0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Złudne piksele

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Złudne piksele

17 APARATÓW W TEŚCIE: Więcej pikseli, więcej funkcji, większy zoom… Producenci aparatów fotograficznych bombardują nas danymi i liczbami – im więcej, tym lepiej – zachęcają. Ale nie mają racji. Testy Fundacji Pro-Test pokazują, że te najbardziej bogato wyposażone aparaty wcale nie są najlepsze.

Na co więc trzeba naprawdę zwracać uwagę, kiedy wybieramy aparat cyfrowy? Wyjaśnimy to w tym teście. Przedstawimy też szczegółowe wyniki badań laboratoryjnych 17 modeli aparatów kompaktowych.

Jaki rodzaj?

Jaki aparat kupić? Zanim zdecydujesz się na konkretną markę i model, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki typ aparatu będzie najlepszy dla twoich potrzeb. Do wyboru masz trzy główne typy cyfrówek: kompakty, aparaty bridge oraz systemowe.

Kompakty – jak sama nazwa wskazuje – są małe i poręczne. Modele wyposażone w obiektyw z zoomem nadają się do każdego ujęcia. Aparaty kompaktowe to idealny wybór dla początkujących, do zabrania ze sobą na urlop i rodzinne spotkania.

Aparaty systemowe chętnie wybierają amatorzy z większym zacięciem do fotografowania, a także profesjonaliści. Taki sprzęt ma wymienne obiektywy, co pozwala na uzyskanie zdjęć lepszej jakości.

Aparaty typu bridge (z ang. most) są – co sugeruje ich nazwa – mostem łączącym kompakty z aparatami systemowymi. Obiektyw z zoomem i technika robienia zdjęć są w nich takie jak w aparacie kompaktowym, zaś wygląd i duża liczba możliwych ustawień ręcznych łączy je z aparatami systemowymi. Dla kogo są przeznaczone aparaty bridge? To dobry wybór dla amatorów, którzy chcieliby wprowadzić nieco kreatywności do swoich zdjęć, lecz nie chcą wydawać na sprzęt zbyt dużo.

Trzy opisane powyżej typy aparatów od czwartego typu – lustrzanek – odróżniają niewymienne obiektywy i inna zasada działania. Sercem lustrzanki jest, jak sama nazwa wskazuje, lustro. Zdjęcie powstaje dzięki niemu i pryzmatowi. Jeśli jesteś miłośnikiem fotografii albo profesjonalnym fotografem, zapewne zainteresuje cię nasz test lustrzanek i aparatów systemowych.

Te ostatnie to aparaty – systemowe – są bez lustra, za to mają ogromną zaletę lustrzanek – wymienne obiektywy. Ponieważ z wnętrza aparatu systemowego producenci usunęli lustro, udało im się zmniejszyć odległość między matrycą a obiektywem, dzięki czemu nowy aparat jest mniejszy i bardziej poręczny od lustrzanki, a pod względem jakości zdjęć może z nią śmiało konkurować. Ta jeszcze stosunkowo nowa technologia w świecie fotografii nazywa się mikro 4/3.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...