0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułyŻywnośćHerbata - Rozgrzewający napój na zimowe chłody

Herbata – Rozgrzewający napój na zimowe chłody

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Większość z nas pija herbatę codziennie. Mało kto zastanawia się jednak nad tym, ilu zabiegów potrzeba, byśmy mogli rozkoszować się tym najpopularniejszym napojem świata, który znany jest ze swych dobroczynnych właściwości. Najpierw uprawa drzewek lub krzewów herbacianych, później zbieranie, suszenie, skręcanie i sortowanie listków i w końcu tworzenie przeróżnych mieszanek herbaty przez specjalnych herbacianych kiperów.

Wiele popularnych herbat, które pijamy, to herbaciane mieszanki. Każda z nich może składać się z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu różnych gatunków herbat, które specjalni degustatorzy dobierają pod względem smaku i aromatu. Często łączą herbaty z różnych krajów lub regionów, ponieważ różnice między ich smakiem i jakością zależą od terenu uprawy – od jakości gleby i od klimatu.

Oto najpopularniejsze mieszanki herbat:

Earl Grey to kompozycja herbat chińskich albo chińskich i indyjskich. Na jej jakość w znacznej mierze wpływa ilość bergamoty (rodzaj pomarańczy). Do mieszanki Earl Grey dodaje się esencji z jej owocu.
English breakfast jest mieszanką herbaty indyjskiej, cejlońskiej oraz afrykańskiej. Napar z tej herbaty najlepiej pasuje do tłustych, smażonych dań lub do potraw o wyrazistym smaku (np. do wędzonej ryby).
Herbaty jaśminowe są jednymi z najpopularniejszych herbat aromatyzowanych. Pochodzą z Chin oraz z Tajwanu. Kwiaty jaśminu zbierane są o wschodzie słońca. Następnie przez cały dzień trzyma się je w chłodzie, by zbyt wcześnie się nie otworzyły. Po południu zaczynają się rozchylać. Wtedy układa się je na stosach w pobliżu gotowych liści herbaty zielonej, czerwonej lub czarnej. Po ponownym suszeniu kwiaty jaśminu mogą zostać zmieszane z liśćmi herbaty.

Jak powstaje herbata?

Herbata to wiecznie zielony krzew lub drzewo; ma ciemne, skórzaste listki oraz białe lub różowe wonne kwiaty i małe owoce-torebki. Po zebraniu liście herbaty poddawane są procesowi więdnięcia. Trwa on około 10 godzin. Jeszcze zielone liście herbaty wkłada się do bębnów obrotowych z nadmuchem gorącego powietrza. W ten sposób pozbawia się je od 30% do 40% wilgoci. Później liście są zgniatane w specjalnych maszynach, które je skręcają. Ten etap produkcji herbaty trwa mniej więcej pół godziny. Z liści wydziela się sok, który łączy się z tlenem i powoduje fermentację. W ten sposób powstają olejki eteryczne. Teraz kolej na suszenie zgniecionych liści. W specjalnych suszarniach dmucha się na herbatę przez 20 minut powietrzem o temperaturze 80-85°C. W końcu liście stają się czarne. Oznacza to, iż garbniki zostały utlenione. Następnie wysuszone liście są sortowane i pakowane.

Kilka wskazówek dla smakoszy
– Herbatę najlepiej przechowywać w porządnie zamkniętych pojemnikach.
– Naczynia z herbatą nie należy umieszczać w sąsiedztwie produktów wydzielających intensywne zapachy, ponieważ herbata bardzo łatwo je wchłania.
– Przed przygotowaniem herbaty powinniśmy podgrzać czajnik, w którym będziemy ją parzyć.
– Do zaparzania herbaty zawsze używajmy smacznej wody. To właśnie od wody w dużej mierze zależy smak herbaty. Najlepsza jest woda źródlana, oligoceńska, mineralna lub przynajmniej filtrowana. Wodę, która zawiera dużo chloru, najlepiej gotować bez przykrywki – dzięki temu część chloru będzie mogła się ulotnić.
– Herbatę białą lub zieloną powinniśmy zaparzać nie we wrzątku, ale w wodzie o temperaturze 70-95 °C.

Jak długo parzyć?

