Mały parkuje lepiej

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Toyotą iQ najłatwiej zaparkować. Nie tylko dlatego, że jest mała. Ma także najmniejszy promień skrętu spośród 500 samochodów, jakie zostały poddane badaniom. Największy zaś ma – Fiat Scudo Kombi.

Samochód z małą średnicą skrętu łatwiej zaparkować. Łatwiej nim też manewrować w wąskich uliczkach. Eksperci niemieckiego automobilklubu ADAC postanowili sprawdzić zwrotność 500 samochodów z siedmiu klas. Każde z testowanych aut musiało zrobić pełen okrąg. Potrzebowały na niego od 8,45 m (Toyota iQ) do 13,08 m (Fiat Scudo Kombi). Pomiarów dokonano na zewnętrznym punkcie okręgu przy pojeździe.

Między najmniejszym i największym okręgiem, jakie wykonały testowane auta, jest ponad cztery i pół metra różnicy. Co ciekawe, to wcale niekoniecznie pojazdy z klasy wyższej są najbardziej skrętne. Ale i tak niemal wszyscy przegrani w swoich klasach, z wyjątkiem Smarta, robiły większe zakręty niż auta o najgorszych wynikach z górnej klasy średniej i z klasy wyższej.

Przyczyna dużej średnicy skrętu leży w większej odległości między kołami i w szerokich oponach. Również geometria układu kierowniczego decyduje o wielkości placu potrzebnego do wykonania skrętu.

Mercedes dowodzi jednak, że właściwa technika jazdy wystarczy, aby również duży samochód zrobił ciasny zakręt. Zresztą modele Mercedesa w klasach od średniej do wyższej przekonały badaczy – nimi najwygodniej skręcać.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test golarek: Ostra, lecz delikatna

9 GOLAREK ELEKTRYCZNYCH W TEŚCIE: Niektóre golarki szarpią skórę albo nie są wodoszczelne. Jest...

Najtańszy oczyszczacz w czołówce testu

12 OCZYSZCZACZY W TEŚCIE: W nowym teście oczyszczaczy powietrza w szranki stanęło 12 modeli....

Te opony są bezpieczne

32 OPONY ZIMOWE W TEŚCIE: Przyczepność na śniegu, lodzie i mokrej nawierzchni ma zimą...