Wiele osób uważa grzyby za danie pozbawione wartości odżywczych. Jednak to mit. Grzyby mają w sobie – wbrew obiegowej opinii – bardzo dużo dobrego.
Zalety grzybów można mnożyć: Przede wszystkim zawierają niewiele tłuszczu, natomiast dużo białka. Są też dobrym źródłem witamin (głównie z grupy B oraz witaminy D), a także składników mineralnych (potas, żelazo, fosfor, selen i mangan). Dodatkowo boczniaki zawierają kwas foliowy i B-D-glukan mający działanie przeciwnowotworowe.
W 90% grzyby składają się z wody, są więc bardzo niskokaloryczne (100 g to ok. 15 kcal). Idealnie nadają się dla osób, które chcą schudnąć.
Z drugiej strony należy pamiętać, że grzyby są ciężkostrawne, dlatego wymagają długiego gotowania.
Poza tym grzybów leśnych nie wolno jeść zbyt często i w zbyt dużych ilościach. Magazynują bowiem metale ciężkie, takie jak kadm, ołów czy rtęć. WHO zaleca zjadanie nie więcej niż 250 g grzybów leśnych tygodniowo.
W grzybach leśnych nadal występuje też radioaktywny cez 137 – wynik katastrofy reaktora w Czarnobylu.
Pod tym względem całkowicie bezpieczne są natomiast grzyby hodowlane.
I na koniec ciekawostka: Czy wiesz, że grzyby to największe organizmy na Ziemi? To, co widzimy, to tylko „owoc” tego organizmu, cała reszta, zwana grzybnią, jest przeważnie schowana w glebie, drewnie albo w innym źródle pożywienia. W USA w stanie Oregon rośnie grzyb o nazwie opieńka miodowa zajmujący przestrzeń 1200 boisk piłkarskich!