30 PRALEK W TEŚCIE: Nowy test pralek pokazuje jasno: różnice między pralkami są bardzo duże. Nawet pranie i wirowanie nie każdej wychodzi tak jak powinno. Duże różnice są też w zużyciu prądu. Sprawdź w teście, która pralka jest najlepsza i oszczędna.
30 pralek dostępnych na polskim rynku pojechało do laboratorium. Tam przeszły szczegółowe badania. Nasi naukowcy sprawdzili w nich wszystko to, co jest istotne z punktu widzenia użytkownika.
Pralki porównaliśmy pod względem jakości prania, płukania i wirowania. Pod uwagę wzięliśmy także czas pracy w różnych programach oraz hałas, jaki emitują podczas cyklu prania i wirowania. Oczywiście nie mogło też zabraknąć badań zużycia wody i prądu. Nasz test pralek to także porównanie łatwości obsługi i instrukcji każdego z modeli.
Płukanie czy oszczędzanie?
Test pralek pokazał, że z praniem doskonale radzi sobie siedem urządzeń z początku rankingu. Jest niestety też jeden model z oceną niedostateczną za skuteczność prania, czyli najważniejszy parametr pralki.
Co ciekawe, znacznie słabiej pralki wypadły w pojedynku płukania. Okazało się, że nawet te z czołowych miejsc w teście radzą sobie jedynie miernie z tym zadaniem. Co więc zrobić, żeby na praniu nie zostawały resztki detergentu? Dobrze jest włączyć dodatkowy cykl płukania. Czasem potrzeba ich nawet kilka.
Niestety stajemy tu przed dylematem: dobrze wypłukane ubrania czy oszczędzanie wody i prądu? Wiadomo bowiem, że każdy dodatkowy cykl płukania wiąże się z kosztami za zużycie wody i obciążeniem dla naszej planety.
Kompromis czystości z oszczędnością
Jak już jesteśmy przy kosztach, to podczas testu zauważyliśmy ciekawą korelację. Często pralki bardziej oszczędne okazywały się słabsze pod względem skuteczności prania. Dlatego ważne jest, aby przyjrzeć się wynikom obu tych parametrów w tabeli z wynikami testu i znaleźć kompromis między nimi.
Pralki z wysokimi ocenami zarówno za skuteczność prania, jak i zużycie energii znajdziesz na czele rankingu. W przypadku zwycięskich modeli Miele udało się ten kompromis uzyskać. Ale na przykład ostatni w tabeli model Samsung otrzymał co prawda bardzo dobrą notę za energooszczędność, jednak nasz test pralek pokazał, że pierze niedostatecznie.
Jak prać wydajniej?
W marcu 2021 roku etykiety energetyczne sprzętów AGD i RTV, w tym i pralek, przeszły rewolucję. Nowe etykiety mają prostszą skalę: od A do G, zamiast oznaczeń A z licznymi plusami. Dzięki tej zmianie łatwiej teraz porównać efektywność energetyczną pralek. Więcej na temat nowych etykiet pisaliśmy w artykule „Etykieta bez plusów”.
Cały czas jednak wartości podane na etykiecie energetycznej dotyczą programu oszczędnego. Najczęściej to program o nazwie „eco”. Większość osób na co dzień używa jednak innego programu – podstawowego dla bawełny. A oszczędność w programie eco nie oznacza automatycznie oszczędności w pozostałych programach. Dlatego w teście zmierzyliśmy zużycie energii właśnie między innymi w tym programie. Dzięki temu możesz sprawdzić, ile twoja pralka faktycznie będzie zużywała prądu.
Jak widzisz, to zużycie w wielu modelach ma się nijak do oznaczenia na etykiecie energetycznej. Weźmy takiego Samsunga WW70T4020EE. Na jego etykiecie widnieje „D”, ale kiedy zmierzyliśmy pobór prądu w programie prania bawełny, okazało się, że jest całkiem oszczędny.
W tabeli z wynikami testu znajdziesz też wyniki pomiarów zużycia wody przez każdą z naszych pralek.
Uwaga! Chcesz prać oszczędniej? Zawsze zapełniaj bęben do pełna. W ten sposób pierzesz bardziej wydajnie i koszty w przeliczeniu na kilogram prania spadają.
Długo i zimno
Producenci zrobią wiele, żeby podawane konsumentom wartości zużycia wody i prądu na etykiecie energetycznej, były jak najniższe. Dlatego często temperatura prania w programie ekologicznym jest w rzeczywistości niższa od tej wyświetlanej przez pralkę. Wiadomo przecież, że w praniu najwięcej kosztuje podgrzewanie wody.
Z badań wykonywanych w ramach naszych testów wynika, że nawet gdy na wyświetlaczu widnieje 60°C, to w bębnie temperatura może mieć tylko 30°C! To naprawdę niewiele. Żeby ubrania były czyste po takim praniu, producenci wydłużają czas trwania cyklu. Ale czy to wystarczy?
Testowane pralki: Beko B5WFT59418W, Candy CS 1072DE/1-S, Candy CS 1410TXME/1-S, Candy CSO 14105TE-S, Candy CSS4147TWMCE/1-S, Candy RCSS 149HMC-S, Gorenje WNEI94BS, Haier HW100-B14959U1, Haier HW80-B14939-IB, Haier HW80-B14959TU1, Haier HW90-B14959U1, Haier I-Pro Series 5 HW90-B14959, LG F4WV3209S0W, Ikea Tvättad, LG F4WV508S1, Miele WSD 023 WCS, Miele WSG 663 WCS, Miele WSH 863 WCS, Miele WSI 863 WCS, Miele WWD 020 WCS, Miele WWG 660 WCS, Miele WWG 760 WPS, Miele WWH 860 WCS, Miele WWR 860 WPS PowerWash TwinDos, Samsung WW70T4020EE, Samsung WW90T304MWW/EC, Sharp ESNFB7141WD, Whirlpool FFB 10469, Whirlpool FFB 8258, Whirlpool W6XW845WB EE
Dokonaj jego zakupu lub uzyskaj roczny dostęp do naszych treści.
Z Waszych wpłat finansujemy kolejne testy