0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaNa CzasieDzieci przestaną jeść śmieci?

Dzieci przestaną jeść śmieci?

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Czy ze sklepików i stołówek polskich szkół zniknie śmieciowe jedzenie? Jest na to sznasa.

 

Polskie dzieci tyją szybciej niż amerykańskie. Na nadwagę lub otyłość cierpi 28% chłopców i 22% dziewczynek – uczniów IV i VI klas podstawówek – alarmuje „Metro”.

 

Teoretycznie jadłospisy szkolnych stołówek powinny być ustalane na podstawie zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia. Posiłki mają być dostosowane do zapotrzebowania dziecka na składniki mineralne i energię. Ale to tylko zalecenia, z których w praktyce szkoły się nie wywiązują, bo nie muszą.

 

Jest jednak szansa, że półprodukty znikną ze szkolnych stołówek. Posłowie zaczęli prace nad zmianą ustawy o bezpieczeństwie żywienia, w której chcą zakazać sprzedaży śmieciowego jedzenia w sklepikach szkolnych. Teraz zastanawiają się, czy nie rozszerzyć zakazu także na produkty podawane w stołówkach i na wycieczkach szkolnych.

 

Projekt wymienia, jakich wartości cukru, soli i sodu nie mogą przekroczyć oferowane w szkolnych sklepikach produkty. Dzieci nie będą mogły kupić: słodyczy i wyrobów cukierniczych, które mają więcej niż 10 g cukru na 100 g (batoniki, ciastka), dań typu fast food i zupek instant, słonych przekąsek, które mają więcej niż 300 mg sodu na 100 g (paluszki, precelki), produktów mlecznych o zawartości ponad 15 g cukru na 100 g – słodkich serków i owocowych jogurtów, zbożowych (ponad 25 g cukru na 100 g) – na przykład drożdżówek, rogalików, napojów gazowanych i niegazowanych (słodkich i sztucznie barwionych) oraz napojów energetycznych.

 

Czy podobna lista zakazanych produktów, obejmie szkolne stołówki? Szczegóły mamy poznać jeszcze we wrześniu. (PAP) 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Dobre też wśród tanich

28 SZCZOTECZEK ELEKTRYCZNYCH W TEŚCIE: Większość szczoteczek z testu czyści zęby bardzo dobrze. Problemy...

Test ekspresów do kawy: Wybierz tani i dobry

31 EKSPRESÓW DO KAWY W TEŚCIE: Czy dobry ekspres musi być drogi? Nowy test...

Test oczyszczaczy: W poszukiwaniu czystego powietrza

7 OCZYSZCZACZY POWIETRZA W TEŚCIE: Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Taki, który skutecznie usuwa wirusy,...