Zima daje mnóstwo możliwości uprawiania sportów. Który zimowy sport jest stworzony dla ciebie? A może jeszcze tego nie wiesz i zamierzasz zacząć uprawiać narciarstwo, snowboard lub łyżwiarstwo? Przygotowaliśmy przegląd zimowych dyscyplin oraz sprzętu, który będzie ci potrzebny do ich uprawiania.
Narty biegowe
Bieganie na nartach jest przyjemne i świetnie wyrabia kondycję. Mięśnie pracują równomiernie, a stawy nie są przeciążane. To sport idealny również dla początkujących.
Jak wybrać narty?
Tu wszystko zależy od naszych umiejętności. Są narty dla uczących się biegać, narty przełajowe – na różne trasy oraz modele dla zawodowców. Początkujący potrzebują nart bardziej miękkich. Nie porywajmy się od razu na modele dla zaawansowanych, bo bieganie nie sprawi nam przyjemności. Szersze i krótsze narty nadają się z kolei do biegu po głębokim śniegu, w którym są bardziej zwrotne. Najlepiej zawsze zdać się na rady sprzedawcy w sklepie sportowym.
Jak wybrać buty?
Wybierz wygodne buty. But powinien dokładnie obejmować piętę. Gdy zrobisz wypad, nie powinien fałdować się nad palcami i ich uciskać. Mogłoby to zakłócać przepływ krwi. Przy wyborze butów pamiętaj też, by pasowały do typu wiązań.
Jak dobrać kije?
Do klasycznego stylu biegania wybierz kije, których długość będzie pasowała pod wyciągnięte poziomo do przodu ramiona. Do stylu łyżwowego kije mogą być nieco dłuższe – powinny sięgać do brody.
Narty zjazdowe
Zjeżdżanie na nartach jest dziś prostsze niż dawniej dzięki wprowadzeniu desek carvingowych. Teraz jeździ się na krawędziach. Jazda stylem carvingowym oszczędza narciarzom stawy kolanowe, a poza tym spowalnia zjeżdżanie, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko niebezpiecznych urazów. Mimo to niezbędnym wyposażeniem każdego narciarza powinien być kask, który uchroni przed urazami głowy, a nawet może uratować życie.
Jakie narty wybrać?
Przy zakupie sprzętu decydować powinny nasze umiejętności oraz… cena. Narty dzielą się na twarde (szybsze) i bardziej miękkie (czulsze). Niemniej jednak w nartach carvingowych, największe znaczenie przy dopasowaniu do różnych rodzajów terenu, ma szerokość i promień skrętu. Najlepiej spytaj sprzedawcę w sklepie, jaki rodzaj nart ci poleca. Aby dobrać odpowiedni model, musi zadać ci kilka pytań: o stopień zaawansowania jazdy, wzrost i wagę.
Jaka długość?
Nie wybieraj nart krótszych niż zaleca producent. To wcale nieprawda, że na krótszych jeździ się łatwiej. Jeśli nie planujesz bić rekordów prędkości na stoku, przyda ci się następująca uniwersalna zasada: Kobiety dobierają narty sięgające do brody, zaś mężczyźni – do nosa. Osoby, które na nartach stawiają swoje pierwsze kroki, powinny kupić deski jeszcze o 5 cm krótsze.
Jak zadbać o narty?
Przed każdym sezonem trzeba naostrzyć krawędzie (ostre krawędzie zapewnią dobre trzymanie się na lodzie), wygładzić ślizgi, a także skontrolować ustawienie wiązań. Codziennie po skończonym zjeżdżaniu należy wytrzeć do sucha krawędzie i wiązania.
Jak zadbać o bezpieczeństwo?
Urazy głowy należą do najbardziej niebezpiecznych skutków kolizji narciarskich. Dlatego dzieci powinny koniecznie zakładać kask przed wyjściem na stok. Ale dorośli również – żeby dawać dobry przykład.
Buty narciarskie
Buty narciarskie to bardzo ważny element wyposażenia narciarza. Są odpowiedzialne za przenoszenie naszych ruchów na narty. Jeśli dobierzesz buty idealnie, jazda będzie ci lepiej wychodziła – po prostu narty będą się ciebie bardziej słuchały. Pamiętaj też, że buty narciarskie muszą być bardzo wygodne, żebyś mógł wytrzymać w nich cały dzień. Jeżeli marzną ci palce stóp, zastanów się nad kupnem nowej pary butów.
