0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaTestyTEST - ŻywnośćTest: Glifosat, toksyny i nikiel wykryte w płatkach owsianych

Test: Glifosat, toksyny i nikiel wykryte w płatkach owsianych

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

12 PŁATKÓW OWSIANYCH W TEŚCIE: Płatki owsiane uchodzą za składnik zdrowej diety. Są pełne witamin i białka. Ale czy o wszystkich płatkach owsianych dostępnych w sklepach można powiedzieć, że są pożądane w diecie? Zbadaliśmy w akredytowanym laboratorium 12 rodzajów płatków owsianych różnych producentów i okazało się, że część z nich zawiera glifosat i toksyny pochodzące z pleśni. Mało tego, w każdej próbce znajduje się metal szkodliwy dla zdrowia – nikiel.

Tylko jedne z płatków oceniliśmy bardzo dobrze. Większość otrzymała oceny dobre (10 rodzajów płatków), zaś jeden rodzaj płatków zasłużył na notę dostateczną. Wszystkie płatki do testu kupiliśmy w sklepach, czyli tam, skąd mają je konsumenci.

Tym testem rozpoczynamy Narodowy Program Testowania Żywności. Kolejne testy w ramach Programu będą przeprowadzane od września 2021 r.

Modna owsianka

Płatki owsiane zyskały sobie w ostatnich latach dużą popularność. Nic dziwnego – tyle mówi się o ich właściwościach zdrowotnych: o tym, że są bogate w białko, w witaminy – głównie z grupy B oraz E, zwaną witaminą młodości, a do tego mają szczególnie dużo błonnika.

Owsiankę na śniadanie jada coraz więcej Polaków. A ci bardziej kreatywni w kuchni dodają płatki owsiane do placków, naleśników, koktajli czy musli – to wszystko jako część zdrowej diety. Dlatego tym bardziej szokujące są wyniki naszego testu! W końcu płatki owsiane miały być zdrowym składnikiem naszej diety. Ale czy skoro zawierają glifosat, nikiel i mikotoksyny, rzeczywiście są zdrowe?

Zaraz wyjaśnimy, co tak naprawdę dla twojego zdrowia oznacza obecność w płatkach tych szkodliwych substancji. Dowiesz się też, które konkretnie płatki były zanieczyszczone.

Nikiel we wszystkich badanych płatkach

Nikiel jest metalem szkodliwym dla zdrowia. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zajmując się środkami trującymi w łańcuchu żywnościowym wskazał, że przewlekłe narażenie drogą pokarmową na nikiel skutkuje toksycznością reprodukcyjną i rozwojową oraz wpływa na układ odpornościowy. Nikiel jest też klasyfikowany jako potencjalnie rakotwórczy dla ludzi. Co więcej, u osób uczulonych na nikiel, na skutek spożycia żywności zawierającej ten pierwiastek, obserwuje się zmiany egzematyczne i nasilenie reakcji alergicznych.

Obecnie w UE nie ma przepisów ustalających maksymalny poziom niklu w żywności. Limit istnieje jedynie dla wody i wynosi 70 µg/l [WHO, 2017].

EFSA ustaliła jednak graniczne wartości niklu, jakie można przyjąć dziennie ze wszystkich źródeł pokarmowych. Taki limit spożycia szkodliwej substancji z żywności nazywamy tolerowanym dziennym spożyciem (ang.: TDI). Dla niklu jeszcze do ubiegłego roku wynosił on 2,8 µg/kg masy dziennie. Obecnie jednak został zaktualizowany do wartości 13 µg/kg masy ciała [EFSA Journal 2020;18(11):6268]. To oznacza, że przeciętna osoba dorosła o masie 70 kg nie powinna spożywać dziennie więcej niż 910 µg tego składnika. W przypadku dzieci wartość ta jest niższa proporcjonalnie do masy ciała. Przykładowo przy masie 30 kg wynosi 390 µg.

Wśród badanych płatków najwyższy poziom zanieczyszczenia niklem stwierdzono w…

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Wielki test lodówek

87 CHŁODZIARKO-ZAMRAŻAREK W TEŚCIE: Nie kieruj się marką, kiedy wybierasz nową lodówkę. Nasz test...

Test butów trekkingowych

10 PAR BUTÓW W TEŚCIE: Z membraną czy bez? Test butów trekkingowych pokazał, że...

Test pralek: Tania jest najlepsza

57 PRALEK W TEŚCIE: Mimo że ich ceny rzadko schodzą poniżej 2000 zł, ten...