0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Strona głównaTestyTEST - AGD i RTVTest dużych telewizorów: Jak kupić dobry i tani telewizor?

Test dużych telewizorów: Jak kupić dobry i tani telewizor?

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

123 DUŻE TELEWIZORY 50-65 CALI W TEŚCIE: Samsung czy LG? 4K czy Full HD? W tym teście 123 telewizorów znajdziesz model odpowiedni dla siebie. Na pewno ucieszy cię fakt, że wśród najlepszych telewizorów są też tanie modele.

W tym teście znajdziesz wyniki badań większych telewizorów: od 50 do 65 cali. Chociaż, czy telewizor pięćdziesięciocalowy można nazwać dużym? Jeszcze kilka lat temu z pewnością takim był, ale z biegiem czasu przekątne ekranów urosły – zarówno producenci stawiają na modele o większych przekątnych, jak i sami konsumenci wybierają coraz większe ekrany. Dzisiaj masowo kupowane są telewizory o 55 calach, zaś te z ekranem o 32 calach powoli przechodzą do lamusa. Rzadko kto już się na nie decyduje, a producenci traktują obecnie te małe modele po macoszemu. Jeśli jednak Tobie potrzebny jest mniejszy telewizor – poniżej 50 cali – choćby jako drugi w domu, to już niebawem znajdziesz u nas test takich właśnie małych modeli.

Nasi badacze oceniali jakość obrazu nie tylko na urządzeniach pomiarowych, ale też wizualnie

Jaki rozmiar ekranu wybrać?

Ale właściwie dlaczego dawniej eksperci zdecydowanie odradzali kupowanie zbyt dużego telewizora, a dzisiaj raczej zachęcają do wybrania większego calarza niż wynika z rozmiarów pokoju, w którym telewizor stanie lub zawiśnie?

Jak obliczyć odległość od telewizora?
 
Uwaga! Zasada mówiąca, że minimalna odległość widza od telewizora wynosi trzykrotność przekątnej ekranu, już jest nieaktualna.
 
W nowych telewizorach odległość od ekranu zależy od standardu obrazu. Przy rozdzielczości UHD możesz siedzieć nawet dwa metry od ekranu, a i tak nie będziesz widzieć pikseli, a jakość obrazu będziesz odbierać jako idealną. Z kolei wyświetlane stare nagrania z wakacji z dawnych lat z bliska nie będą już wyglądały dobrze.

Otóż z jednej strony chodzi o zmieniający się sposób korzystania z telewizora: Coraz częściej oglądamy na nim nie program telewizyjny, w którym jakość obrazu nie ma aż takiego znaczenia, lecz filmy czy seriale, w których większy ekran zapewnia widzom wrażenia niemal kinowe.

Z drugiej strony jakość obrazu w telewizorach staje się coraz lepsza: jest on wyraźniejszy, bardziej realistyczny i szczegółowy, a odwzorowanie barw staje się dokładniejsze niż kiedyś. Oczywiście nie dotyczy to każdego nowego telewizora (szczegóły w tabeli z wynikami naszego testu), ale wiele modeli 4K z systemem HDR może pochwalić się lepszą jakością obrazu niż dawne modele. Dzięki temu duży obraz oglądany z mniejszej odległości może dawać widzowi dużą satysfakcję.

Test rozmiaru przed zakupem

Czy teraz już wiesz, jaki rozmiar ekranu będzie najlepszym wyborem dla ciebie? Pamiętaj jeszcze o jednym: kiedy nowy telewizor przybędzie ze sklepu i znajdzie się na swoim nowym miejscu, możesz się zdziwić. Otóż w niedużym pokoju może okazać się on znacznie większy niż wydawał się w sklepie.

Jeżeli chcesz uniknąć takiej niespodzianki, przed zakupem zrób test z prostokątem wyciętym z tektury imitującym rozmiar ekranu. Jeśli umieszczony w miejscu przeznaczonym na telewizor zdominuje pomieszczenie, warto pomyśleć jednak o nieco mniejszym ekranie.

Właśnie odbywa się pomiar poboru prądu. Większy ekran oznacza wyższe rachunki za energię elektryczną.

Dobry nie musi być drogi

Oprócz rozmiaru telewizora zapewne ważnym kryterium wyboru nowego modelu jest dla ciebie jego cena. I tu mamy dobrą wiadomość: wiele niedrogich urządzeń zostało w teście ocenionych wysoko – niejednokrotnie wyżej od modeli o tej samej przekątnej ekranu, lecz droższych.

Przy wydatku na telewizor, który liczymy w tysiącach złotych, tym istotniejsze jest więc przed zakupem sprawdzenie wyników testu. Dzięki temu możesz zaoszczędzić kilkaset złotych, jeśli nie więcej, wybierając model tańszy i lepszy od drogiego, którego producent kusi cię w reklamach sloganami zapewniającymi o wysokiej jakości.

W tabeli z wynikami testu zobaczysz, że wśród wysoko ocenionych modeli znajdziesz też naprawdę atrakcyjne ceny.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Test małych telewizorów: Telewizor idealny

43 TELEWIZORY 32-50 cali W TEŚCIE: Ten test małych telewizorów pokazał, że nie zawsze...

Pojedynek gigantów, czyli duże telewizory w teście

64 TELEWIZORY 55-65 CALI W TEŚCIE: 29 telewizorów z testu okazało się jedynie dostatecznych....

Zdrowe jedzenie z frytkownicy? – Test

46 FRYTKOWNIC BEZTŁUSZCZOWYCH W TEŚCIE: Frytki bez tłuszczu z frytkownicy? Frytkownica beztłuszczowa, inaczej airfryer,...