Jak wybrać buty?
Wybór zależy od umiejętności i stylu jazdy narciarza: lubisz śmigać, pędzić przed siebie czy raczej powoli przemieszczać się z miejsca na miejsce? Do jazdy rekreacyjnej najlepsze będą buty wygodne i miękkie, natomiast narciarze zaawansowani powinni wybrać twardsze buty, które mocniej przytrzymują nogę. Podczas kupowania najlepiej jednak poradzić się sprzedawcy w sklepie sportowym. On zmierzy stopę i dobierze odpowiedni rozmiar buta. Dobrze więc jeśli założysz skarpety, których będziesz używać na stoku. Nigdy nie kupuj większych butów, mając w planach zakładanie do jazdy drugiej pary skarpetek.
Po przymierzeniu buta przejdź się w nim kawałek, następnie ugnij kolana tak, jak podczas jazdy na nartach i zapnij buty. Jeśli mają właściwy rozmiar, palcami ledwo poczujesz ich przód. Nie przejmuj się, gdy na początku buty wydadzą się za ciasne – po około 10 dniach jazdy ułożą się do kształtu stopy. Sprawdź też, czy może twój kształt stopy wymaga użycia dodatkowej wkładki do buta. Niekiedy może ona znacznie poprawić wygodę.
Snowboard
Po deskę wybierz się do specjalistycznego sklepu sportowego. Tam w wyborze doradzi ci fachowiec. Możesz zdecydować się na deskę miękką, z zagiętymi do góry końcami (do jazdy freestylowej lub freeridowej, czyli po dzikim terenie, po puchu, ze skokami i innymi ewolucjami) lub deskę twardą (do jazdy w twardych butach), która jest nieco dłuższa (na przygotowany, twardy stok do slalomu i szybkiej jazdy).
Długość deski zależy od stylu twojej jazdy, od wzrostu i wagi. Dla większości nada się deska sięgająca do brody lub nosa. Ważna jest również szerokość deski, szczególnie dla kobiet. Powinny one wybrać węższy model, ponieważ mają z reguły mniejsze stopy.
Jakie buty i wiązania?
Dobre buty to podstawa – warte są wydanych na nie pieniędzy. Źle dobrane mogą zepsuć całą przyjemność jazdy.
W zależności od tego, jaki masz rodzaj deski, wybierz buty i wiązania miękkie lub twarde. Te pierwsze wiązania z wysokim tyłem lepiej chronią staw skokowy i umożliwiają lepsze krawędziowanie. Natomiast wiązania z niskim tyłem dają większą elastyczność przy skokach. W snowboardach twardych wiązania umocowane są pod ostrzejszymi kątami w stosunku do deski, dzięki czemu łatwiej jest przechodzić z krawędzi na krawędź i szybciej można wchodzić w zakręty.
Przy kupowaniu butów bądź cierpliwy – przymierzaj tyle par butów, aż znajdziesz te, które najlepiej pasują do twojej stopy. Pamiętaj przy tym, aby mieć na nogach skarpetki, w których będziesz jeździć. Dobrze dopasowany but po zawiązaniu powinien trzymać mocno stopę, aby pięta nie miała możliwości ruchu. Lepsze są buty z wewnętrzną wkładką niż takie, gdzie but wewnętrzny jest integralną częścią buta zewnętrznego. Te pierwsze lepiej trzymają nogę.
ŁYŻWY
Lepiej kupić własne niż pożyczać, chyba że jeździsz zupełnie okazjonalnie. Do wyboru masz łyżwy hokejowe lub figurowe. Początkujący mogą uczyć się na tańszych, a co za tym idzie – gorszych modelach. Dopiero później zdecyduj się na zakup łyżew lepszych. Ich ceny zaczynają się od około 200 zł. Przy zakupie zwróć uwagę na to, czy ostrze jest idealnie proste. Kiedy przymierzysz łyżwy, nic nie może w nich uwierać, co może zdarzyć się szczególnie w przypadku łyżew plastikowych.