0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Biała nalewka

Opublikowano:

Autopromocja

spot_img

Mleko dostarcza wszystkich składników pokarmowych niezbędnych do życia człowieka. Białka, cukry, tłuszcze, witaminy i sole mineralne występują w nim w optymalnych proporcjach zapewniających dobre ich wykorzystanie przez organizm. Które z mlek przez nas kupowanych jest najlepsze, a które najgorsze?

Do produkcji mleka sterylizowanego nadaje się tylko surowiec najwyższej jakości, pozyskiwany w sposób higieniczny i szybko przetwarzany. Zabieg sterylizacji poprzedzany jest procesem tzw. normalizacji, w czasie której reguluje się zawartość podstawowych składników mleka (głównie tłuszczu) do zawartości określonej przez odpowiednie normy. Mleko UHT przed sterylizacją poddawane jest również homogenizacji. Dzięki temu drobiny tłuszczu zawarte w mleku zostają rozbite i rozdrobnione pod wpływem działania wysokiego ciśnienia. Proces ten zapobiega gromadzeniu się śmietanki w górnych warstwach mleka w czasie przechowywania. Takie mleko łatwiej się trawi, a poza tym jest smaczniejsze.

Stosowane przy produkcji mleka zabiegi termiczne (utrwalające) zapewniają z jednej strony uzyskanie właściwej czystości mikrobiologicznej i unieczynnienie enzymów, z drugiej zaś strony mogą powodować niekorzystne zmiany w składnikach odżywczych mleka, wpływając na jego właściwości fizykochemiczne i organoleptyczne.

Największą popularnością na polskim rynku cieszą się marki mleka: Łaciate, Białe, Łowickie, Kościan, Sielska Dolina, Bakoma, Twój Kubek oraz Hej! i one zostały wybrane do testu.

W teście przebadano:

– poprawność oznakowania etykiety;
– cechy sensoryczne: smak, zapach i wygląd ogólny;
– wyróżniki fizyko-chemiczne: zawartość tłuszczu, białka, suchej masy, suchej masy beztłuszczowej, punkt zamarzania wskazujący na ewentualne rozwodnienie (zafałszowanie);
– zawartość wapnia;
– występowanie zanieczyszczeń biologicznych: zawartość aflatoksyny M1 oraz ogólną liczbę drobnoustrojów po próbie termostatowej;
– występowanie zanieczyszczeń chemicznych: metali szkodliwych dla zdrowia (ołowiu, kadmu, rtęci, arsenu) oraz pozostałości antybiotyków.

Najnowsze Artykuły

WIĘCEJ PODOBNYCH

Nieliczne roboty koszą dobrze

8 ROBOTÓW KOSZĄCYCH W TEŚCIE: Wiele automatycznych kosiarek z testu radzi sobie tylko z...

Test: Pestycydy w pomidorach z importu

Wszystkie pomidory z nowego testu zawierały pozostałości pestycydów. Tym razem zbadaliśmy osiem rodzajów pomidorów,...

Tanie zapięcia lepsze od drogich

23 ZAPIĘCIA DO ROWERÓW W TEŚCIE: Łańcuchowe, U-lock czy składane? Jakim rodzajem zapięcia zabezpieczysz...