0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Para buch!

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

16 ŻELAZEK W TEŚCIE: Im więcej pary, tym łatwiejsze prasowanie. A nie wszystkie testowane żelazka buchają parą równie mocno. Ponad połowa okazała się tylko dostateczna lub jeszcze gorsza.

Dziewięć żelazek na parę i siedem systemowych, czyli ze stacją parową poszło w ruch w laboratoryjnej pralni. Każda najmniejsza fałdka i każde zagniecenie musiało zostać idealnie wygładzone. Najważniejszym zadaniem dla żelazek tego dnia było prasowanie trudnych tkanin: nowoczesnych materiałów z tworzyw sztucznych, delikatnych jedwabi, grubej bawełny i trudnego do okiełznania lnu.

Bezapelacyjny Tefal

W pojedynku na prasowanie bezapelacyjnie wygrało żelazko ze stacją parową. Model Tefal ProExpress Antikalk GV 8330 kosztuje aż 999 zł, ale jako jedyny w teście otrzymał za prasowanie ocenę bardzo dobrą. Jego ogólna ocena za całokształt też jest najlepsza.

Zespół badaczy złożony z zawodowej prasowaczki oraz z doświadczonych w prasowaniu laików otrzymał koszule, bluzki, dżinsy i obrusy. Jak można się domyślać, wszystko to było pogniecione, a dokładniej – było bezpośrednio po wypraniu i wysuszeniu. Najlepszy efekt prasowania badacze osiągnęli, używając zwycięskiego Tefala, który wypuszczał wilgotną parę z tak dużą siłą wprost w tkaniny, że ich włókna natychmiast pęczniały i stawały się łatwe w układaniu. Dzięki temu, że żelazko wypuszczało sporo pary już przy najniższym ustawieniu (jeden punkt na skali), nie ucierpiały materiały nawet nieodporne na wysoką temperaturę, takie jak poliamid czy poliester. Inne żelazka z testu prasowały tego typu tkaniny na sucho i – co się z tym wiąże – znacznie gorzej.

Model Tefala ze stacją parową osiągnął najlepszy wynik również w odświeżaniu ubrań – podczas ich prasowania w pozycji pionowej. Wiszące części garderoby, takie jak marynarki, plisowane spódnice czy raz założone spodnie z aksamitu odzyskiwały świeży wygląd po kilku szybkich pociągnięciach żelazkiem. W taki sam sposób można odświeżać ubrania również za pomocą pozostałych żelazek systemowych, które brały udział w teście – co prawda mniej skutecznie niż, gdy stosujemy model Tefala, ale za to zwykle lepiej niż przy użyciu żelazek parowych.

Najgorszy Bomann

Różnica między zachwytem a rozczarowaniem to 900 zł oraz dwa całkowicie różne światy żelazek. Model parowego żelazka bez ciśnienia Bomann kosztuje jedyne 105 zł. Konsument, który je kupił zapewne oczekuje, że będzie mógł prasować z użyciem pary – zresztą słusznie, bo Bomann jest oferowany właśnie jako żelazko parowe. Ale tu niespodzianka: Badacze ledwo wyczuli wilgotną mgiełkę, a gołym okiem prawie w ogóle nie mogli jej dostrzec. Żelazko wypuszcza 2 g pary na minutę, a to dla większości tkanin zbyt mało. Po pół godzinie pracochłonnego prasowania testowe ubrania zostały wygładzone tylko w stopniu miernym, co dało żelazku Bomann najgorszy wynik wśród wszystkich badanych produktów. Doświadczenie badaczy wskazuje na to, że do skutecznego prasowania parowego potrzeba około 10 g pary na minutę. Dlatego końcowa ocena dla modelu Bomann – żelazka, któremu, jak się okazało brakuje mocy, brzmi: niedostateczny.

Opary pary

Im więcej pary wydobywa się z żelazka, tym szybciej idzie prasowanie. Tradycyjne żelazka o małych pojemnikach na wodę trzeba napełniać ponownie po około 5-15 minutach puszczania pary. To odpowiada mniej więcej 15-45 minutom zwykłego prasowania. Ciągłe dolewanie wody jest uciążliwe, szczególnie, gdy w telewizji leci akurat ciekawy film albo gdy na uprasowanie czeka stos ubrań zbieranych od miesiąca.

