Mleko dostarcza wszystkich składników pokarmowych niezbędnych do życia człowieka. Białka, cukry, tłuszcze, witaminy i sole mineralne występują w nim w optymalnych proporcjach zapewniających dobre ich wykorzystanie przez organizm. Które z mlek przez nas kupowanych jest najlepsze, a które najgorsze?
Do produkcji mleka sterylizowanego nadaje się tylko surowiec najwyższej jakości, pozyskiwany w sposób higieniczny i szybko przetwarzany. Zabieg sterylizacji poprzedzany jest procesem tzw. normalizacji, w czasie której reguluje się zawartość podstawowych składników mleka (głównie tłuszczu) do zawartości określonej przez odpowiednie normy. Mleko UHT przed sterylizacją poddawane jest również homogenizacji. Dzięki temu drobiny tłuszczu zawarte w mleku zostają rozbite i rozdrobnione pod wpływem działania wysokiego ciśnienia. Proces ten zapobiega gromadzeniu się śmietanki w górnych warstwach mleka w czasie przechowywania. Takie mleko łatwiej się trawi, a poza tym jest smaczniejsze.
Stosowane przy produkcji mleka zabiegi termiczne (utrwalające) zapewniają z jednej strony uzyskanie właściwej czystości mikrobiologicznej i unieczynnienie enzymów, z drugiej zaś strony mogą powodować niekorzystne zmiany w składnikach odżywczych mleka, wpływając na jego właściwości fizykochemiczne i organoleptyczne.
Największą popularnością na polskim rynku cieszą się marki mleka: Łaciate, Białe, Łowickie, Kościan, Sielska Dolina, Bakoma, Twój Kubek oraz Hej! i one zostały wybrane do testu.
W teście przebadano:
– poprawność oznakowania etykiety;
– cechy sensoryczne: smak, zapach i wygląd ogólny;
– wyróżniki fizyko-chemiczne: zawartość tłuszczu, białka, suchej masy, suchej masy beztłuszczowej, punkt zamarzania wskazujący na ewentualne rozwodnienie (zafałszowanie);
– zawartość wapnia;
– występowanie zanieczyszczeń biologicznych: zawartość aflatoksyny M1 oraz ogólną liczbę drobnoustrojów po próbie termostatowej;
– występowanie zanieczyszczeń chemicznych: metali szkodliwych dla zdrowia (ołowiu, kadmu, rtęci, arsenu) oraz pozostałości antybiotyków.