Ekologiczne święta

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Jak co roku przed świętami wpadamy w szał zakupów. A co po świętach? Znów będą rosły góry śmieci… Ale tak wcale być nie musi. Święta można urządzić trochę bardziej ekologicznie. Wystarczy zastosować się do tych kilku rad.

 

Lampki LED zamiast żarówek

 

Na święta nasze choinki, balkony, domy i ogrody toną w morzu światełek. Jeśli o bożonarodzeniowy nastrój dbają tradycyjne żarówki, później może niemiło zaskoczyć nas rachunek za prąd. Na przykład trzy łańcuchy, każdy po 260 watów, włączone przez 10 godzin dziennie, to miesięczny wydatek ponad 100 złotych. Jaka jest na to rada? Lampki LED! Dzięki nim oszczędzisz 80% na prądzie. Zakup lampek zwróci się już po jednym sezonie.

 

Polskie choinki zamiast skandynawskich

 

Im choinka wyrosła dalej od twojego domu, tym dłuższą drogę musiała przebyć, by go ozdobić. Do takiego transportu trzeba zużyć sporo paliwa. W dodatku choinka musiała być obficie nawożona i opryskiwana. Bardziej ekologicznym wyborem będzie świerk lub jodła z krajowej plantacji. Jeszcze lepiej kupić drzewko bezpośrednio od plantatora.

 

A może choinka sztuczna? Taką alternatywę odradzamy – przecież i tak któregoś dnia wyląduje na śmietniku. W przeciwieństwie do choinek z tworzywa sztucznego, te prawdziwe szybko zamienią się w kompost.

 

Ozdoby ze słomy zamiast plastiku i lamety

 

Nie kupuj świątecznych ozdób z plastiku i lamety, jeśli nie chcesz zaśmiecać środowiska. Do dekoracji choinki wybieraj dary matki natury: gwiazda ze słomy, ozdoby z suszonych plasterków pomarańczy, z orzechów, pierniczków, masy solnej – daj się ponieść fantazji.

 

Papier do pakowania z recyklingu

 

Zbyt wiele prezentów ląduje od razu po świętach w szufladzie lub na strychu. Dlatego dobrze przemyśl, co komu dajesz. Dzieci nie zalewaj masą tanich, plastikowych zabawek, bo szybko nie będą się do niczego nadawać. Lepiej wybierz zabawki z drewna, ale – uwaga – niemalowanego (patrz wyniki testu drewnianych zabawek).

 

Prezenty zapakuj w papier z recyklingu. Zalety takiego rozwiązania odczuje nie tylko środowisko naturalne. Również obdarowani będą zadowoleni, bo taki papier możesz samodzielnie pomalować i ozdobić. 

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test golarek: Ostra, lecz delikatna

9 GOLAREK ELEKTRYCZNYCH W TEŚCIE: Niektóre golarki szarpią skórę albo nie są wodoszczelne. Jest...

Najtańszy oczyszczacz w czołówce testu

12 OCZYSZCZACZY W TEŚCIE: W nowym teście oczyszczaczy powietrza w szranki stanęło 12 modeli....

Te opony są bezpieczne

32 OPONY ZIMOWE W TEŚCIE: Przyczepność na śniegu, lodzie i mokrej nawierzchni ma zimą...