Użytkownicy żelazek ze stacjami parowymi mogą zapomnieć o ciągłym dolewaniu wody. Można nimi prasować przez dwie lub trzy godziny, a wody nie zabraknie. Najlepsze pod tym względem znów okazało się żelazko ze stacją parową Tefal, które umożliwia okrągłe 70 minut ciągłego puszczania pary lub aż trzy i pół godziny prasowania bez napełniania zdejmowanego zbiornika na wodę. Tyle samo czasu bez żadnych przerw mogą prasować jeszcze tylko właściciele stacji parowej Privileg. Niestety ten model ma i minusy. Otóż produkuje o jedną trzecią pary mniej od Tefala, a także mniej się nagrzewa.

A zatem test wykazał kolejną wyższość stacji parowej Tefal nad innymi badanymi żelazkami. Czyżby więc Tefal stworzył żelazko idealne? Nie do końca. Model Tefala zużywa najwięcej prądu – około 160 kilowatogodzin w ciągu roku. Pozostałym badanym stacjom parowym wystarczy średnio jedna czwarta energii mniej, a tradycyjnym żelazkom na parę – już tylko połowa. Jeżeli przyjmiemy, że przeciętna czteroosobowa rodzina prasuje przez cztery godziny tygodniowo, jej roczny rachunek za prąd może się różnić o kilkadziesiąt złotych w zależności od tego, jakiego żelazka używa.

Co wlewać?

Tam, gdzie w grę wchodzi woda, pojawia się problem wapiennego osadu. Im woda twardsza, tym więcej osadu pojawia się w zbiorniku żelazka. Do wszystkich badanych modeli żelazek można nalewać wodę z kranu. Ale niekiedy producent stawia pewne zastrzeżenia. Jeżeli mamy w domu wodę twardą lub bardzo twardą, niektórzy producenci radzą wymieszać ją z wodą destylowaną w proporcjach pół na pół. Jeżeli w instrukcji obsługi nie jest wyraźnie napisane, żeby do żelazka stosować wodę destylowaną, wtedy lepiej z niej zrezygnujmy, może bowiem niszczyć wewnętrzne części urządzenia.

Nietrwałe i niebezpieczne

Jak szybko żelazko może pokryć osad? To wykazało dwustuczterdziestogodzinne badanie, podczas którego żelazka cały czas działały (po 20 sekundach wypuszczania pary następowało 10 sekund przerwy). Do tej próby używano tylko twardej wody (17 stopni niemieckich), aby można było porównać wyniki. Niektóre żelazka nie dotrwały do końca czasu użytkowania ustalonego na trzy do pięciu lat. Stopy żelazek, uszczelki, zawory lub elektronika nie wytrzymały próby.

Najszybciej zużyły się żelazka Beem oraz AFK. Po tym, jak upłynęła 60. godzina badania, doszło do niekontrolowanego parowania z zaworu nadciśnienia w jednym urządzeniu, a w drugim zepsuł się system grzewczy. Oba nie nadawały się już do użytku. Dodatkowo w przypadku modelu Beem pojawił się problem z bezpieczeństwem. Jeżeli żelazko spadnie, część obudowy może odpaść i odkryć elementy przewodzące prąd. To sytuacja niedopuszczalna – uznali eksperci i przyznali żelazku Beem notę niedostateczną.

Lepsze droższe

Czy prasowanie testowanymi żelazkami jest wygodne? Badania wykazały, że tak. Irytować może co najwyżej nieporęczny kabel w niektórych modelach oraz gruby przewód pary w stacjach, które swoją drogą zajmują sporo miejsca. W trzech dobrych żelazkach systemowych: Tefal, Rowenta i Philips kabel można zwijać, a przewód pary ma swoje miejsce, więc ich właścicielom nic nie będzie przeszkadzać podczas prasowania.

Które więc żelazko wybrać? Niestety urządzenia ocenione najwyżej są zwykle droższe od tych gorszych. Żelazko systemowe to zakup, który opłaca się osobom prasującym naprawdę dużo.

