0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Sprawdź, co wlewasz

Opublikowano:

spot_img

Czy kiedy tankujesz, możesz mieć pewność, że wlewane do baku paliwo nie uszkodzi silnika? Okazuje się, że nie zawsze. Wyjątkowo złą jakość ma biopaliwo – aż 33% zbadanych próbek biopaliwa miało różne nieprawidłowości.

Podczas gdy na wadliwe biopaliwo natknąć się łatwo, okazuje się, że jakość benzyny i oleju napędowego jest na szczęście znacznie lepsza. Co więcej, wciąż się poprawia – wynika z raportu Inspekcji Handlowej.

Lepiej tankować benzynę niż olej

Od kilku lat Inspekcja Handlowa sprawdza jakość paliw sprzedawanych w całej Polsce. Tym razem inspektorzy skontrolowali między innymi losowo wybrane stacje benzynowe i hurtownie paliwa.

Niewiele ponad 3% stacji skontrolowanych w 2009 roku sprzedawało benzynę i olej napędowy nie spełniające norm jakościowych. To nieco mniej niż rok wcześniej: Wtedy na chrzczone paliwo mogliśmy natknąć się na 4,2% stacji.

Z kontroli wynika, że mniej narażone na wadliwe paliwo są silniki benzynowe – tylko 2,58% wlewanej do baków benzyny nie odpowiadało wymaganiom prawa. Częściej zdarza się, że stacje sprzedają nam złej jakości olej napędowy – paliwo do diesla nie spełniało norm w 3,75% przypadków.

W najlepszej sytuacji wydają się jednak być właściciele samochodów na gaz. W przypadku gazu LPG zastrzeżenia dotyczyły w tym roku zaledwie 0,78% sprawdzonych placówek. To znaczna poprawa w stosunku do poprzedniego roku, kiedy to kontrolerzy wykryli wśród sprawdzonych przedsiębiorców aż 5,81% nieuczciwych.

Odstępstwa od norm jakościowych Inspekcja wykryła w województwach: lubuskim (6,25% skontrolowanych stacji), łódzkim (2, 38%), lubelskim (2,27%), śląskim (2,04%) i mazowieckim (1,12%).

Biopaliwo najgorsze

Inspektorzy sprawdzili też jakość oferowanych na rynku biopaliw ciekłych. Kontrola przeprowadzona w dziewięciu województwach wykazała nieprawidłowości w przypadku sześciu próbek paliw, a to stanowi aż 33,3% skontrolowanych. Łącznie kontrolą objęto dziewięć stacji i tyle samo hurtowni.

Kara dla nieuczciwych

W ramach kontroli przebadano także paliwo ze stacji, na które napłynęły skargi konsumentów. Sprawdzono też placówki wytypowane przez organy ścigania oraz te, na których w poprzednich latach stwierdzono nieprawidłowości. Z pobranych 1394 próbek oleju napędowego i benzyny na 774 stacjach zakwestionowano 68: 48 oleju napędowego (6,65%) i 20 benzyny (2,98%). Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono na stacjach, na których w latach poprzednich kwestionowano jakość oferowanych konsumentom paliw – 13,2% (w 2008 r. – 20%).

W wyniku przeprowadzonych kontroli w 2009 roku Inspekcja Handlowa skierowała do prokuratur 90 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Obowiązujące przepisy przewidują surowe sankcje za obrót paliwem złej jakości: grzywnę w wysokości do 1 mln złotych lub karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Tabele ze szczegółowymi wynikami każdej ze skontrolowanych stacji przedstawiamy poniżej.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Jaki ekspres kupić?

31 EKSPRESÓW DO KAWY W TEŚCIE: Ekspres automatyczny czy kapsułkowy? A może ręczny? Jaki...

Jaki odkurzacz jest dobry i tani?

65 ODKURZACZY W TEŚCIE: Czy droższy znaczy lepszy? Okazuje się, że w przypadku odkurzaczy...