Wśród 15 najnowszych modeli aparatów cyfrowych uwagę zwraca Sony – z potężnym modelem R1 dla wymagających fotografów, z modelem N1 obsługiwanym przez dotyk monitora i z M2, ekstrawaganckim aparatem składanym jak telefon komórkowy. Ale aparatami Fujifilm, Kodak, Samsung i Olympus uzyskamy lepszy obraz zdjęć. I w większości kupimy je za mniejsze pieniądze.
W teście niemieckiej Fundacji Warentest eksperci dokładnie sprawdzili 15 najnowszych modeli aparatów cyfrowych. Jakie są plusy i minusy każdego z nich? Tutaj znajdziecie odpowiedź.
Oto jakie aparaty zostały poddane testowi:
W kategorii zoom do 5x: Sony Cyber-shot DSC-R1, Canon Digital Ixus 750, Fujifilm FinePix E900, Canon PowerShot S80, Fujifilm FinePix F11, Samsung Digimax V800, Sony Cyber-shot DSC-M2, Sony Cyber-shot DSC-N1, FujiFilm FinePix F460, Olympus FE-120, Nikon Coolpix L1, Pentax Optio S6 i Olympus FE-100.
W kategorii zoom od 5x: Kodak EasyShare P880 i Ricoh Caplio R3.
W międzynarodowym teście pod przewodnictwem niemieckiej Fundacji Warentest przetestowano 15 aparatów cyfrowych, w tym 13 z zoomem poniżej pięciokrotnego i dwa z zoomem do sześciokrotnego. Testowane produkty zakupiono w grudniu 2005 r. O wyniku w teście decydowała: w 30% ocena jakości obrazu, w 5% – sekwencji wideo, w 8% – lampy błyskowej, w 12% – celownika i wyświetlacza, w 25% – łatwości obsługi, w 8% – czasu pracy i w 12% – wielostronności.
Obniżenie oceny
Jeśli jakość obrazu była dostateczna lub gorsza, to ogólna ocena jakości mogła być maksymalnie o pół stopnia wyższa.
JAKOŚĆ OBRAZU – 30%
Ocen dokonywano przy ustawieniach automatycznych. Test wzrokowy: trzech laików i dwóch doświadczonych ekspertów oceniło zdjęcia (portret w świetle sztucznym i słonecznym, krajobraz i budynki w świetle słonecznym, różne przedmioty i odcienie skóry w świetle słonecznym) na ekranie komputera oraz na wydrukach wykonanych drukarka laserową wysokiej jakości. Rozdzielczość i wierność barw oceniono na zdjęciach specjalnych tablic kolorów. Dokonano pomiarów: szumu obrazu, czułości na światło, rozłożenia jasności i przesunięcia obrazu. Autofocus: test z zastosowaniem funkcji makro (światło mieszane) oraz w pomieszczeniu ze złymi warunkami oświetleniowymi. Badanie właściwości zoomu.
SEKWENCJE WIDEO – 5%
Ocena jakości sekwencji wideo podczas odtwarzania na ekranie telewizora oraz komputera.
LAMPA BŁYSKOWA – 8%
Oceniono zasięg, rozkład jasności i dopasowanie siły błysku przy różnych oddaleniach i ustawieniach zoomu.
CELOWNIK I WYŚWIETLACZ – 12%
Zgodność obrazu widzianego w celowniku oraz na wyświetlaczu ze zdjęciem. Pięciu badaczy oceniało jasność, kontrast, wierność barw oraz rozpoznawalność przy jasnym i ciemnym oświetleniu otoczenia, a także rozdzielczość i częstotliwość odświeżania przy poruszeniach.
ŁATWOŚĆ OBSŁUGI – 25%
Trzech laików i dwóch doświadczonych inżynierów oceniało instrukcje obsługi. Następnie zbadano robienie zdjęć i transfer danych (podstawowe zadania, jak: wymiana karty pamięci, ustawianie jakości zdjęcia i ręczne ustawianie ostrości, przyciskanie migawki, czas rozpoczęcia, opóźnienie migawki). Oceniono też w końcu i wymianę baterii oraz kontrolę ładowania.
CZAS PRACY – 8%
Cykl badawczy z w pełni naładowanymi bateriami (dołączonymi lub 1850 mAh): włączanie, wyświetlacz włączony, ustawianie zoomu, fotografowanie z autofocusem, oglądanie zdjęcia i wykasowywanie go, wyłączanie – do czasu, aż urządzenie wskazywało na konieczność naładowania baterii lub aż fotografowanie nie było już optymalne. Lampy błyskowej używano przy wykonywaniu co drugiego zdjęcia. Ten cykl powtarzano do czasu aż aparaty się wyłączyły lub osiągnięto 250 cykli.
WIELOSTRONNOŚĆ – 12%
Ocena na podstawie 56 cech wyposażenia.