Przedstawiamy testowane żelazka oraz ich oceny

Przedstawiamy testowane żelazka oraz ich oceny od najlepszej do najgorszej w ramach dwóch kategorii: żelazka porowe oraz żelazka systemowe

Żelazka parowe

 

Rowenta Focus DZ 5020
199 zł
Najlepiej prasuje i wypuszcza najwięcej pary wśród żelazek parowych. Z tego też powodu wymaga częstego dolewania wody. Bardzo trwałe. Uchwyt dość krótki na duże dłonie.
OCENA OGÓLNA 100%: dobra (3,5)
Rezultat prasowania 35%: db (3,7)
Prasowanie: db
Odświeżanie: db
Poręczność 25%: dost (3,1)
Instrukcja: dost
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: db/dost
Odwapnianie i czyszczenie: dost
Badanie techniczne 20%: dost (3,1)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie:dost/mrn
Para: ilość i czas: dost
Ślizganie się stopy: dost
Trwałość 10%: bdb (4,8)
Badanie długotrwałe (osad): bdb
Trwałość stopy: db
Bezpieczeństwo 5%: db (3,6)
Bezp. elektryczne: db
Ryzyko oparzenia: db
Zdrowie i środowisko 5%: db (3,9)
Szkodliwe substancje: bdb
Zużycie prądu: db
Siemens TB 11308
184 zł
Prasowanie ocenione jeszcze dobrze. Bardzo dobrze się ślizga. Przycisk pary i spryskiwacza ciężko działają i są położone zbyt blisko siebie. Stosunkowo szybko osadza się osad z twardej wody.
OCENA OGÓLNA 100%: dobra (3,5)
Rezultat prasowania 35%: db (3,5)
Prasowanie: db
Odświeżanie: db
Poręczność 25%: db (3,8)
Instrukcja: db
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: dost/db
Odwapnianie i czyszczenie: db
Badanie techniczne 20%: dost (3,3)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie: db/db
Para: ilość i czas: dost
Ślizganie się stopy: bdb
Trwałość 10%: dost (2,9)
Badanie długotrwałe (osad): dost
Trwałość stopy: bdb
Bezpieczeństwo 5%: dost (3,2)
Bezp. elektryczne: dost
Ryzyko oparzenia: db
Zdrowie i środowisko 5%: db (4,0)
Szkodliwe substancje: bdb
Zużycie prądu: db
Tefal Aquaspeed FV 5260
279 zł
Bardzo trwałe. Prasuje bawełnę i len lepiej niż materiały łatwe w pielęgnacji. Przycisk pary i spryskiwacza ciężko działają i są położone zbyt blisko siebie.
OCENA OGÓLNA 100%: dobra (3,5)
Rezultat prasowania 35%: dost (3,3)
Prasowanie: dost
Odświeżanie: db
Poręczność 25%: db (3,5)
Instrukcja: dost
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: dost/db
Odwapnianie i czyszczenie: db
Badanie techniczne 20%: dost (3,3)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie: db/dost
Para: ilość i czas: dost
Ślizganie się stopy: bdb
Trwałość 10%: bdb (4,8)
Badanie długotrwałe (osad): bdb
Trwałość stopy: db
Bezpieczeństwo 5%: db (3,6)
Bezp. elektryczne: db
Ryzyko oparzenia: db
Zdrowie i środowisko 5%: db (4,1)
Szkodliwe substancje: bdb
Zużycie prądu: db
Braun FreeStyle 3674 SI 6261
209 zł
Prasuje i odświeża raczej średnio, ale bardzo dobrze się ślizga. Ustawień pary trudno dosięgnąć. Stosunkowo szybko osadza się osad z twardej wody.
OCENA OGÓLNA 100%: dostateczna (3,4)
Rezultat prasowania 35%: dost (3,3)
Prasowanie: dost
Odświeżanie: dost
Poręczność 25%:db (3,6)
Instrukcja: dost
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: dost/db
Odwapnianie i czyszczenie: dost
Badanie techniczne 20%: db (3,5)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie: db/db
Para: ilość i czas: dost
Ślizganie się stopy: bdb
Trwałość 10%: dost (2,7)
Badanie długotrwałe (osad): dost
Trwałość stopy: dost
Bezpieczeństwo 5%: db (4,0)
Bezp. elektryczne: db
Ryzyko oparzenia: db
Zdrowie i środowisko 5%: db (4,3)
Szkodliwe substancje: bdb
Zużycie prądu: db
Philips GC 4410
210 zł
Bardzo trwałe. Prasuje jedynie średnio (jedwab szybko przyczepia się do stopy żelazka). Długie odświeżanie, ponieważ para wydobywa się tylko z czubka. Uchwyt dość krótki na duże dłonie.
OCENA OGÓLNA 100%: dostateczna (3,4)
Rezultat prasowania 35%: dost (3,1)
Prasowanie: dost
Odświeżanie: dost
Poręczność 25%: dost (3,2)
Instrukcja: dost
