0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieOto najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce

Oto najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Nawet jeden dzień smogu może być groźny dla zdrowia. Tymczasem Polska wciąż należy do państw o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej UE. Przedstawiamy ranking smogu polskich miast w sezonie 2022/2023.

Mimo wyjątkowo ciepłej zimy smog w minionym sezonie grzewczym dusił wiele miejscowości w Polsce – ujawnia raport HEAL Polska i Polskiego Alarmu Smogowego. Analiza sezonu grzewczego 2022/2023 pokazuje, że najwięcej dni smogowych było w kilku miejscowościach położonych na południu kraju. Ich mieszkańcy oddychali mocno zanieczyszczonym powietrzem przez ponad 2-3 miesiące!

W takie dni wystarczy tylko kilka godzin wdychania smogu, by pojawiły się zauważalne skutki zdrowotne: złe samopoczucie, bóle głowy, irytacja, ataki astmy i duszności. Eksperci alarmują, że w skrajnych w skrajnych przypadkach już krótkotrwałe narażenie na smog może prowadzić nawet do zgonu.

Mimo złej jakości powietrza w minionym sezonie smogowym rząd zdecydował się zawiesić normy jakości węgla o kolejne trzy miesiące.

Czołówka zanieczyszczonych miast bez zmian

W ostatnim sezonie grzewczym (1.10.2022 do 31.03.2023) wiele miejscowości w Polsce „dusiło się” mimo ciepłej zimy. Na 211 miejscowości objętych monitoringiem pyłów zawieszonych PM10 aż 180 nie spełniało rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącej maksymalnej liczby „dni smogowych”, czyli takich o zbyt wysokim stężeniu pyłu PM10. Najgorszy pod tym względem stan powietrza odnotowano w Nowej Rudzie (96 dni z przekroczeniem normy WHO), Suchej Beskidzkiej (79 dni) oraz Żywcu (72 dni). Z kolei najwyższe średnie stężenie dobowe pyłu PM10 – odnotowane w Żywcu – było niemal pięciokrotnie wyższe niż zaleca WHO.

Zanieczyszczenie było tak duże, mimo że wielu mieszkańców oszczędzało opał, obniżając temperaturę w domach, a zima była dość łagodna. Mieliśmy aż o 20% mniej dni sprzyjających smogowi (śr. temp. poniżej 0°C, wiatr poniżej 3 m/s) niż pięć lat wcześniej.

– Mimo wyjątkowo ciepłej zimy okazało się, że sezon grzewczy 2022/23 dla mieszkańców wielu miejscowości był bardzo ciężki. Tradycyjnie w czołówce widzimy te same miejscowości: Nową Rudę, Suchą Beskidzką czy Żywiec i Pszczynę. Ale ważne jest, byśmy ujrzeli problem szerzej: te miasta są reprezentantami setek polskich miejscowości, gdzie zanieczyszczenie powietrza wciąż jest bardzo wysokie, ale brakuje tam danych pomiarowych – skomentowała ranking Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Groźne skutki smogu

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie jest dobrze zbadany i udokumentowany naukowo – nie kończy się on jedynie na chorobach układu oddechowego. Długotrwałe narażenie na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do chorób układu krążenia, oddechowego, nerwowego, hormonalnego, przyspieszenia procesów starzenia, nowotworów czy przedwczesnych zgonów. Naukowcy każdego roku odnajdują nowe korelacje między wpływem zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, a zaostrzeniem chorób przewlekłych czy wystąpieniem nowych chorób, wcześniej nie kojarzonych ze smogiem, np. choroby Alzheimera czy cukrzycy.

Dodatkowo, coraz więcej dowodów naukowych wskazuje na fakt, że prawdopodobnie nie ma bezpiecznego poziomu zanieczyszczeń, poniżej którego nie obserwuje się negatywnych skutków zdrowotnych.

– O chorobach przewlekłych z powodu smogu mówi się dużo, o konsekwencjach narażenia krótkoterminowego niewiele albo wcale – mówi Weronika Michalak z HEAL Polska. – Niesłusznie, bo przekroczenia dopuszczalnych limitów wskazują, że ten problem to chleb powszedni mieszkańców polskich miast. To, że my lub nasze dzieci są rozdrażnione, zirytowane, boli nas głowa, może być konsekwencją oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Niestety jednodniowa ekspozycja może prowadzić nawet do poważnych skutków zdrowotnych, np. udaru mózgu czy zawału serca. Ten wpływ widać wyraźnie w badaniach i statystykach szpitalnych – dodaje.

Nawet krótkotrwały wzrost stężenia drobnych pyłów zawieszonych o 10 µg/m3 przekłada się na wzrost ryzyka zgonu z powodu udaru mózgu o aż o 11%.

– Gołym okiem widać, że w okresie grzewczym, w miejscach i regionach, które są eksponowane na zanieczyszczenia powietrza, wzrasta liczba osób chorych i zgonów – podsumowuje lek. Tomasz Karauda, specjalista chorób wewnętrznych.

Przyszłość w oparach smogu

Poprawa jakości powietrza to proces wymagający działań na wszystkich szczeblach politycznych. Trudno mieć nadzieję, że już następnej zimy powietrze w Polsce stanie się czyste. Tym bardziej, że rząd przedłużył zawieszenie norm jakości węgla do końca lipca. Oznacza to, że węgiel marnej jakości trafi do pieców i kotłów również w nadchodzącym sezonie grzewczym.

Fakt, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce znaczenie przekracza normy, to jedno. Ale okazuje się, że nawet prawo nie chroni naszego zdrowia dostatecznie. Naukowcy przygotowujący zestaw rekomendacji biorą pod uwagę wyniki najnowszych badań naukowych, których decydenci niestety często nie są świadomi.

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że kolejnej zimy do domowych pieców znów trafi odpad węglowy, węgiel brunatny czy śmieci.

[Źródło: HEAL Polska]

Pełen raport „Chorzy na smog”

Sprawdź w naszym teście oczyszczaczy powietrza, które modele skutecznie ochronią ciebie i twoich bliskich przed groźnymi skutkami smogu

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...