51 ZMYWAREK DO ZABUDOWY W TEŚCIE: Wybierz najlepszą dla siebie zmywarkę do zabudowy na podstawie wyników niezależnego testu aż 51 modeli.
Szukasz zmywarki do zabudowy? Wąskiej lub o tradycyjnej szerokości? W takim razie czytaj dalej. Zaraz poznasz zwycięzców tego testu (jest ich trzech), a także zmywarki, na które nie warto wydawać pieniędzy. Skąd to wiemy? Bo nasi badacze w specjalistycznym laboratorium rozłożyli 51 zmywarek na części pierwsze. I to niemal dosłownie, bo prześwietlili na wylot wszystko to, co odróżnia jedną zmywarkę od drugiej i co jest istotne dla każdego, kto stoi przed wyborem najlepszej zmywarki dla siebie. Dzięki temu w tabeli z wynikami testu możemy pokazać ci, które urządzenia załadujesz i rozładujesz bez wysiłku, a po skończonym zmywaniu wyjmiesz z nich czyste naczynia bez zacieków. Ale dowiesz się też, które zmywarki pożerają mnóstwo prądu i wody, a efekt zmywania pozostawia wiele do życzenia.
A może szukasz zmywarki wolnostojącej? W takim razie koniecznie zajrzyj do tego testu 31 takich urządzeń.
Zintegrowana czy z widocznym panelem?
Zmywarka do zabudowy jest tak zaprojektowana, aby po wstawieniu w kuchni tworzyła jeden frontowy panel z pozostałymi meblami lub urządzeniami kuchennymi. Jeśli ma panel zakryty, czyli jest zmywarką całkowicie zintegrowaną, wygląda naprawdę elegancko.
Ma to jednak też swój minus: żeby zobaczyć, co wskazują kontrolki, musisz otworzyć drzwi zmywarki. Nie dowiesz się też, ile czasu zostało do końca zmywania. Tutaj jednak są wyjątki: niektóre nowoczesne modele zintegrowane wyświetlają pozostały czas cyklu na podłodze.
Chcesz widzieć na pierwszy rzut oka, co wskazuje zmywarka? Na to też jest sposób: po prostu wybierz zmywarkę do zabudowy z odkrytym panelem sterowania.
W takim modelu na froncie jest płyta meblowa, ale w górnej jej części panel sterowania zmywarki jest widoczny. To taki kompromis między elegancją a wygodą.
Etykieta nie powie ci wszystkiego
Zmywarki do zabudowy mają jeszcze jeden minus: to ich cena. Najczęściej wyższa niż zmywarek wolnostojących.
Ale oprócz ceny zakupu, warto wziąć pod uwagę także koszty używania zmywarki – głównie to, ile wody i prądu zużywają.
Zmywarki mają etykiety energetyczne, na których producent ma obowiązek podać te wartości. Ale czy porównanie etykiet gwarantuje, że łatwo wybierzesz najbardziej oszczędne urządzenie? Nie! W naszych testach mierzymy pobór energii i wody w warunkach najbardziej zbliżonych do codziennego użytkowania zmywarki. Używamy programów najczęściej włączanych przez zwykłych użytkowników.
Okazało się, że różnice w zużyciu prądu między poszczególnymi zmywarkami w programie podstawowym są niemal dwukrotne, a w zużyciu wody niewiele mniejsze. Co więcej, nasze wyliczenia zupełnie nie pokrywają się z danymi z etykiety energetycznej. Jak to możliwe?
Otóż klasa energetyczna odnosi się tylko i wyłącznie do programu ekologicznego – tego najbardziej wydajnego i oszczędnego. Niestety o zużyciu wody i prądu w pozostałych programach etykieta energetyczna nie powie ci nic.
Czy warto więc brać pod uwagę dane z etykiety energetycznej podczas wybierania nowej zmywarki? Jeśli będziesz używać programu ekologicznego, to tak. Ale jak widzisz, wyniki naszego testu jasno pokazują, że najczęściej używany przez konsumentów program podstawowy potrzebuje zupełnie innych ilości wody i prądu. Nie zdziwimy cię zapewne, jeśli powiemy, że wyższych.
Postaw na eko
W jaki sposób producentom udaje się jednak obniżyć pobór wody i prądu w programie ekologicznym? Ten program trwa bardzo długo. Jeśli zmywanie odbywa się w mniejszej ilości wody i w niższej temperaturze, cały proces musi trwać po prostu dłużej. Pamiętaj jednak, że ten dłuższy czas oczekiwania na umyte naczynia wynagrodzą ci niższe rachunki za prąd i wodę.
Pewnie zapytasz teraz: o ile niższe? Cóż, nie będą to jakieś spektakularne różnice, bo w ciągu 10 lat zwrot może być na poziomie kilkuset złotych. Czy zatem nie warto korzystać z programu ekologicznego? Warto! Bo zyska na tym dużo środowisko naturalne.
Ale już sam wybór zmywarki, niezależnie od programu, jaki używamy, to ogromna oszczędność wody w porównaniu ze zmywaniem ręcznym. Skalę tego, ile zyska nasza planeta, jeśli wybierasz zmywarkę zamiast mycia ręcznego, zobaczysz na grafice obok.
Testowane zmywarki do zabudowy: Bosch SGI4HAS48E, Bosch SGV2ITX18E, Bosch SGV2ITX22E, Bosch SGV4HAX48E, Bosch SMV4ECX14E, Bosch SMV4EVX14E, Bosch SMV8YCX01E, Bosch SPV4EKX29E, Bosch SPV4HKX53E, Bosch SPV6ZMX23E, Electrolux EEM43201L, Electrolux EEZ69410W, Haier XIB 6B2D3FB, Hisense HV651C60, IKEA Diskad, IKEA Finputsad, IKEA Hygienisk, IKEA Lagan, IKEA Lagan (104.756.20), IKEA Medelstor, IKEA Proffsig, IKEA Rengora, IKEA Renolad, Miele G 5210 SCI, Miele G 5260 SC Vi, Miele G 7160 SC Vi, Samsung DW60A6082BB, Samsung DW60A8070BB, Samsung DW60R7050BB, Siemens SN63EX14AE, Siemens SN63EX14CE, Siemens SN63HX60AE, Siemens SN615X03EE, Siemens SN61IX09TE, Siemens SR61IX05KE, Smeg ST273CL, Smeg ST353BQL, Smeg STFABBL3, Smeg STFABCR3, Smeg STFABRD3, Smeg STFABWH3, Smeg STL232CL, Smeg STL281DS, Teka DFI 46700, Teka DFI 76950 – 114260004, Teka DFI 46950, Whirlpool WIF 5O41 PLEGTS, Whirlpool WIO 3O26 PL, Whirlpool WIO 3T141 PES, Whirlpool WIP 4041 PLEG
Dokonaj jego zakupu lub uzyskaj roczny dostęp do naszych treści.
Z Waszych wpłat finansujemy kolejne testy
-
DOSTĘP do artykułu „Test zmywarek do zabudowy” – TEST16,99 zł
-
Roczna Subskrypcja PRO-TEST139,00 zł / rok