Strona głównaNa CzasieJedna ładowarka do różnych urządzeń

Jedna ładowarka do różnych urządzeń

Opublikowano:

Stos ładowarek – każda do innego urządzenia? Za dwa lata pozbędziemy się niepotrzebnych ładowarek. Do każdego mobilnego urządzenia będzie pasowała ta sama, jednolita ładowarka.

Decyzję o ujednoliceniu ładowarek do urządzeń mobilnych właśnie podjął Parlament Europejski. Wszystkie smartfony, tablety i aparaty fotograficzne niezależnie od marki czy modelu będzie można ładować jedną ładowarką USB typu C.

Nowe prawo wejdzie w życie jesienią 2024 r. Na jednolitą ładowarkę do laptopów musimy poczekać do wiosny 2026 r.

Jednolita ładowarka dla środowiska

– Zmierzamy w kierunku ograniczenia tysięcy ton elektrośmieci – mówi europosłanka, Róża Thun, która od lat pracowała nad ujednoliceniem ładowarek w Unii Europejskiej.

– Szacuje się, że wyrzucone i nieużywane ładowarki stanowią około 11 tys. ton e-odpadów rocznie – dowiadujemy się z komunikatu Paramentu Europejskiego.

Jednolita ładowarka dla naszych kieszeni

Na nowych regulacjach skorzysta nie tylko środowisko naturalne, ale także oszczędzą konsumenci. Po pierwsze nie będą musieli kupować kilku różnych ładowarek do swoich urządzeń. Po drugie będą mieli wybór podczas zakupów: będą mogli kupić sprzęt z nową jednolitą ładowarką albo bez niej. PE prognozuje, że konsumenci oszczędzą 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach ładowarek.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Jaki ekspres kupić?

31 EKSPRESÓW DO KAWY W TEŚCIE: Ekspres automatyczny czy kapsułkowy? A może ręczny? Jaki...

Jaki odkurzacz jest dobry i tani?

65 ODKURZACZY W TEŚCIE: Czy droższy znaczy lepszy? Okazuje się, że w przypadku odkurzaczy...