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: dost/dost
Odwapnianie i czyszczenie: db
Badanie techniczne 20%: dost (3,3)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie: db/dost
Para: ilość i czas: dost
Ślizganie się stopy: bdb
Trwałość 10%: bdb (4,8)
Badanie długotrwałe (osad): dbd
Trwałość stopy: db
Bezpieczeństwo 5%: db 3,6)
Bezp. elektryczne: db
Ryzyko oparzenia: db
Zdrowie i środowisko 5%: db (3,9)
Szkodliwe substancje: bdb
Zużycie prądu: db
Quelle/Privileg RO2640
160 zł
Bardzo trwałe. Prasuje raczej średnio i generalnie jest niewygodne w obsłudze. Przycisk pary ciężko działa i jest położony zbyt blisko przycisku spryskiwacza.
OCENA OGÓLNA 100%: dostateczna (3,4)
Rezultat prasowania 35%: dost (3,4)
Prasowanie: dost
Odświeżanie: dost
Poręczność 25%: dost (3,0)
Instrukcja: db
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: dost/dost
Odwapnianie i czyszczenie: dost
Badanie techniczne 20%: dost (3,0)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie: dost/mrn
Para: ilość i czas: dost
Ślizganie się stopy: db
Trwałość 10%: bdb (4,7)
Badanie długotrwałe (osad): bdb
Trwałość stopy: db
Bezpieczeństwo 5%: db (3,6)
Bezp. elektryczne: db
Ryzyko oparzenia: db
Zdrowie i środowisko 5%: db (4,2)
Szkodliwe substancje: bdb
Zużycie prądu: db
Severin BA 3259
200 zł
Szybko się nagrzewa, ale prasuje raczej średnio. Wolne prasowanie przychodzi z trudem, bo wtedy często przypomina o sobie automatyczny wyłącznik. Szybko powstaje osad. Stopa jest delikatna.
OCENA OGÓLNA 100%: dostateczna (2,7)
Rezultat prasowania 35%: dost (3,3)
Prasowanie: dost
Odświeżanie: dost
Poręczność 25%: dost (3,3)
Instrukcja: dost
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: dost/db
Odwapnianie i czyszczenie: db
Badanie techniczne 20%: dost (3,4)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie: dost/bdb
Para: ilość i czas: dost
Ślizganie się stopy: db
Trwałość 10%: mrn (2,2)
Badanie długotrwałe (osad): mrn
Trwałość stopy: mrn
Bezpieczeństwo 5%: db (3,6)
Bezp. elektryczne: db
Ryzyko oparzenia: db
Zdrowie i środowisko 5%: db (4,2)
Szkodliwe substancje: bdb
Zużycie prądu: db
AFK DB-2200.8
63 zł
Najgorzej prasuje (niskie temperatury). Niewygodne przyciski pary i spryskiwacza. Szybko powstaje osad. W badaniu długotrwałego prasowania zepsuła się grzałka.
OCENA OGÓLNA 100%: mierna (2,0)
Rezultat prasowania 35%: dost (2,9)
Prasowanie: dost
Odświeżanie: db
Poręczność 25%: dost (3,0)
Instrukcja: mrn
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: dost/dost
Odwapnianie i czyszczenie: dost
Badanie techniczne 20%: mrn (2,1)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie: mrn/dost
Para: ilość i czas: dost
Ślizganie się stopy: dost
Trwałość 10%: mrn (1,5)
Badanie długotrwałe (osad): mrn
Trwałość stopy: bdb
Bezpieczeństwo 5%: db (3,6)
Bezp. elektryczne: db
Ryzyko oparzenia: db
Zdrowie i środowisko 5%: bdb (4,7)
Szkodliwe substancje: bdb
Zużycie prądu: bdb
Bomann DB 761 K CB
105 zł
Nie nadaje się do prasowania z parą, ponieważ wytwarza jej bardzo mało. Dlatego nie przeprowadzono badania długotrwałego prasowania. Na sucho prasuje miernie. Stopa nieodporna na zadrapania.
OCENA OGÓLNA 100%: niedostateczna (0,7)
Rezultat prasowania 35%: mrn (2,4)
Prasowanie: mrn
Odświeżanie: dost
Poręczność 25%: dost (3,1)
Instrukcja: dost
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: dost/dost
Odwapnianie i czyszczenie: db
Badanie techniczne 20%: ndost (0,7)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie: dost/db
Para: ilość i czas: ndost
Ślizganie się stopy: bdb
Trwałość 10%: nie oceniano ze względu na zbyt małą ilość pary
Badanie długotrwałe (osad): nie oceniano ze względu na zbyt maąa ilość pary
Trwałość stopy: mrn
Bezpieczeństwo 5%: db (3,6)
Bezp. elektryczne: db
Ryzyko oparzenia: db
Zdrowie i środowisko 5%: bdb (4,9)
Szkodliwe substancje: bdb
Zużycie prądu: bdb

