0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaTestyTEST - AGD i RTVDuże różnice w jakości

Duże różnice w jakości

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

34 LODÓWKI W TEŚCIE: Od bardzo dobrych po niedostateczną – takie są oceny w nowym teście lodówek. Dokładniej chodzi o chłodziarko-zamrażarki. Najtańsza bardzo dobra lodówka kosztuje niewiele ponad 1300 zł. Ale wybór jest znacznie większy: w teście jest pięć bardzo dobrze ocenionych chłodziarek i 22 dobre, w tym lodówki i dobre i tanie jednocześnie.

34 lodówki wprost ze sklepów pojechały do laboratorium. Tam nasi badacze porównali je pod każdym możliwym względem: Przede wszystkim ocenili, jak szybko i jak skutecznie lodówki chłodzą. Ocenili też oczywiście zamrażanie. W teście ważne było, ile nasze chłodziarko-zamrażarki będą cię kosztować na co dzień, a więc – ile prądu potrzebują do pracy. Przy okazji sprawdzono też, czy hałas, jaki emitują, jest uciążliwy. Badacze ocenili też wygodę użytkowania lodówek, stabilność temperatury i izolację, która jest ważna w przypadku, kiedy zostanie wyłączony prąd. Zaraz dowiesz się, który konkretnie model spośród lodówek dostępnych w sklepach, jest dla ciebie najlepszym wyborem. Dodamy jeszcze tylko, że ceny przetestowanych chłodziarko-zamrażarek wahają się od 822 do 5390 zł i że cena wcale nie świadczy o jakości.

Do wyboru do koloru

Chłodziarko-zamrażarka łączy w sobie dwie funkcje: mrozi oraz zapewnia żywności odpowiednią, niską temperaturę, która gwarantuje jej dłuższą trwałość. Największe chłodziarko-zamrażarki z naszego testu osiągają wysokość 203 cm. Najniższa zaś ma 143 cm wysokości. Możesz też wybierać wśród urządzeń z dużą lub z małą zamrażarką. W większości modeli jest ona usytuowana na dole urządzenia. Dlaczego? Dla wygody: po prostu do zamrażalnika sięgasz rzadziej, a więc rzadziej musisz się schylać.

Czym kuszą nas producenci?

Wybierając nową lodówkę, na pewno w oczy rzuci ci się informacja o klasie energetycznej. Producenci lubią się nią chwalić i niskim zużyciem prądu przyciągać klientów. W końcu lodówka pracuje non stop, a więc jej pobór energii w znacznym stopniu wpływa na twoje rachunki od zakładu energetycznego.

Ale zachowaj czujność: Niektórzy producenci reklamują swoje lodówki klasą energetyczną A+. Nie wspominają jednak o tym, że obecnie ta klasa energetyczna jest… najgorsza. Koszty prądu zużywanego przez lodówkę z oznaczeniem A+ w ciągu całego okresu jej użytkowania mogą wielokrotnie przekroczyć jej cenę. W ten sposób urządzenie, które z początku wydawało się prawdziwą okazją, po latach może zamienić się w kosztownego pożeracza prądu. Może, ale… nie musi. Pewnie teraz zapytasz: „Ale jak to?” Otóż tak…

…Dane z etykiety energetycznej nie są wcale takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Czasami nie mają wiele wspólnego z rzeczywistym użytkowaniem chłodziarko-zamrażarki w twoim domu. Być może zastanawiasz się, jak to możliwe, że niektóre lodówki oznaczone A+++ zużywają więcej prądu od innych o gorszej klasie energetycznej. To proste: Zużycie energii podane na etykiecie wynika z pomiarów wykonanych według ściśle określonych norm, które jednak nijak mają się do sposobu użytkowania lodówki w domu. Na przykład pomiary są dokonywane bez otwierania drzwi, w temperaturze pomieszczenia wynoszącej 25oC. Tymczasem rzeczywiste zużycie prądu przez lodówkę zależy od wielu czynników związanych z miejscem, w którym stoi, sposobem jej użytkowania, załadowaniem, a także momentem dokonywania pomiarów.

Testowane lodówki: AEG SCE81811FS, Amica FK321.3DFX, Amica KGC 15494 E, Beko BCNA306E2S, Beko CNE520EE0ZGB, Beko CNE520EE0ZGW, Bosch KGN36VL4A, Bosch KGN39XI46, Candy CDD 2145 E, Candy CKBBS100, Candy CMCN5172W, Candy CMGN 6184W, Candy CVRDS 6174RH, Electrolux EN13601MW, Electrolux EN3790MOX, LG GBB60MCFFS, LG GBB60PZGFS, LG GBP20DSQFS, Gorenje NRK6193TX4, Haier A3FE632CSJ, Haier C3FE632CSJ, IKEA KÖLDGRADER, IKEA TINAD, Indesit LR7S2X, Indesit LR8S1SAQ.1, Liebherr CNef 4825, Samsung BRB260178WW, Samsung RB31HER2CSA, Samsung RB37J501MWW, Whirlpool BTNF5323OX, Whirlpool SP40800, Whirlpool WTNF82OMXH, Whirlpool WTNF92OMXH, Whirlpool WTNF93ZMXH

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...

Które ziemniaki mają pestycydy? Sprawdziliśmy

Ziemniaki z Biedronki nie miały żadnych pozostałości pestycydów. Pod tym względem spełniały normy nawet...

Zbadaliśmy pestycydy w pomidorach z Lidla i Biedronki

Po teście jabłek kolej na pomidory. Okazuje się, że one również zawierają pozostałości pestycydów....