0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułySzczęścia szukaj w... domu

Szczęścia szukaj w… domu

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Za szczęściem nie ma co gonić gdzieś daleko. Największe szczęście daje ci… twój dom. Takie przynajmniej płyną wnioski z badania instytutu zajmującego się tematyką zagadnień związanych z jakością życia.

Badania przeprowadził duński Instytut Badań nad Szczęściem (Happiness Research Institute) we współpracy z Castoramą. A trzeba tu zaznaczyć, że kto jak kto, ale Duńczycy na szczęściu się znają – to ich kraj wymieniany jest od lat jako jeden z najszczęśliwszych na świecie. Badacze doszli do wniosku, że to domy są jednym z najważniejszych czynników decydujących o naszym szczęściu i dobrym samopoczuciu.

73% osób zadowolonych ze swojego domu czuje się także szczęśliwymi w życiu. To, jak mieszkamy, przyczynia się do naszego szczęścia w 15% i jest dla nas równie ważne jak zdrowie i forma fizyczna (14%) oraz znacznie istotniejsze niż zarobki (6%) czy wykonywana praca (3%). Niestety jedna na trzy osoby w Polsce twierdzi, że nie jest zadowolona ze swojego domu.

Jak zmierzono szczęście?

Aby zrozumieć związek między domem a poczuciem szczęścia, badacze zebrali opinie ponad 13 tys. osób w Europie, a także międzynarodowych ekspertów z psychologii i nauk społecznych, zagospodarowania przestrzennego i architektury w miastach. W trakcie badania odkryli, że powszechne poglądy o tym, co czyni nas szczęśliwymi w miejscu zamieszkania, często nie mają pokrycia w rzeczywistości. Niezależnie od naszych przekonań szczęście nie zależy od stanu własności, liczby współlokatorów i położenia nieruchomości w mieście czy na wsi.

Pięć emocji ważnych dla szczęścia

Badanie wykazało, że bez względu na to gdzie mieszkamy, nasze domy mają wpływ na pięć kluczowych potrzeb emocjonalnych – poczucie dumy, tożsamości, komfortu, bezpieczeństwa i kontroli. Gdy któraś z nich nie jest zaspokojona, ma to negatywne skutki dla naszego samopoczucia.

Duma – związana z czasem i energią, które zainwestowaliśmy, by w danym miejscu czuć się jak u siebie – ma największy wpływ i odpowiada za 44% naszego poczucia szczęścia w domu. Ale niestety prawie połowa (46%) ankietowanych Polaków wskazała, że nie czuje dumy ze swojego mieszkania.

Przestronnie nie znaczy więcej metrów

Wszyscy chcemy mieć przestronny dom, a także – w miarę możliwości – trochę miejsca na zewnątrz do naszej dyspozycji. Nie oznacza to jednak, że będziemy szczęśliwsi w większym lokalu. Badanie wykazało, że poczucie przestrzeni jest trzy razy ważniejsze niż rzeczywisty metraż, liczba pomieszczeń i liczba domowników. 20% respondentów twierdzi, że nie czuje, by ich domy były przestronne, bez względu na ich rzeczywisty metraż.

Kontrola, lecz niekoniecznie własność

Raport pokazuje, że kwestia własności ma niewielki wpływ na nasze szczęście. Z badania wynika, że aby czuć się szczęśliwym w domu, kluczowe jest poczucie kontroli, w którym często chodzi o to, by móc dokonywać zmian. Możliwość dostosowania domu do różnych etapów naszego życia, jest siedem razy ważniejsza niż fakt, czy posiadamy go na własność czy wynajmujemy.

– Nasze badania wskazują, że szczęścia często szukamy w niewłaściwych miejscach. Czasem to, co uważamy za przyczynę naszego szczęścia, i to, co rzeczywiście czyni nas szczęśliwymi, to różne rzeczy. Raport opiera się na przekonaniu, że nasze domy kształtują nasze życie. To w nich znajdujemy komfort i bezpieczeństwo, relaksujemy się i spędzamy czas z najbliższymi. W świecie wymagającym coraz więcej naszej uwagi nasze domy to miejsca, w których możemy znaleźć azyl i ostoję tłumaczyMeik Wiking, dyrektor generalny Instytutu Badań nad Szczęściem (Happiness Research Institute) i autor bestsellera „Hygge. Klucz do szczęścia”.

Czy Polacy są szczęśliwi w swoich domach?

64% Polaków twierdzi, że czuje się szczęśliwymi w swoich domach. Polska zajmuje dziewiąte miejsce na 10 krajów europejskich pod względem ogólnego poziomu szczęścia swych mieszkańców związanego z ich domami. Pierwszą pozycję zajmuje Holandia (83%), dalej Niemcy (77%) i Dania (76%).

Badanie wykazało także, że nasze poczucie szczęścia związanego z domem zwiększa się z wiekiem, zwłaszcza po 50. roku życia.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...

Które ziemniaki mają pestycydy? Sprawdziliśmy

Ziemniaki z Biedronki nie miały żadnych pozostałości pestycydów. Pod tym względem spełniały normy nawet...

Zbadaliśmy pestycydy w pomidorach z Lidla i Biedronki

Po teście jabłek kolej na pomidory. Okazuje się, że one również zawierają pozostałości pestycydów....