Żelazka systemowe

Tefal ProExpress Antikalk GV 8330
999 zł
Spośród wszystkich urządzeń z testu prasuje najlepiej. Łatwe w obsłudze i łatwo się je odstawia. Bardzo trwałe. Zużywa jednak najwięcej energii. Łatwe odwapnianie.
OCENA OGÓLNA 100%: dobra (4,3)
Rezultat prasowania 35%: bdb (4,6)
Prasowanie: bdb
Odświeżanie: bdb
Poręczność 25%: db (4,2)
Instrukcja: db
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: db/bdb
Odwapnianie i czyszczenie: db
Badanie techniczne 20%: db (4,2)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie: db/db
Para: ilość i czas: bdb
Ślizganie się stopy: bdb
Trwałość 10%: bdb (4,8)
Badanie długotrwałe (osad): bdb
Trwałość stopy: db
Bezpieczeństwo 5%: db (3,9)
Bezp. elektryczne: db
Ryzyko oparzenia: db
Zdrowie i środowisko 5%: dost (2,7)
Szkodliwe substancje: bdb
Zużycie prądu: mrn
Rowenta Liberty DG 8040
848 zł
Prasuje dobrze. Parę wypuszcza od drugiego stopnia (przy stopniu pierwszym bardzo kapie). Bardzo trwałe, ale odwapnianie jest uciążliwe (nie da się zdejmować zbiornika).
OCENA OGÓLNA 100%: dobra (3,9)
Rezultat prasowania 35%: db (4,3)
Prasowanie: db
Odświeżanie: db
Poręczność 25%: db (3,5)
Instrukcja: db
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: db/db
Odwapnianie i czyszczenie: dost
Badanie techniczne 20%: db (3,8)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie: dost/db
Para: ilość i czas: bdb
Ślizganie się stopy: bdb
Trwałość 10%: bdb (4,9)
Badanie długotrwałe (osad): bdb
Trwałość stopy: bdb
Bezpieczeństwo 5%: db (3,5)
Bezp. elektryczne: db
Ryzyko oparzenia: db
Zdrowie i środowisko 5%: dost (3,0)
Szkodliwe substancje: db
Zużycie prądu: dost
Philips GC 9020
968 zł
Prasuje bawełnę i len lepiej niż materiały łatwe w pielęgnacji (jedwab szybko przyczepia się do stopy żelazka). Automatyczny zwijacz kabla.
OCENA OGÓLNA 100%: dobra (3,7)
Rezultat prasowania 35%: dost (3,3)
Prasowanie: dost
Odświeżanie: db
Poręczność 25%: db (3,7)
Instrukcja: dost
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: db/dost
Odwapnianie i czyszczenie: db
Badanie techniczne 20%: db (4,1)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie: dost/db
Para: ilość i czas: bdb
Ślizganie się stopy: bdb
Trwałość 10%: db (4,2)
Badanie długotrwałe (osad): bdb
Trwałość stopy: dost
Bezpieczeństwo 5%: db (3,8)
Bezp. elektryczne: db
Ryzyko oparzenia: dost
Zdrowie i środowisko 5%: db (3,6)
Szkodliwe substancje: bdb
Zużycie prądu: dost
Quelle/Privileg VVX 1005
672 zł
Bardzo trwałe. Znacznie lepiej odświeża niż prasuje (stosunkowo niskie temperatury). Żelazko chwieje się na swojej podstawce.
OCENA OGÓLNA 100%: dostateczna (3,1)
Rezultat prasowania 35%: dost (3,3)
Prasowanie: dost
Odświeżanie: bdb
Poręczność 25%: db (3,5)
Instrukcja: db
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: dost/db
Odwapnianie i czyszczenie: db
Badanie techniczne 20%: mrn (2,1)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie: mrn/db
Para: ilość i czas: bdb
Ślizganie się stopy: dost
Trwałość 10%: bdb (4,9)
Badanie długotrwałe (osad): bdb
Trwałość stopy: bdb
Bezpieczeństwo 5%: db (3,6)
Bezp. elektryczne: db
Ryzyko oparzenia: db
Zdrowie i środowisko 5%: db (3,6)
Szkodliwe substancje: bdb
Zużycie prądu: dost
Hailo StarLine steamer plus
