Czy kiedy tankujesz, możesz mieć pewność, że wlewane do baku paliwo nie uszkodzi silnika? Okazuje się, że nie zawsze. Wyjątkowo złą jakość ma biopaliwo – aż 33% zbadanych próbek biopaliwa miało różne nieprawidłowości.
Podczas gdy na wadliwe biopaliwo natknąć się łatwo, okazuje się, że jakość benzyny i oleju napędowego jest na szczęście znacznie lepsza. Co więcej, wciąż się poprawia – wynika z raportu Inspekcji Handlowej.
Lepiej tankować benzynę niż olej
Od kilku lat Inspekcja Handlowa sprawdza jakość paliw sprzedawanych w całej Polsce. Tym razem inspektorzy skontrolowali między innymi losowo wybrane stacje benzynowe i hurtownie paliwa.
Niewiele ponad 3% stacji skontrolowanych w 2009 roku sprzedawało benzynę i olej napędowy nie spełniające norm jakościowych. To nieco mniej niż rok wcześniej: Wtedy na chrzczone paliwo mogliśmy natknąć się na 4,2% stacji.
Z kontroli wynika, że mniej narażone na wadliwe paliwo są silniki benzynowe – tylko 2,58% wlewanej do baków benzyny nie odpowiadało wymaganiom prawa. Częściej zdarza się, że stacje sprzedają nam złej jakości olej napędowy – paliwo do diesla nie spełniało norm w 3,75% przypadków.
W najlepszej sytuacji wydają się jednak być właściciele samochodów na gaz. W przypadku gazu LPG zastrzeżenia dotyczyły w tym roku zaledwie 0,78% sprawdzonych placówek. To znaczna poprawa w stosunku do poprzedniego roku, kiedy to kontrolerzy wykryli wśród sprawdzonych przedsiębiorców aż 5,81% nieuczciwych.
Odstępstwa od norm jakościowych Inspekcja wykryła w województwach: lubuskim (6,25% skontrolowanych stacji), łódzkim (2, 38%), lubelskim (2,27%), śląskim (2,04%) i mazowieckim (1,12%).
Biopaliwo najgorsze
Inspektorzy sprawdzili też jakość oferowanych na rynku biopaliw ciekłych. Kontrola przeprowadzona w dziewięciu województwach wykazała nieprawidłowości w przypadku sześciu próbek paliw, a to stanowi aż 33,3% skontrolowanych. Łącznie kontrolą objęto dziewięć stacji i tyle samo hurtowni.
Kara dla nieuczciwych
W ramach kontroli przebadano także paliwo ze stacji, na które napłynęły skargi konsumentów. Sprawdzono też placówki wytypowane przez organy ścigania oraz te, na których w poprzednich latach stwierdzono nieprawidłowości. Z pobranych 1394 próbek oleju napędowego i benzyny na 774 stacjach zakwestionowano 68: 48 oleju napędowego (6,65%) i 20 benzyny (2,98%). Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono na stacjach, na których w latach poprzednich kwestionowano jakość oferowanych konsumentom paliw – 13,2% (w 2008 r. – 20%).
W wyniku przeprowadzonych kontroli w 2009 roku Inspekcja Handlowa skierowała do prokuratur 90 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Obowiązujące przepisy przewidują surowe sankcje za obrót paliwem złej jakości: grzywnę w wysokości do 1 mln złotych lub karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Tabele ze szczegółowymi wynikami każdej ze skontrolowanych stacji przedstawiamy poniżej.