Do redakcji „Świata Konsumenta” nadchodzą listy od czytelników szukających pomocy w sprawach konsumenckich. Dziś publikujemy listy dotyczące oliwki dla niemowląt. Okazuje się, że złe doświadczenia z tym produktem ma sporo osób. Konsumenci odezwali się do nas po tym, jak temat oliwki poruszyliśmy w audycji „Poradnik konsumenta” (radio TOK FM, środy 20.00-21.00) współtworzonej przez „Świat Konsumenta”. O ustosunkowanie się do listów od konsumentów poprosiliśmy producenta oliwki (skróty od redakcji).
Droga Redakcjo
Chciałabym zaznaczyć, że oliwki i płyny do kąpieli mogą być dość interesującym tematem do testów, jako że bardzo często uczulają niemowlaki. Na forum internetowym (http://forum.gazeta.pl/) mamy najczęściej krytykują produkty firmy Johnson&Johnson – może warto więc im się dokładniej przyjrzeć. Choć akurat moje maleństwo dostało wysypki po oliwce Nivea Baby. Jestem więc bardzo zainteresowana testem tego produktu i sprawdzeniem wszystkich oliwek i płynów do kąpieli reklamowanych do używania „od urodzenia”. Ciekawe, czy badania potwierdzą czy też przesuną tę granicę wiekową.
Jeżeli pisaliby Państwo artykuł na ten temat to proszę zwrócić uwagę młodym mamom na zalety zwykłej nieperfumowanej parafiny, która jest najtańsza, a zarazem najbezpieczniejsza dla naszych milusińskich.
Serdecznie pozdrawiam
Iwona
Podczas planowania kolejnych testów produktów zawsze bierzemy pod uwagę sugestie naszych czytelników. Dlatego w najbliższym czasie w „Świecie Konsumenta” można spodziewać się testu kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt. Sprawdzenie ich jakości jest tym ważniejsze, że produkty przeznaczone dla najmniejszych dzieci powinny być w stu procentach nieskazitelne.
Dzień dobry
Wczoraj słuchałam audycji w radiu TOK FM i zaciekawiła mnie wypowiedź jednego ze słuchaczy na temat oliwki Johnson’s Baby (panu spuchła po niej twarz).Obiecał Pan w audycji, że dowie się, co firma dodaje do tej oliwki. Byłabym wdzięczna za taką informację ponieważ moje dziecko dostało wysypki po tej oliwce. Lekarze później ostrzegali mnie, że ta oliwka uczula. Powstaje więc pytanie, dlaczego używana jest w większości szpitali w Polsce? Z góry dziękuję za bliższe informacje.
Czytelniczka
Poprosiliśmy więc Annę Książek i Katarzynę Łukowską z firmy Johnson&Johnson o ustosunkowanie się do krytycznych opinii konsumentów na temat oliwki Johnson’s Baby.
Co może być przyczyną reakcji alergicznych oliwki dla niemowląt Johnson&Johnson? Jakie substancje o działaniu alergizującym lub podrażniającym znajdują się w jej składzie?
Podstawowa oliwka Johnson’s Baby składa się tylko z trzech składników: Paraffinum Liquidum, Isopropyl Palmitate i Parfum (zapach). Każdy z nich ma długą historię bezpiecznego wykorzystania w produktach kosmetycznych, sięgającą lat 50. Składniki te zostały dokładnie przetestowane i uzyskały odpowiednie certyfikaty (…). Składniki zapachowe spełniają najsurowsze wymagania techniczne, włączając najnowsze wymogi IFRA (International Fragrance Association ).
W Polsce formuła oliwki Johnson’s Baby została przetestowana i uzyskała pozytywną ocenę Centrum Zdrowia Dziecka jako spełniająca wymagania jako produkt kosmetyczny dla niemowląt i małych dzieci.
Generalnie każdy składnik zarówno kosmetyków, jak i żywności może powodować reakcje alergiczne u niektórych konsumentów. Firma Johnson&Johnson z najwyższą dokładnością i starannością wybiera i testuje wszystkie nowe składniki i produkty przed ich wprowadzeniem na rynek. Zwracamy szczególną uwagę, aby tylko bezpieczne składniki i produkty pojawiały się na rynku.
