0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaArtykułyJak kupować gry, aby nie przepłacać

Jak kupować gry, aby nie przepłacać

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Przez długi czas gry planszowe uchodziły za relikt przeszłości i nie cieszyły się popularnością. Jednak od jakiegoś czasu ta forma rozrywki zaczyna wracać do łask. Niestety dla miłośników planszówek, nie należy ona do najtańszych. Warto jednak rozejrzeć się za ulubionymi grami w zagranicznych sklepach.

 

Wzrost popularności gier planszowych jest wynikiem obrania przez branżę nowego kierunku rozwoju. Coraz bardziej odchodzi się od gier, w których decydującym czynnikiem jest losowość. Obecnie większy nacisk kładzie się na wykorzystanie wiedzy i oparte na niej rozwijanie scenariusza gry. Planszówki stają się również o wiele atrakcyjniejsze pod kątem wizualnym. Niektóre z nich stanowią małe dzieła sztuki, z dopracowanymi w najmniejszym detalu elementami świata wymyślonego na potrzeby rozgrywki. A świat ten bardzo często znamy z popkultury. Jako pierwsze przychodzą na myśl gry planszowe i karciane oparte na motywach Gwiezdnych Wojen, Władcy Pierścieni czy Gry o Tron.

 

Imprezy dla graczy

 

Coraz częściej organizuje się także imprezy planszówkowe. – I coraz lepiej są one nagłaśniane. Trafiają nie tylko do graczy, ale i osób, które w tym hobby jeszcze nie siedzą – twierdzi Tomasz Dobosz z GambitTV, kanału YouTube zajmującego się planszówkami. Jako przykłady podaje takie imprezy, jak Pionek, GRAMY czy Rzuć Kostką. Dodaje również, że sklepy z planszówkami coraz częściej zajmują przestrzeń dużych galerii handlowych, przez co stają się łatwiej dostępne i łatwo dostrzegalne. – W końcu upada mit, że planszówki to tylko zabawka dla dzieci. Ludzie zaczynają rozumieć, że te gry mogą zbliżać całe rodziny – podsumowuje Dobosz.

 

Kosztowne hobby

 

Największym problemem dla miłośników planszówek są jednak ceny. Z reguły są one dość wysokie, niekiedy nawet przewyższają koszt zakupu gier komputerowych. Aby mieć w swoim domu porządną planszówkę, trzeba się liczyć z wydatkiem co najmniej 100 zł. Warto jednak rozejrzeć się za wymarzonymi grami w zagranicznych sklepach. Minusem jest tu fakt, że z reguły nie znajdziemy w nich wersji polskojęzycznych. Nie powinno to jednak odstraszyć prawdziwych fanów, którzy nierzadko polują na niedostępne w Polsce tytuły.

 

Jako pierwszy przykład weźmy wspomnianą wcześniej Grę o Tron. Na rynku znajdziemy sporo planszówek i gier karcianych opartych na popularnej powieści. Najczęściej spotykaną jest „Game of Thrones Board Game 2nd Edition”. Bardzo kuszące dla fanów serii może być też wejście w posiadanie karcianej wersji gry opartej w dużej mierze na serialu. W Polsce jest praktycznie nieosiągalna, za to za granicą można ją znaleźć bez problemu i to po całkiem korzystnych cenach. W brytyjskim sklepie Shire Games można ją kupić już za 23.99 funtów czyli ok. 125.38 zł (wszystkie kursy z dnia 26.07.2016. za serwisem Cinkciarz.pl).

 

Inna gra, ciesząca się sporą popularnością wśród fanów planszówek, to „Age of Conan – the Strategy Board Games”. Ta akurat jest dostępna w Polsce, jednak jej cena może odstraszyć. W Centrum Gier Rebel.pl, kosztuje ona aż 459.95 zł. Ceny tej gry w zachodnich sklepach są zdecydowanie korzystniejsze. W USA można ją znaleźć już za 54.99 funtów (ok. 287.37 zł), natomiast w USA już za 56.99 dolarów (ok. 227.17 zł).

 

Przykładów gier, które są niedostępne w Polsce lub dostępne za granicą w korzystniejszych niż krajowe cenach, jest mnóstwo. Ważne jest jednak to, że na zakupie planszówek i karcianek z zagranicy można zaoszczędzić więcej niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Wystarczy, że wymienimy walutę w odpowiednim miejscu. Najkorzystniejsze oferty prezentują serwisy internetowe. – Wymieniając walutę przez internet, klient zaoszczędza na spreadzie. W związku z tym otrzymuje korzystniejsze kursy, niż w tradycyjnym kantorze czy banku – mówi Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl, największego w Polsce kantoru online.

 

Co jak nie chcemy kupić?

 

Jeśli nie zależy nam na kolekcjonowaniu planszówek, a bardzo chcielibyśmy zagrać w konkretną grę, możemy też ją wypożyczyć. Ile to kosztuje? Wypożyczalnie przyjmują różne strategie. Niektóre uzależniają ceny od rynkowej wartości gry, inne po prostu od popularności. Ogólnie jednak koszt jest zdecydowanie mniejszy niż kupno planszówki. Jedna z warszawskich wypożyczalni grę wartą ponad 120 zł udostępni nam na trzy dni za 16 zł. Możemy oczywiście wydłużyć okres wypożyczenia, ale każdy dodatkowy dzień będzie nas kosztował 4 zł. Niestety, wypożyczalnie niechętnie wysyłają planszówki pocztą, dlatego z reguły trzeba będzie pofatygować się po grę osobiście.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...