0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Koniec z plastikiem

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Plastikowe sztućce, kubki, talerze, słomki i pałeczki do uszu zostaną zakazane. Zmiany czekają też plastikowe butelki i mokre chusteczki. Europa przyjmie nową dyrektywę mającą zmniejszyć zanieczyszczenie mórz i oceanów.

Jeśli plastikowe śmieci wyrzucane będą do mórz i oceanów w obecnym tempie, w 2050 r. ich masa przewyższy masę wszystkich ryb żyjących w tych zbiornikach wodnych – prognozuje Światowe Forum Ekonomiczne.

Nadchodzą restrykcje

Państwa Unii Europejskiej porozumiały się w kwestii redukcji zanieczyszczenia mórz i oceanów jednorazowymi produktami z plastiku. Dzięki temu w najbliższym czasie zakazane zostaną plastikowe sztućce, kubki, talerze, słomki i pałeczki do uszu. Już obowiązujące normy dotyczące odpadów staną się bardziej restrykcyjne.

Na ratunek morzom i oceanom

Jednym z głównym celów nowej dyrektywy jest ograniczenie wytwarzania plastikowych odpadów oraz zwiększenie ich ponownego wykorzystania. Efekt? Zmniejszenie zanieczyszczenia wybrzeży Europy i całego świata plastikowymi produktami i opakowaniami. To one bowiem są jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia wybrzeży naszego kontynentu, ale nie tylko. – Zaśmiecanie oceanów to rosnący problem w skali globalnej – podkreśla austriacka minister środowiska i turystyki, Elisabeth Köstinger, której kraj przewodniczył w 2018 r. Radzie Europy.

Z czym pożegna się Kowalski?

Co nowe przepisy będą oznaczać dla przeciętnego Kowalskiego? Przede wszystkim pożegna się on ze sztućcami, talerzami i słomkami z plastiku. Nie będzie mógł też korzystać z kubków, tacek i opakowań do żywności z ekspandowanego polistyrenu. Nowe prawo obejmie również produkty z plastiku oksydegradowalnego – materiały z dodatkiem substancji, które przyspieszają utlenianie i rozkład na mikrofragmenty. Tego typu plastik zanieczyszcza środowisko, nie jest biodegradowalny i negatywnie wpływa na konwencjonalny recykling – informuje Rada Europy.

Co z butelkami i chusteczkami?

Zamiany czekają także butelki do napojów produkowane z poliestrów PET. Otóż od 2025 r. będą one musiały zawierać co najmniej 25% materiałów nadających się do recyklingu, liczonych jako średnia dla każdego kraju. Natomiast w 2030 r. wszystkie plastikowe butelki będą musiały zawierać ich już przynajmniej 30%.

Na cenzurowanym znalazły się też mokre chusteczki. Ich producenci będą musieli zamieszczać na ich opakowaniach informację o zawartości plastiku oraz ostrzeżenie o potencjalnym szkodliwym wpływie na środowisko w przypadku nie wyrzucenia ich do śmietnika.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...