Jak Panie sądzą, dlaczego jest tak wiele skarg na Państwa produkt?
Do naszej firmy wpłynęło dotychczas tylko kilka oficjalnych zgłoszeń od konsumentów dotyczących oliwki (od początku 2006 r. otrzymaliśmy dwie reklamacje). Każdy ze zgłoszonych przypadków został dokładnie przeanalizowany zgodnie z obowiązującymi w firmie procedurami. Możemy stwierdzić, że nie ma medycznie potwierdzonych przypadków reakcji alergicznej po zastosowaniu oliwki Johnson’s Baby.
Jesteśmy świadomi pojawiających się opinii na temat oliwki na forach internetowych, jednak, jako że są to anonimowe wypowiedzi, nie jesteśmy w stanie się do nich odnieść, a tym bardziej podjąć standardowych działań tak, jak w przypadku oficjalnych reklamacji.
Czy oliwkę powinno się przechowywać w jakichś specjalnych warunkach?
Nie ma specjalnych wymagań odnośnie przechowywania oliwki Johnson’s Baby. Wszystkie kosmetyki Johnson&Johnson przed pojawieniem się na rynku muszą przejść serię obowiązkowych testów, które zapewniają ich fizyczną i chemiczną stabilność zarówno w normalnych, jak i w sztucznie zaostrzonych warunkach.
Czy pożywienie, którym karmione jest dziecko, ma wpływ na działanie oliwki? Jeśli tak, to jakie to pokarmy?
Nie, nie ma związku między rodzajem diety dziecka a działaniem i właściwościami nakładanej na skórę oliwki Johnson’s Baby.
W jaki sposób kontrolują Państwo oliwkę pod kątem oddziaływania na skórę?
Każdy produkt Johnson’s Baby przed pojawieniem się na rynku przechodzi serię surowych testów stosowania pod kontrolą dermatologiczną. Testy te potwierdzają, że oliwka Johnson’s Baby jest łagodna dla skóry i dobrze tolerowana zarówno przez dzieci jak i osoby dorosłe. Dodatkowo, jak wspomniałam wcześniej, oliwka Johnson’s Baby została przebadana także w Polsce w Centrum Zdrowia Dziecka i uzyskała opinię potwierdzającą, że spełnia wymagania jako produkt kosmetyczny dla niemowląt i małych dzieci.
W jaki sposób ustalana jest granica wiekowa, od której oliwkę można stosować i czy w ogóle istnieje taka granica?
Nie ma granicy wiekowej do stosowania oliwki Johnson’s Baby. Wyniki testów bezpieczeństwa i użytkowania oraz długa historia bezpiecznego stosowania potwierdzają, że oliwka jest doskonale tolerowana przez skórę zarówno osób dorosłych jak i dzieci. Oliwka Johnson’s Baby jest dobrze tolerowana nawet przez skórę noworodków.
Co Państwo robią, aby zapobiegać opisywanym w listach i na forum przypadkom?
W 2006 r. otrzymaliśmy tylko dwie oficjalne reklamacje dotyczące oliwki Johnson’s Baby. W obydwu przypadkach zastosowaliśmy standardowe procedury reklamacyjne Johnson&Johnson. W przypadku każdego oficjalnego zgłoszenia zawsze współpracujemy z konsumentami w celu wyjaśnienia przyczyny reklamacji. Każda reklamacja jest dokładnie analizowana, włączając ocenę medyczną. Dlatego też zachęcamy konsumentów, aby kontaktowali się z nami bezpośrednio w przypadku jakichkolwiek problemów ze stosowaniem naszych produktów (…).
Czy są jakieś przeciwwskazania do używania oliwki Państwa firmy?
Nie, nie ma przeciwwskazań (…). Oliwka Johnson’s Baby została stworzona z myślą o pielęgnacji skóry dziecka i ma długą historię bezpiecznego stosowania.
Trafiliście na bubel? Macie jakiś problem konsumencki? Piszcie o tym. Najciekawsze sprawy będziemy rozwiązywać na łamach „Świata Konsumenta”.