy śpisz lub pracujesz. Czy takie w ogóle istnieją? Spokojnie, wśród 22 przetestowanych oczyszczaczy znajdziesz trzy ocenione bardzo dobrze i 10 dobrych. Reszta jest dostateczna i mierna.

Co istotne, z testu dowiesz się też, które oczyszczacze poradzą sobie z najbardziej szkodliwym składnikiem smogu, pyłem zawieszonym PM2,5, a które nie.

Mały czy duży?

Od czego zacząć wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza do twojego domu? Oczywiście od sprawdzenia wyników testu. Jak widzisz w tabeli z wynikami, wśród wysoko ocenionych modeli, większość to duże modele. Okazało się bowiem, że zazwyczaj mają one więcej mocy, aby mogły szybciej przefiltrowywać większe ilości powietrza. Czy warto więc kupić duży (i przy okazji drogi) oczyszczacz? Jeśli chcesz używać go w dużym pomieszczeniu, to taki wybór będzie rozsądny. Ale jeżeli masz w mieszkaniu kilka małych pokoi, wtedy lepiej ustaw w każdym z nich po jednym mniejszym oczyszczaczu. Dlaczego? Nawet duże i wydajne urządzenie ustawione w jednym pokoju nie poradzi sobie z usuwaniem szkodliwych cząsteczek z drugiego pomieszczenia, nawet jeśli pozostawisz otwarte drzwi.

Testowane oczyszczacze powietrza: Beurer LR300, Bionaire BAP1700-IUK, Blueair 405, Blueair 480i , Blueair Classic 205, Blueair Classic 605, Blueair Pure 221, Blueair Sense+, De’Longhi AC 100, DeLonghi AC150, Dyson Pure Cool DP04, Dyson Pure Cool TP04, Homedics AP-25A, Homedics TotalClean PetPlus, Honeywell HPA710WE, Meaco MeacoClean CA-HEPA, Philips AC1214/10 , Philips AC2889/60, Philips AC3256 30, Philips AC3259/60, Philips AC3829/60, Stadler Form Roger Little

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...