0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Wybierz najlepiej!

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

61 KAMER W TEŚCIE: Dobra kamera uwieczni chwile, które chcesz zapamiętać. Słaba je zepsuje. Dlatego zanim kupisz kamerę, sprawdź, jak wypadła w teście.

Do laboratorium trafiło tym razem aż 61 modeli kamer, w tym zarówno kamery HD, jak i te o standardowej rozdzielczości. Badacze porównali je pod względem tak ważnych dla ciebie parametrów, jak: jakość obrazu, dźwięku, łatwość obsługi, czas pracy do momentu wyładowania się i jeszcze paru innych. Dzięki temu możesz dokonać świadomego wyboru kamery najlepszej dla ciebie. Podpowiadamy też, których modeli lepiej nie kupować, jeśli nie chcesz mieć poczucia, że wyrzuciłeś pieniądze w błoto.

Najlepsza z tanich

Nowa kamera to spory wydatek. Na czele testu uplasowały się dość drogie modele. Zwycięzca kosztuje na przykład aż 5268 zł. W teście jest tylko jedna inna kamera, za którą trzeba zapłacić jeszcze więcej…

Testowane kamery: CamOneInfinity, Canon Legria HF G25, Canon Legria HF G30, Canon Legria HF R406, Canon Legria HF R46, Canon Legria HF R47, Canon Legria HF R48, Canon Legria Mini, GoPro HD Hero2 Motosport Edition, GoPro HD Hero2 Outdoor Edition, GoPro HD Hero2 Surf Edition, IonAirProWiFi, JVC Everio GC-PX100B, JVC GZ-E10, JVC Everio GZ-E105, JVC Everio GZ-E300, JVC Everio GZ-E305, JVC Everio GZ-EX310, JVC Everio GZ-EX315, JVC Everio GZ-EX510, JVC Everio GZ-EX515, JVC GZ-GX1, JVC GZ-V500, JVC GZ-VX715, JVC Everio GZ-VX810, JVC Everio GZ-VX815,Samsung HMX-F90, Samsung HMX-H400, Samsung HMX-Q20, Samsung HMX-QF30, Sony HDR-CX220E, Sony HDR-CX280E, Sony HDR-CX320E, Sony HDR-CX410VE, Sony HDR-GW55VE, Sony HDR-GW66VE, Sony HDR-PJ220E, Sony HDR-PJ320E, Sony HDR-PJ420VE, Sony HDR-PJ650V, Sony HDR-PJ650VE, Sony HDR-PJ780VE, Sony HDR-TD30VE, Panasonic HC-V10, Panasonic HC-V100, Panasonic HC-V110, Panasonic HC-V210, Panasonic HC-V500, Panasonic HC-V510, Panasonic HC-V520, Panasonic HC-V720, Panasonic HC-X810, Panasonic HC-X920, Panasonic HX-WA3, Panasonic HX-WA30, Panasonic HX-DC3, Toshiba Camileo Clip, Toshiba Camileo S40, Toshiba Camileo X150, Toshiba Camileo X450, Toshiba Camileo Z100

Czy to znaczy, że na dobry sprzęt do filmowania musisz wydać majątek? Wcale nie!Wystarczy dobrze poszukać, a szybko znajdziesz niedrogi, a przy tym dobry model. Przykład? To Sony HDR-GW55VE za 1749 zł. W dodatku kręci filmy w niemal najwyższej jakości obrazu spośród wszystkich 61 przetestowanych kamer.

Z kolei inny niedrogi, a przy tym dobry model to Sony HDR-CX280E. Wyróżnia się najlepszym stosunkiem ceny do jakości w teście: Przy cenie 949 zł otrzymał ogólną ocenę dobrą.

Ale uważaj – nie każda niedroga kamera będzie dobrym wyborem. Jeśli będziesz kierował się tylko i wyłącznie ceną, o pomyłkę bardzo łatwo. Ranking zamykają bowiem liczne tanie i – jak wykazały badania – kiepskiej jakości modele. Z pewnością nie możemy polecić ci Toshiby Camileo X150, choć kosztuje tylko 485 zł. Jakości jej obrazu nie mogliśmy ocenić wyżej niż miernie. Po części to wina stabilizatora obrazu, który właściwie nie spełnia swojej roli. Jakość dźwięku też pozostawia wiele do życzenia. To już lepszym wyborem będzie Toshiba Camileo Clip: kosztuje jedyne 268 zł (to najtańsze urządzenie w teście), a jej jakość oceniliśmy dostatecznie.

Jak oszczędzić na kamerze?

Jeśli nie jesteś zawodowcem, twoja kamera nie musi mieć wszystkich możliwych funkcji i technologii. Jeśli wybierzesz tylko te, które będą dla ciebie naprawdę przydatne, możesz sporo zaoszczędzić.

Chcesz tylko od czasu do czasu utrwalić ciekawy moment? Nie wydawaj fortuny na drogą kamerę HD. Rozważ zakup tańszego, niewielkiego modelu. A może wystarczy ci zwykły smartfon? Jeżeli już masz taki, który kręci dobre filmy, kamera może okazać się zbędna. W teście smartfonów sprawdzisz, jak różne modele radzą sobie z filmowaniem. Jest wśród nich smartfon, który jakością filmów dorównuje niejednej kamerze z prawdziwego zdarzenia.

3D czy nie?

Być może kusi cię napis „3D” na kamerze. Czy warto ulec tej pokusie i kupić sprzęt, który potrafi nagrywać filmy trójwymiarowe? Wyjaśniamy: 3D to stosunkowo nowa technologia w świecie kamer. I od razu podnosi ich cenę.