Po zaparzeniu herbaty trzeba odczekać od trzech do pięciu minut, żeby naciągnęła. W zależności od długości parzenia możemy uzyskać napój, który będzie w różny sposób działał na nasz organizm. Napar będzie pobudzający i orzeźwiający, jeśli odczekamy trzy minuty. Jeżeli czas parzenia będzie nieco dłuższy – od trzech do pięciu minut – uzyskamy napój odprężający i uspokajający. Jak to się dzieje? Otóż w pierwszych dwóch – trzech minutach naciągania, z herbaty przedostaje się do naparu prawie cała zawartość teiny (czyli herbacianej kofeiny). Dopiero w następnych minutach z listków uwalniają się garbniki, które z kolei wiążą kofeinę. Herbata zaparzana dłużej nie zawiera kofeiny i można ją pić nawet przed snem.

Na zdrowie
– Herbata zielona jest najbogatsza w cenne składniki potrzebne naszemu organizmowi – zawiera witaminę C, fluor i mangan.
– Czerwona chińska herbata Pu-Erh wspomaga pracę wątroby i oczyszcza organizm. Pobudza procesy trawienia i obniża poziom cholesterolu. Napój ten jest idealny dla osób z nadwagą.
– Herbata imbirowa wpływa dobroczynnie na trawienie, poprawia apetyt i zapobiega miażdżycy.
– Herbata żeńszeniowa odpręża, odtruwa organizm, poprawia jego odporność, a także podnosi sprawność psychiczną i fizyczną.
– Herbata mate działa orzeźwiająco, poza tym obniża cholesterol oraz hamuje apetyt.

Czy wiesz, że…
– Obecnie herbatę produkuje się w ponad 40 krajach.
– Największym producentem herbaty na świecie są Indie.
– Do największych konsumentów herbaty na świecie zalicza się: Republikę Irlandii (3,17 kg na osobę rocznie), Anglię (2,62 kg), Katar (2,31 kg) i Turcję (2,15 kg).
– Światowa roczna produkcja herbaty wynosi 2,5 mln ton, z czego 1,5 mln ton to herbaty zielone.
– Aż 84% sprzedawanej na świecie herbaty to herbata ekspresowa w torebkach, która
pojawiła się po raz pierwszy na rynku w 1953 roku.

Herbata w procentach (
79,3% – w tylu gospodarstwach domowych w Polsce pija się herbatę ekspresową;
61,9% – to procent gospodarstw domowych, w których pija się herbatę sypką;
47,8% – tylu Polaków pija ekspresowe herbaty ziołowe lub owocowe;
Ponad połowa Polaków, którzy spożywają herbatę, pije ją częściej niż raz dziennie.

10 najchętniej spożywanych marek

herbaty ekspresowej:
Lipton 37,7%**
Saga 21,0%
Tetley 12,6%
Brooke Bond 10,8%
Golden Assam 8,0%
Posti 5,0%
Dilmah 3,3%
Teekanne 3,1%
Bastek 3,0%
Lyons 1,7%

10 najchętniej spożywanych marek

herbaty sypkiej:
Saga 20,1%***
Golden Assam 18,5%
Lipton Yellow Label 14,9%
Brooke Bond 11,3%
Tetley 8,4%
Bastek 5,9%
Posti 5,9%
Dilmah 4,0%
Consumer 2,3%
Hiltop 2,1%

10 najchętniej spożywanych marek

ekspresowych herbat ziołowych i owocowych:
Herbapol 38,5%****
Lipton 15,9%
Vitax 14,1%
Tetley 7,4%
Bio-Fix 5,4%
Sun Tea 4,5%
Posti 3,9%
Eko-Fix 3,1%
Teekanne 2,9%
Dilmah 2,8%

( Dane pochodzą z badań TGI przeprowadzonych przez SMG/KRC od stycznia do czerwca 2001 roku.)
** Procent gospodarstw domowych, w których spożywa się herbaty ekspresowe
*** Procent gospodarstw domowych, w których spożywa się herbaty sypkie
**** Procent badanych, którzy spożywają ekspresowe herbaty ziołowe i owocowe

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Zbadaliśmy pestycydy w pomidorach z Lidla i Biedronki

Po teście jabłek kolej na pomidory. Okazuje się, że one również zawierają pozostałości pestycydów....

Jabłka z Lidla gorsze niż z Biedronki

Fundacja Pro-Test wykryła aż dziewięć różnych pestycydów w jabłkach z Lidla. W jabłkach z...

Test słuchawek: Od ucha do ucha

14 SŁUCHAWEK NAUSZNYCH W TEŚCIE: Test słuchawek wyłonił najlepsze modele. Okazuje się, że za...