Pociąg przerwał jazdę, nie dojechałeś na czas, spóźniłeś się na ważne spotkanie? Oto, czego możesz domagać się od przewoźnika w takiej sytuacji.
Wcale nie musisz załamywać rąk nad stanem polskich kolei i strajkami kolejarzy. Jeśli znasz swoje prawa jako pasażera pociągów, jesteś na wygranej pozycji. Co ci zatem przysługuje, gdy pociąg się opóźnia?
Opóźnienie pociągu
W przypadku opóźnienia pociągu przekraczającego 60 minut przewoźnicy mają obowiązek zaoferowania pasażerom trzech opcji do wyboru:
• zwrotu pełnego kosztu biletu na odcinku lub odcinkach trasy, które nie zostały zrealizowane, oraz za część trasy, która została już pokonana, jeśli dalsza podróż jest bezcelowa w kontekście pierwotnego planu podróży;
• kontynuowanie lub zmianę trasy podróży do miejsca docelowego przy zachowaniu porównywalnych warunków przewozu w najbliższym możliwym terminie;
• kontynuowanie lub zmianę trasy podróży do miejsca docelowego przy zachowaniu porównywalnych warunków przewozu w późniejszym, dogodnym dla pasażera terminie.
Jeżeli z powodu opóźnienia pasażer poniósł szkodę (np. utratę części zarobków w wyniku spóźnienia do pracy), może dochodzić od przewoźnika odszkodowania na drodze sądowej.
Bardziej szczegółowe przepisy dotyczą pociągów typu: Express, Express InterCity, Eurocity oraz EuroNight. Ich pasażerowie, nie tracąc prawa do przewozu, mogą żądać odszkodowania w przypadku opóźnienia pociągów, zgodnie z następującymi zasadami:
• od 60 do 119 minut opóźnienia: 25 proc ceny biletu;
• od 120 minut opóźnienia: 50 proc. ceny biletu.
Reklamacje
Podróżnym przysługuje prawo złożenia reklamacji zarówno w razie przerwy w podróży, jak i opóźnienia. Należy ją złożyć w formie pisemnej w dowolnym punkcie odprawy przewoźnika lub w miejscu wskazanym przez przewoźnika.
Odpowiedź na reklamację powinna nadejść nie później niż w ciągu 30 dni. Jedynie w uzasadnionych przypadkach i po poinformowaniu o tym konsumenta ten czas może wydłużyć się do trzech miesięcy. Brak odpowiedzi w tym terminie oznacza uwzględnienie reklamacji.
Gdzie szukać pomocy?
Podróżny może także złożyć do prezesa Urzędu Transportu Kolejowego skargę na odpowiedź lub brak odpowiedzi na reklamację lub skargę skierowaną pod adresem przewoźnika. Do skargi do Prezesa UTK należy dołączyć: kopię skargi skierowanej do przewoźnika, odpowiedź przewoźnika, jeżeli została udzielona, bilet na daną trasę lub potwierdzenie rezerwacji oraz inne istotne dokumenty potwierdzające naruszenie prawa pasażera w ruchu kolejowym.