0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Mały parkuje lepiej

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Toyotą iQ najłatwiej zaparkować. Nie tylko dlatego, że jest mała. Ma także najmniejszy promień skrętu spośród 500 samochodów, jakie zostały poddane badaniom. Największy zaś ma – Fiat Scudo Kombi.

Samochód z małą średnicą skrętu łatwiej zaparkować. Łatwiej nim też manewrować w wąskich uliczkach. Eksperci niemieckiego automobilklubu ADAC postanowili sprawdzić zwrotność 500 samochodów z siedmiu klas. Każde z testowanych aut musiało zrobić pełen okrąg. Potrzebowały na niego od 8,45 m (Toyota iQ) do 13,08 m (Fiat Scudo Kombi). Pomiarów dokonano na zewnętrznym punkcie okręgu przy pojeździe.

Między najmniejszym i największym okręgiem, jakie wykonały testowane auta, jest ponad cztery i pół metra różnicy. Co ciekawe, to wcale niekoniecznie pojazdy z klasy wyższej są najbardziej skrętne. Ale i tak niemal wszyscy przegrani w swoich klasach, z wyjątkiem Smarta, robiły większe zakręty niż auta o najgorszych wynikach z górnej klasy średniej i z klasy wyższej.

Przyczyna dużej średnicy skrętu leży w większej odległości między kołami i w szerokich oponach. Również geometria układu kierowniczego decyduje o wielkości placu potrzebnego do wykonania skrętu.

Mercedes dowodzi jednak, że właściwa technika jazdy wystarczy, aby również duży samochód zrobił ciasny zakręt. Zresztą modele Mercedesa w klasach od średniej do wyższej przekonały badaczy – nimi najwygodniej skręcać.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...