W teście dwie kamery kręcą filmy 3D: to Sony HDR-TD30VE za 3606 zł (ten model robi to bardzo dobrze) i Toshiba Camileo Z100 za 712 zł (jakość filmów 3D okazała się w tej kamerze dobra, ale reszta parametrów już niekoniecznie, dlatego model ten znalazł się na szarym końcu rankingu).

Zastanów się więc, jak często nagrywałbyś filmy w 3D. Poza tym właścicielom kamer z tą funkcją przydałby się też telewizor 3D, żeby móc w pełni wykorzystać ich możliwości.

Nowości nie zawsze lepsze


I jeszcze jedna praktyczna rada: z doświadczenia badaczy z naszego laboratorium wynika, że nie zawsze warto wybierać najnowszy model. Producenci kamer wprowadzają na rynek nowe modele wiosną – w marcu i kwietniu. To idealny moment, by kupić porządnie przecenione urządzenie z zeszłego sezonu.

Test pokazuje, że starsze modele często w niczym nie ustępują nowym. Niekiedy zmiany wprowadzane przez producentów są czysto kosmetyczne i nie wpływają na polepszenie jakości czy użyteczności sprzętu. Dlatego lepiej nie kieruj się datą produkcji kamery, tylko wynikami testu. Wśród dobrze ocenionych modeli jest sporo starszych urządzeń od paru dostatecznych, które są od nich nowsze.

Co da ci wizjer?

W praktyce okaże się, że nie na wszystkim warto oszczędzać. Weźmy na przykład taki wizjer. Kamery z początku rankingu są w niego wyposażone. Te na dalszych miejscach już nie. W ich przypadku filmując, nie można już przyłożyć kamery do oka. A to przydaje się, kiedy kamery używasz w silnym słońcu. Światło padające na wyświetlacz sprawia, że filmowany motyw staje się słabo widoczny. Zaczynasz filmować prawie po omacku.

Wyjątek stanowi Panasonic HC-X920. W nim brak wizjera wynagradza najwyżej w teście oceniony wyświetlacz.

Wizjer ma jednak jeszcze jedną zaletę. Otóż dzięki temu, że kamerę umieszczasz przy oku, trzymasz ją stabilniej.

Rada na kiepski dźwięk

W kamerze ważna jest nie tylko jakość obrazu. Równie istotny jest dźwięk. Spośród przebadanych modeli najczystszy dźwięk nagrywa zwycięzca testu – Sony HDR-PJ780VE. To jego kolejna cecha, która usprawiedliwia wysoką cenę.

Uszy wymagających użytkowników zadowoli również JVC Everio GC-PX100B. Jednak w jego przypadku jakość obrazu pozostaje wyraźnie w tyle za jakością dźwięku.

Do kamery o gorszym dźwięku można dokupić mikrofon zewnętrzny. Problem polega tylko na tym, że z reguły właśnie te tańsze modele, o słabszej jakości dźwięku, nie mają wejścia, do którego taki mikrofon można by podłączyć.

Jesteś właścicielem Ion Air Pro WiFi lub Toshiby Camileo X150 – kamer, których dźwięk musieliśmy ocenić niedostatecznie? Jeszcze nic straconego. Zawsze możesz dokupić cyfrowy dyktafon. To małe urządzenie będzie nagrywało dźwięk niezależnie od kamery. Co więcej, można je umieścić blisko źródła dźwięku. Później, podczas obróbki nagrania za pomocą programu komputerowego, odpowiednio połączysz dźwięk z obrazem.

Kamera zamiast aparatu?

Wszystkie kamery z testu potrafią też robić zdjęcia. Chcesz zaoszczędzić miejsce w walizce? Nie musisz zabierać aparatu. W teście jest 10 kamer, które zdjęcia robią bardzo dobrze. Najtańszy z nich jest Panasonic HX-DC3. Kosztuje 759 zł, tyle że jakość jego filmów jest jedynie dostateczna. Ale jego najpoważniejszą wadą jest krótki czas pracy po naładowaniu baterii.

Niestety minusem zdjęć z kamery jest fakt, że nie zrobisz ujęcia szerokokątnego. Zresztą to samo dotyczy filmowania. Kiedy na przykład nagrywasz koncert jazzowy, stojąc bezpośrednio przed sceną, wszyscy muzycy raczej nie załapią się na jednym ujęciu.

Więcej o pojedynku kamera kontra aparat przeczytasz tutaj.

Lekka waga, lekka cena, słaba jakość

W podróży ważna jest też waga sprzętu, który ze sobą zabierasz. Tu punktują tańsze modele – z reguły z niską ceną wiąże się też niska waga.

Najlżejsze urządzenia z testu ważą 72 g. Wśród nich znajdziesz takie modele, jak: kieszonkowa Toshiba Camileo Clip za 268 zł czy trzy sportowe kamery GoPro, które kosztują od 1259 do 1499 zł. Niestety żadne z tych urządzeń nie przekonało naszych badaczy swoją jakością.

No ale jeśli argument wagi do ciebie przemawia, to zapewne nie będziesz chciał wybrać znacznie lepszego, lecz ważącego blisko kilogram Canona Legria HF G30 w równie potężnej cenie 5751 zł. Nie musisz, wśród 61 przetestowanych modeli z pewnością znajdziesz coś pośredniego, co dla ciebie okaże się najlepszym wyborem.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...