0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Źródło energii

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Czy wypicie energy drinka rzeczywiście doda nam skrzydeł? Na ile działanie dostępnych w naszych sklepach napojów jest energetyzujące? Badaniom na zawartość tauryny i kofeiny poddaliśmy sześć popularnych energy drinków z polskiego rynku.

To właśnie tauryna i kofeina zawarte w napojach energetyzujących są odpowiedzialne za zastrzyk energii, którego oczekujemy, gdy sięgamy po tego typu napoje.

Moc składników

Zwykły napój pijemy dla orzeźwienia. Co innego napój energetyzujący, zwany też energy drinkiem – ich zadaniem jest dodanie nam energii i odświeżenie umysłu. Napojów energetyzujących nie należy mylić z napojami izotonicznymi. Te drugie zawierają odpowiednio dobrane składniki mineralne i przeznaczone są głównie dla sportowców, aby uzupełnić niedobory płynów i elektrolitów utracone wraz z potem podczas wysiłku fizycznego. Napoje izotoniczne nadają się doskonale do gaszenia pragnienia i mogą być spożywane bez ograniczeń, ale nie energy drinki – z nimi, podobnie jak z kawą, przesadzać nie wolno. Lepiej nie wypijać ich więcej niż trzy puszki dziennie. Dzieci poniżej 15. roku życia oraz kobiety w ciąży i karmiące powinny z tego napoju zupełnie zrezygnować. Pamiętajmy też, by nie łączyć energy drinków z alkoholem, ponieważ wzmagają jego wchłanianie.

Skąd bierze się energia w puszce napoju energetyzującego? Zawdzięczamy ją substancjom biologicznie aktywnym: głównie kofeinie, taurynie, a także inozytolowi, guaranie, glukuronolaktonie, niekiedy karnitynie oraz odpowiednio dobranym witaminom (głównie z grupy B). My przyjrzeliśmy się bliżej zawartościom tych dwóch pierwszych substancji w sześciu markach napojów.

Test

Na zlecenie „Świata Konsumenta” akredytowane laboratorium zmierzyło, ile tauryny i kofeiny zawierają następujące napoje zakupione w polskich sklepach: „1”, Burn, Red Bull, Shell V-Power, Tiger i XL. Zgodnie z tym, co producenci piszą na etykietach, wszystkie te napoje charakteryzowały się porównywalną deklarowaną zawartością substancji biologicznie czynnych (tauryny i kofeiny). W związku z tym wszystkie produkty w teście obiecują nam porównywalne właściwości pobudzające. Jaki był natomiast wynik badań?

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Zbadaliśmy pestycydy w pomidorach z Lidla i Biedronki

Po teście jabłek kolej na pomidory. Okazuje się, że one również zawierają pozostałości pestycydów....

Jabłka z Lidla gorsze niż z Biedronki

Fundacja Pro-Test wykryła aż dziewięć różnych pestycydów w jabłkach z Lidla. W jabłkach z...

Test słuchawek: Od ucha do ucha

14 SŁUCHAWEK NAUSZNYCH W TEŚCIE: Test słuchawek wyłonił najlepsze modele. Okazuje się, że za...