1256 zł
Potrafi dobrze prasować i odświeżać, ale ma wady, jeśli chodzi o łatwość obsługi (przycisk pary ciężko działa; uchwyt nieporęczny). Skomplikowane odwapnianie.
OCENA OGÓLNA 100%: dostateczna (2,9)
Rezultat prasowania 35%: db (3,7)
Prasowanie: db
Odświeżanie: db
Poręczność 25%: mrn (2,4)
Instrukcja: bdb
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: ndost/dost
Odwapnianie i czyszczenie: ndost
Badanie techniczne 20%: db (3,6)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie: dost/dost
Para: ilość i czas: bdb
Ślizganie się stopy: db
Trwałość 10%: dost (2,9)
Badanie długotrwałe (osad): dost
Trwałość stopy: bdb
Bezpieczeństwo 5%: dost (3,4)
Bezp. elektryczne: db
Ryzyko oparzenia: dost
Zdrowie i środowisko 5%: db (3,8)
Szkodliwe substancje: bdb
Zużycie prądu: db
Severin BA 3298
245 zł
Prasuje raczej przeciętnie i jest najgorsze ze wszystkich z testu w obsłudze. Uchwyt dość krótki. Długo się je napełnia wodą.
OCENA OGÓLNA 100%: dostateczna (2,6)
Rezultat prasowania 35%: dost (3,3)
Prasowanie: dost
Odświeżanie: db
Poręczność 25%: mrn (2,1)
Instrukcja: dost
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: dost/mrn
Odwapnianie i czyszczenie: dost
Badanie techniczne 20%: dost (3,0)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie: dost/mrn
Para: ilość i czas: bdb
Ślizganie się stopy: bdb
Trwałość 10%: db (4,1)
Badanie długotrwałe (osad): db
Trwałość stopy: dn
Bezpieczeństwo 5%: dost (3,4)
Bezp. elektryczne: db
Ryzyko oparzenia: dost
Zdrowie i środowisko 5%: dost (3,1)
Szkodliwe substancje: db
Zużycie prądu: dost
Beem Power Generator EVO3 Pro-C
521 zł
Ma wady: szybko powstaje osad, w badaniu, w którym żelazka spadały, odsłoniły się części przewodzące prąd, paruje długo po wciśnięciu przycisku, chwiejne, stopa nieodporna na zadrapania.
OCENA OGÓLNA 100%: niedostateczna (1,0)
Rezultat prasowania 35%: db (3,6)
Prasowanie: dost
Odświeżanie: db
Poręczność 25%: dost (3,0)
Instrukcja: db
Ustawianie, odstawianie/prasowanie, odświeżanie: dost/dost
Odwapnianie i czyszczenie: dost
Badanie techniczne 20%: db (4,0)
Temperatura/podgrzewanie i stygnięcie: dost/db
Para: ilość i czas: bdb
Ślizganie się stopy: db
Trwałość 10%: mrn (1,5)
Badanie długotrwałe (osad): mrn
Trwałość stopy: mrn
Bezpieczeństwo 5%: ndost (1,0)
Bezp. elektryczne: ndost
Ryzyko oparzenia: db
Zdrowie i środowisko 5%: dost (2,7)
Szkodliwe substancje: db
Zużycie prądu: mrn

Klucz do oznaczeń w teście: bardzo dobry (bdb) = 5,5-4,5; dobry (db) = 4,4-3,5; dostateczny (dost) = 3,4-2,5; mierny (mrn) = 2,4-1,5; niedostateczny (ndost) = 1,4-0,5. Przy takiej samej ocenie, kolejność produktów alfabetyczna. Dane procentowe = udział w końcowej ocenie jakości.
W przypadku produktów niedostępnych na rynku polskim cena przeliczona z euro według aktualnego kursu.
Test wykonała Fundacja Warentest. Wszelkie prawa zastrzeżone

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Pestycydy w truskawkach od rolnika i z bazaru

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wybierają je...

Truskawki z Biedronki gorsze niż z Lidla

Zbadaliśmy pozostałości pestycydów w polskich truskawkach z Lidla i Biedronki. W truskawkach z Biedronki...

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...